Hypotheek Blok heeft voorkeur Rabo niet Bekendmaking besluit Bekendmaking besluit Smartphones nemen het bankverkeer over. Gevolg: banen weg en kantoren dicht BINNENLAND 7 BANKEN Ik had gehoopt dat het CPB een betere stagiaire op dat onderzoek had gezet Dit is flut VRIJDAG 1 MAART 2013 Rabo schrapt 6000 banen door Chris van Alem UTRECHT - Klanten van de Rabo bank zijn zó massaal aan het ban kieren geslagen via hun smart- phone, dat de bank zich genood zaakt ziet het mes diep in het per soneelsbestand te zetten. Dat betekent dat dit en volgend jaar in totaal drieduizend Rabo- medewerkers op lokale kantoren overbodig worden. In 2015 en 2016 gaat de afbraak van de werkgele genheid in hetzelfde tempo door. In vier jaar tijd schrapt de Rabo bank in Nederland zesduizend ba nen, bijna een kwart van het to taal in Nederland. De ommezwaai naar online bank Het kantoor van de Rabobank aan de Dam in Goes, foto Ronald den Dekker verkeer heeft ook gevolgen voor meer dan 40 procent van de 826 lokale bankvestigingen. Bankkan toren zien nauwelijks klanten meer verschijnen. „Soms komen er op een doorsnee morgen maar vijf tot tien klanten aan de balie. Daar zitten dan twee medewer kers. Minder mag niet vanwege veiligheidsregels", schetst Piet Moerland, bestuursvoorzitter van de Rabobank, de situatie. Of schoon de lokale besturen daar over nog besluiten moeten ne men, verwacht Moerland dat er over drie jaar minder dan vijfhon derd lokale vestigingen over blij ven. De leegloop bij de Rabobank wordt deels opgevangen door na tuurlijk verloop en herplaatsing van werknemers binnen en bui ten de bank. Maar dat er mensen gedwongen op straat komen te staan, sluit Moerland niet uit. Om de opmars van online bankieren bij te benen, investeert de Rabo de komende jaren één miljard eu ro; het dubbele van normaal. Ondanks het feit dat het aantal huiseigenaren met achterstand in de hypotheekbetaling vorig jaar is opgelopen tot 77.000, wordt de Rabobank nauwelijks door de hui zencrisis geraakt. De bank kamp te met slechts 4700 wanbetalers en van de drieduizend woningen die vorig jaar gedwongen werden geveild, waren er maar 280 van de Rabobank. Op een totale porte feuille van 1,1 miljoen hypothe ken, was de schade slechts 113 mil joen euro. „Pas als de werkloos heid in de dubbele cijfers komt, gaan de verliezen op woningen fors oplopen", verwacht finan cieel directeur Bert Bruggink. Dat Nederlandse banken te duur zijn met hun hypotheken, zoals het Centraal Plan Bureau onlangs rapporteerde, klopt niet volgens Bruggink. „Ik had gehoopt dat CPB een betere stagiaire op dat onderzoek had gezet. Dit is een flutrapport." Volgens Bruggink zijn hypotheken hier 1 procent duurder dan in Duitsland doordat de kapitaalmarkt, waar de bank geld ophaalt om hypotheken te kunnen verstrekken, een risico premie eist. De brutomarge op een Rabo-hypotheek bedraagt 1 procent en daar moeten kosten en risico-premie nog van af. Rabobank kampte vorig jaar met stagnatie, als gevolg van de econo mische crisis: er werden nauwe lijks kredieten verleend en hypo theken verkocht. Bovendien moest er nog eens 744 miljoen worden afgeboekt op kantoren en winkels die met geld van de bank zijn gebouwd. Naar verwachting zal de bank dit jaar nog eens zo'n 700 miljoen moeten afschrijven op onverkoopbare panden. De winst van de Rabo daalde met 20 procent tot 2,1 miljard euro. Bert Bruggink Rabobank Rijkswaterstaat Ministerie van Infrastructuur en Milieu Waterwet De Minister van Infrastructuur en Milieu maakt bekend dat een besluit op grond van de Waterwet is verleend aan Rijkswaterstaat Zeeland te Middelburg. Het betreft het nemen van een vaststellingsbesluit voor het projectplan Veiligheidsbuffer Oesterdam. Het besluit is niet gewijzigd ten opzichte van het ontwerp. Terinzagelegging Het besluit met bijbehorende stukken ligt vanaf 1 maart 2013, voor een periode van zes weken, ter inzage bij: - Rijkswaterstaat, Waterdistrict Zeeuwse Delta, Evertsenstraat 98 te Goes; - Gemeente Kapelle, Kerkplein 1 te Kapelle; - Gemeente Tholen, Hof van Tholen 2 te Tholen; - Gemeente Reimerswaal, Oude Plein 1 te Kruiningen. Beroep Tegen bovengenoemd besluit kan tot en met 11 april 2013 beroep worden ingesteld bij de rechtbank, sector Bestuursrecht, binnen het rechts gebied waarvan de indiener zijn woonplaats in Nederland heeft. Tevens kan bij de Voorzieningenrechter van voornoemde rechtbank een verzoek om een voorlopige voorziening worden ingediend. Het besluit treedt in werking na bekendmaking. Middelburg, 1 maart 2013. De Minister van Infrastructuur en Milieu, namens deze, de directeur Water en Scheepvaart, M.J.A. Zeeman DEN HAAG - De Rabobank vindt de 'Blok-hypotheek' veel te ingewik keld en wil deze het liefst niet aan bieden aan klanten. Rabo, veruit de grootste hypotheekverstrekker van Nederland, zegt een betere hy potheek op de plank te hebben lig gen, die hetzelfde effect heeft als de variant die Blok in het woonak- koord tevoorschijn toverde. In de Rabo-variant is er één le ning, die in 30 jaar voor minimaal 50 procent annuitair wordt afgebe- taald. Fiscaal wordt net gedaan als of de hypotheek in 30 jaar volle dig afgelost wordt. Dit is voor de Belastingdienst te ingewikkeld, vindt minister Blok. Daarom kwam hij met een hypo theek die bestaat uit twee lenin gen. Eén lening dekt het aankoop bedrag van het huis en moet in 30 jaar afgelost worden. De tweede begint op nul en kan wanneer dat nodig is aangewend worden om de maandlasten van de eerste te fi nancieren. Alleen de rente over de eerste lening is aftrekbaar van de belasting. De rente over de tweede lening mag hoger zijn dan die over de eerste. Veel te ingewikkeld allemaal, vindt financieel topman Bert Bruggink van Rabobank. „Onze variant is aanzienlijk eenvoudi ger: onze adviseurs kunnen het goed uitleggen aan onze klanten." Rijkswaterstaat Ministerie van Infrastructuur en Milieu Ontgrondingenwet De Staatssecretaris van Infrastructuur en Milieu maakt bekend dat een besluit op grond van de Ontgrondingenwet is verleend aan Rijkswaterstaat Zeeland te Middelburg. Het betreft het winnen van zand in de Oosterschelde ten behoeve van het projectplan Veiligheids- buffer Oesterdam. Het besluit is niet gewijzigd ten opzichte van het ontwerp. Terinzagelegging Het besluit met bijbehorende stukken ligt vanaf 1 maart 2013, voor een periode van zes weken, ter inzage bij: - Rijkswaterstaat, Waterdistrict Zeeuwse Delta, Evertsenstraat 98 te Goes; - Gemeente Kapelle, Kerkplein 1 te Kapelle; - Gemeente Tholen, Hof van Tholen 2 te Tholen; - Gemeente Reimerswaal, Oude Plein 1 te Kruiningen. Beroep Tegen bovengenoemd besluit kan tot en met 11 april 2013 beroep worden ingesteld bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Tevens kan bij de Voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State een verzoek om een voorlopige voorziening worden ingediend en die kan worden gezonden aan het hierboven vermelde adres. Middelburg, 1 maart 2013. De Staatssecretaris van Infrastructuur en Milieu, namens deze, de inspecteur ILT/Water, Bodem en Bouwen, ing. J. Rus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7