'Keniaanse stammen moeten leren verliezen' Dode in politiecel BUITENLAND 7 'Zeg uw drijfveren!' 'Skypen vanuit Den Haag' Luxe parkhotel bij prachtig Munster cheap.nl/dagactie| 0900-700 7004 Huurmoordenaar (13) Acht agenten vast na vermoord in Mexico dood taxichauffeur z ZATERDAG 2 MAART 2013 mijne Bart Van Belle volgt het proces te gen babymoordenaar Kim De Gel der van zeer nabij. Binnenkort moet hij getuigen. foto Petra Janbroers werk in Brussel. Om half tien belt de crèche. Mies heeft weer koorts. Ze wordt in een bedje gelegd, haar moeder Iris zal haar om elf uur ophalen. Rond half elf drup pelt het nieuws over een steekpar tij in een kinderdagverblijf in MEXICO-STAD JOHANNESBURG Een 13-jarige vermoedelijke huurmoordenaar is kort nadat hij was vrijgelaten uit voorlopi ge hechtenis, zelf vermoord. Zijn lichaam werd donderdag met vijf andere lijken gevon den in het midden van Mexico tussen de gemeenten Morelos en Vitagrande. Het vertoonde sporen van marteling. De 13-ja- rige jongen werd verdacht van tien moorden. Hij werd begin februari gearresteerd in de staat Zacatecas. Kort daarna kwam hij weer op vrije voeten, omdat in de staat personen jon ger dan 14 jaar niet kunnen worden vervolgd. De Zuid-Afrikaanse president Zuma heeft zijn afschuw uitge sproken over geweld door de de politie waarbij een Mozam- bikaanse man omkwam. Acht agenten zijn gisteren gearres teerd omdat ze verantwoorde lijk worden gehouden voor het achter een busje binden van de 27-jarige Mido Macia. Hij zou honderden meters zijn ge sleept en daaraan zijn overle den. Het incident ontstond na dat de agenten boos waren ge worden op Macia omdat hij zijn taxi zodanig zou hebben geparkeerd dat verkeer nabij Jo hannesburg werd gehinderd. door onze correspondent Frans van den Houdt Wat dreef De Gelder? Eerder noemde hij woede, wraak, stem men in zijn hoofd. Gisteren sta melde hij: „In verband met mijn drijfveren... ik zou ze graag willen aflezen (oplezen - red.)." Zijn advo caat Jaak Haentjes zou een schrif telijke verklaring hebben. Haen tjes: „Zeg uw drijfveren, iedereen mag ze horen." De Gelder: „U weet maar al te goed dat mijn drijf veren iets te maken hebben met., het moment waarop ik dacht.. Ik wil dat gerust uitleggen aan de ju ry ook." „Leg het alstublieft uit, Kim. Ik vraag dat je de waarheid zegt. Ik leef er al vier jaar mee, waarom heb je het gedaan? Zeg het, die mensen verdienen dat, Kim!" De Gelder: „Ge moet geen show opvoeren." En hij zweeg. Dendermonde binnen. Terwijl Bart en Iris zich naar de plek des onheil spoeden, treft de politie Mies huilend in haar bedje aan. Om tien voor half 12 houdt Van Belle zijn dochter ongedeerd in zijn armen. 'Ik reageer bijna eufo risch, maar die euforie smelt snel weg als ik de ouders van andere kinderen zie.' Ook Van Belles's vriendin is opge roepen om te getuigen. Zij wil niet. „Iris wil die periode niet nog eens beleven", verklaart hij. „Zij zit in het onderwijs en heeft het een tijd lang erg moeilijk gehad. Zij wil verder." Ze hebben weinig contact met de ouders van de omgebrachte klein tjes, hoewel het een hechte ge meenschap is. Beide koppels zijn in Dendermonde blijven wonen en hebben hun gezin uitgebreid. Van Belle: „Ik heb soms een schuldgevoel. Waarom wel hun kind en niet het mijne." Donderdag liet het hof politiefo to's zien van de ravage die de ver dachte aanrichtte, met een waar schuwing hoe schokkend die zijn. Bloed, overal bloed. Het was oor verdovend stil in de rechtszaal. NAIVASHA - Naast de snelweg die vlak langs Naivasha loopt, stonden vijfjaar geleden bloederige hoof den op paaltjes. Stenen op het wegdek dwongen auto's, bussen en taxi's te stop pen, waarna inzittenden werden belaagd door met kapmessen be wapende jongeren op zoek naar mensen van in hun ogen vijandi ge stammen. De ongelukkigen werden uit hun voertuig gesleurd en ter plekke afgeslacht. „Een van die hoofden was van mijn man"vertelt Milka Akinyi met tranen in haar ogen. „Buren kwamen me vertellen dat ze hem gezien hadden. Ik was eerst nog opgelucht, want ik had al lang niks van hem gehoord. Toen zei den ze dat het alleen om zijn hoofd ging." Na de presidentsverkiezingen van december 2007 sloeg in Kenia de vlam in de pan. Ongekend bloe dig geweld overspoelde het land. Een deel van de bevolking ging er van uit dat Raila Odinga gewon nen had en accepteerde niet dat zittend president Mwai Kibaki tot winnaar werd uitgeroepen. In het hele land werden Kikuyus - Kiba- ki's stam - aangevallen, gedood en verjaagd. Kikuyus namen ver volgens wraak. Met name in Nai vasha, 60 kilometer ten westen van de hoofdstad Nairobi, waar veel andere stammen zijn neerge streken vanwege het werk in de florerende bloemenkwekerijen. In het hele land vielen zeker 1.300 doden, duizenden mensen raak ten gewond, honderdduizenden zagen zich gedwongen op de vlucht te slaan. De schade liep in de miljarden, de economie had ja ren nodig om zich weer enigszins te herstellen. Dat geldt ook voor de relatie tus sen 's lands 42 stammen. Veel energie is de afgelopen vijfjaar ge stopt in het prediken van vrede en het verzoenen van vooral die etnische groepen die elkaar naar Milka Akinya. foto Frans van den Houdt het leven stonden. „We hebben onze verschillen begraven", zegt Charles Nyoike, voorzitter van het Naivasha Peace Development In stitute. „Inwoners van Naivasha hebben in 2008 zoveel verloren, niemand wil een herhaling van het geweld van toen. Daarom advi- Kenia gaat op 4 maart naar de stembus voor presidentsverkiezin gen. De kandidatuur van Uhuru Kenyatta (zoon van Kenia's eerste president) en diens running mate William Ruto is omstreden, daar beiden zich in april voor het Inter nationaal Strafhof in Den Haag moeten verantwoorden voor het geweld in 2007/2008. Pogingen van mensenrechteninstanties om hun kandidatuur ongeldig te laten verklaren, mislukten. 'Als we win nen besturen we het land gewoon vanuit Den Haag via Skype', heb ben de heren hun aanhangers ge rustgesteld. Westerse regeringen waarschuwen dat een land met een internationaal aangeklaagde president geïsoleerd zal raken. 1/ 2 overnachtingen incl. ontbijt Gratis gebruik zwembad sauna 1/ Gratis Wi-Fi en parkeren 1/ Even buiten Münster gelegen Parkhotel Schloss Hohenfeld (Z5cpm) *Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten 15 per boeking. Voorwaarden zie website. seren we mensen hoe ze vreed zaam met elkaar kunnen samen wonen en chaos en geweld uit de weg kunnen gaan. Vrede moet weer vanzelfsprekend zijn, niet iets waarover onderhandeld moet worden." Maar vrede prediken voor hongeri ge mensen haalt weinig uit. Nyoi ke: „Daarom hebben we projecten opgezet waarmee geld verdiend kan worden, zoals het verbouwen van voedselgewassen en bloemen en het ophalen en verwerken van afval. Op die manier groeit het saamhorigheidsgevoel." Toch zijn de spanningen tussen stammen allerminst verdwenen. „Aan de oppervlakte lijkt alles rus tig", zegt Margret Nanjala van Wo men for Peace. „Maar veel mensen zijn bang dat als de verkiezingsuit slag bepaalde stammen niet be valt, ze opnieuw gewelddadig worden. Ze zorgen ervoor dat ze voor de verkiezingen terug zijn in hun eigen streek, onder stamgeno ten, waar ze zich veiliger voelen dan hier." Vanuit het hele land komen be richten over gewelddadigheden, brandstichting, mensen die voor raden kapmessen inslaan en poli tici die het etnische vuurtje ver der aanwakkeren, wetende dat zij het vooral van hun eigen stamge noten moeten hebben om geko zen te worden. Opiniepeilingen voorspellen een nek-aan-nek race tussen presi dentskandidaten Raila Odinga van ODM Orange Democratie Mo vement) en Uhuru Kenyatta van TNA 0The National AllianceEen tweede stemronde lijkt nodig om te bepalen wie zich de komende vijfjaar leider van het land mag noemen. Adam Katana is voorzit ter van de Naivasha Peace Group gevestigd in Karagitha, de in 2008 zwaarst getroffen wijk van Naivas ha. Katana houdt al lange tijd voorlichtingsbijeenkomsten over de aanstaande verkiezingen. „We hebben elkaar nodig, tot welke stam we ook behoren. We moe ten accepteren dat je verkiezingen ook kunt verliezen." BRUSSEL - Heftige beelden van Bel gisch politiegeweld met een dode als gevolg zijn na drie jaar open baar geworden. Vorige week re construeerde tv-programma Pano rama de laatste dag van Jonathan Jacob (26). De politie arresteert Ja cob op 6 januari 2010, als hij on der invloed van amfetaminen is. Hij is agressief en daarom wil een psychiatrisch centrum hem niet opnemen. Jacob komt in een poli tiecel waarna een aanklager be- sluit dat hij gekalmeerd moet wor den. Zes leden van een arrestatie team stormen daartoe zijn cel in, gevolgd door een arts met een in jectienaald. Die komt te laat: door het politiegeweld is Jacob al dood voordat het kalmeringsmiddel geïnjecteerd wordt. /buitenland Heftige beelden uit de cel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 96