volgende keer weer! www.dejongintra.nl 6 BUITENLAND PROCES DE CELDER Bart Van Belle zit tijdens het proces Kim de Gelder oog in oog met de man die zijn baby Mies in leven liet. Verre reizen Steden 0180-457 803 reizen of ga naar uw ANVR reisbureau 66 Voor altijd in de gevangenis of in een psychiatrische inrichting, dat maakt mij niet uit 'Wel hun kind en niet het door onze correspondent Petra Janbroers CENT - Levenslang. Dat wil Bart Van Belle voor Kim De Gelder. „Voor altijd in de gevangenis of in een psychiatrische inrichting, dat maakt mij niet uit. Sommige ouders, van wie het kind werd ge dood of zwaar gewond raakte, wil len dat hij toerekeningsvatbaar wordt verklaard. Voor mij is dat minder belangrijk." Bart Van Belle klinkt en oogt nuchter. Koel bijna. Zoals elke dag sinds de start van het proces- De Gelder vorige week dinsdag in het Justitiepaleis in Gent, heeft de 35-jarige vader van drie de hele ochtend naar getuigen, advocaten en de verdachte zelf geluisterd. Sa men met de andere ouders en fa milieleden van de 27 baby's en peuters, plus hun verzorgsters, die op vrijdag 23 januari vier jaar geleden in Fabeltjesland in Den- dermonde waren toen De Gelder (nu 24) er binnenviel. De jongeman doodt ter plekke een baby van negen maanden en Bart Van Belle, vader van Mies een 54-jarige 'tanteke', een bege leidster. Als een dolle steekt hij om zich heen, in keeltjes, ruggen en gezichten. Een van de baby's sterft later in het ziekenhuis. Elf kindjes en twee volwassenen ra ken zwaar gewond. Als door een wonder blijft de 15 maanden oude Mies ongedeerd. „Toeval", noemt Van Belle het. De Gelder wordt kort erna op straat aangehouden. Mies' papa ziet de verdachte ruim een jaar geleden voor het eerst, op een zitting om te bepalen of de slachtoffers en nabestaanden, 82 burgerlijke partijen in totaal, aan wezig mogen zijn op het proces. „Daar zat een gewone jongen, ang stig, onzeker", vertelt hij. „Dat is compleet veranderd. Nu is hij agressief, arrogant, hij schoffeert mensen in de zaal. Alsof hij be seft dat hij nog maar even in de belangstelling staat." Bart Van Belle zegt dat hij niet met een zwaar gemoed de rechts zaal betreedt. „Mijn kind is niet gedood, niet verwond." Hij moet 12 maart zelf getuigen. De Gelder staat niet alleen te recht voor moord maar ook voor 25 pogingen tot moord. „Hij heeft gezegd dat hij ze allemaal wilde vermoorden." Van Belle zal vertel len welke impact de angst en on zekerheid op hem hadden, zegt hij, toen hij uit Brussel in de auto naar Dendermonde scheurde. 'Het radionieuws spreekt van vijf doden. Twee opvoedsters en drie kindjes. De correspondent heeft het ook over mogelijk meer slacht offers', schrijft hij de volgende dag in een reconstructie op de in ternetsite van de Vlaamse krant De Standaard, waar hij inmiddels twaalf jaar redacteur is. 'Als haar iets overkomen is, zal ik het me mijn hele leven beklagen.' De avond ervoor had Mies koorts, 's morgens was die gezakt. Hij brengt haar weg en rijdt naar zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 95