www.dejongintra.nl volgende keer weer! m5 GENOCIDE 4 BINNENLAND Limburgse kerkvrijwilligster blijkt schuldig aan opruiing tot genocide Rwanda. 0180 457 803 of ga naar uw ANVR reisbureau REPORTACE Motor achter de machetes door Annemieke van Dongen DEN HAAG - Klein en uiterlijk on bewogen zat ze in het beklaagden bankje: de 66-jarige Yvonne Base bya uit het Limburgse dorp Reu ver. De kroesharen strak in een knotje, om haar nek een parelket ting, gouden kruisjes in de oren. Het is moeilijk voor te stellen hoe deze vrouw, in Reuver geliefd als kerkvrijwilligster, in Kigali zong en danste voor groepen met ma chetes (kapmessen) en stokken be wapende jongeren: „Tlibatsembe- sembe", zongen ze, stampend en rondspringend: „Laten we ze alle maal uitroeien." Hoewel Basebya zelf niet heeft ge moord met een machete, waren haar daden achter de schermen volgens de aanklacht nog veel ern stiger dan die van de kansarme jongeren die ze ophitste om Tut si's te doden. Nadat ze hen had ge ronseld met geld, kleding en eten. De rechter achtte dat gisteren be wezen. Hij veroordeelde de gebo ren Rwandese tot zes jaar en acht maanden celstraf wegens op ruiing tot genocide in Rwanda tussen 1990 en 1994. Op het diep tepunt van de Rwandese burger oorlog werden in drie maanden tijd zo'n 800.000 Tbtsi's en gema tigde Hutu's afgeslacht. De uitspraak is een enorme teleur- Basebya zong en danste voor groepen jongeren met machetes, die zongen: La ten we ze allemaal uitroeien Yvonne Basebya (m) tijdens de rechtszaak, waarin ze tot bijna zeven jaar celstraf werd veroordeeld, foto Jerry Lampen/ANP stelling voor het Openbaar Minis terie, dat levenslang had geëist. Vier jaar lang hebben justitie en politie gewerkt aan de zaak tegen Basebya. Zij kwam in 1998 naar Nederland en kreeg in 2004 de Nederlandse nationaliteit. Om die reden stond ze niet voor het Rwanda-tribunaal, een lokale Rwandese rechtbank of het Inter nationaal Strafhof, maar - als eer ste genocideverdachte sinds de Tweede Wereldoorlog - voor de 'gewone' rechtbank in Den Haag. Om duidelijk te maken dat Neder land geen vrijhaven is voor oor logsmisdadigers, zette justitie man en macht op de zaak. Meer dan zeventig getuigen in negen landen zijn gehoord, vaak dagen lang. Hun verklaringen vormen het enige bewijs. Dat de genocide bijna twintig jaar geleden plaats vond, onder omstandigheden die voor Nederlanders amper voorstel baar zijn, maakte de zaak volgens de rechter extra complex. De climax van het proces voltrok zich gisteren tijdens een onwerke lijke voorstelling in een uitpuilen de rechtszaal. De ene helft van de aanwezigen, familie en vrienden van Basebya, luisterde via tolken naar de verhalen over de gruwelij ke burgeroorlog in Rwanda die zij van dichtbij hebben meegemaakt. De meeste Nederlandse toehoor ders kennen die verhalen alleen uit de media. En van het witte doek misschien, uit de film Hotel Rwanda. Paul Rusesabagina, de hotelmanager waar die film op is gebaseerd, was een van de getui gen in de zaak tegen Basebya. De Hutu redde de levens van meer dan duizend Hitsi's door ze te la ten schuilen in Hotel des Mille Collines. Als lid van de Rwandese elite kwam Basebya regelmatig in dat chique hotel. Samen met haar man, die parlementslid was. Betrokkenheid bij een massa moord in de kerk waar ze in het koor zong, verraad van TXitsi's die bij haar buren zaten ondergedo ken: wegens gebrek aan hard be wijs kon de rechter de meeste be schuldigingen niet bewezen ver klaren. Tot zijn spijt, zei hij, kon hij daarom niet meer straf opleg gen dan de maximale straf voor herhaaldelijke opruiing tot genoci de. Een misdaad waar tegenwoor dig dertig jaar cel op staat. De rechter nam Basebya kwalijk dat ze nooit 'inzicht, inkeer en spijt' heeft betuigd en 'geen enke le empathie' heeft getoond met nabestaanden van de slachtoffers. Vlak voor haar arrestatie in 2010 noemde ze Hitsi's nog 'kakkerlak ken', bleek uit telefoontaps. Het OM gaat mogelijk tegen het vonnis in beroep. Ook Basebya's advocaat Victor Koppe toonde zich teleurgesteld. „Het vonnis toont weinig begrip voor de com plexe werkelijkheid in het Rwan da van toen." Hij adviseert zijn cliënt eveneens in beroep te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 93