Werkzaamheden Aanleg weg levert meters papier op Hopen zand steeds hoger Brandweerkazerne Oostburg van alle moderne snufjes voorzien 26 ZEEUWS-VLAANDEREN LEGERVOERTUIGEN De GAF, de club van berijders van oude legervoertuigen, zoekt al jaar vergeefs naar een nieuwe hobbyplek. Rijkswaterstaat begon in oktober vorig jaar met de reconstructie van de N61. In deze rubriek volgen we de ontwikkelingen en de achtergron den. Vandaag: het onderkomen van aannemer Het legergroen verdwij nt van Axelse Vlakte Rasenberg. door Martijn de Koning T e zou er niet direct aan den- I ken bij de aanleg van een weg: I dat er dagelijks vele tientallen mensen achter de schermen mee bezig zijn. Voor de reconstructie van de N61 gebeurt dat voor een deel bij Rijkswaterstaat in Middelburg, maar het 'zenuwcentrum' be vindt zich in Schoondijke. Daar richtte aannemer Rasenberg, in de voormalige landbouwschool aan de Dr. Huizingastraat, een tij delijk onderkomen in. Er wordt onder meer gewerkt aan ontwer pen, planning, controle, communi catie en archivering. „Dit was het meest geschikte ge bouw in de omgeving", vertelt communicatiemedewerkster De- melsa Stoffer. Wel zorgt de loca tie Schoondijke ervoor dat de Ra- senberg-werknemers, die groten deels uit de rest van Zeeland en West-Brabant komen, een groot deel van de N61 over moeten om op hun werk te komen. „Maar dat heeft ook z'n voordeel", vindt Stoffer. „Zo zien we in de praktijk waar we, vaak van achter onze bu reau's, mee bezig zijn." In de voormalige school werken niet alleen mensen van Rasen berg. Afgezien van het feit dat een aantal van hen op projectbasis is ingehuurd, is er voor zaken als het ontwerpen van viaducten en tunnels ook samenwerking aange gaan met andere bedrijven. Daar door zitten er in Schoondijke ook inwoners van Capelle aan den IJs- sel, Amersfoort en zelfs Heeren veen achter de computer. Zij over nachten in een hotel in Schoondij ke, waardoor de lokale economie ook op die manier een graantje meepikt van de reconstructie. Er zijn steeds meer mensen ach ter de schermen nodig, verklaart manager projectondersteuning Edwin Jansen. „Vroeger ging de uitvoerder regelmatig even koffie drinken bij omwonenden. Nu heb ben we daar een omgevingsmana ger voor." Een gevolg van de eisen van de opdrachtgever, in dit geval Rijkswaterstaat, legt Jansen uit. Zowat alles moet worden vastge legd, zowel op de computer als op papier. „We moeten wel: met het in orde maken van papieren is tien procent van de aanneemsom gemoeid. Aan het eind van zo'n project hebben we een hoeveel heid mappen, dat wil je niet we ten." Het onderkomen van Rasenberg is vrij toegankelijk voor mensen met vragen over de reconstructie. Manager realisatie Erik van den Bergen (rechts) en projectbegeleider Niels Weterings buigen zich over een technische tekening, foto Mark Neelemans Er wordt op dit moment op vier locaties gewerkt aan of bij het nieuwe tracé van de N61. Meest in het oog springt de aanleg van de rondweg Schoondij ke. De hopen zand op de toekom stige weg doen dienst als 'voorbe lasting', zodat er straks geen ver zakkingen optreden. Ook worden er momenteel sloten gegraven. De parallelwegen van de weg Oostburg-Schoondijke worden voor een deel gebruikt door bouw- verkeer. Langzaam verkeer rijdt daarom tot oktober over de hoofd rijbaan. Fietsers kunnen over het fietspad. Het zand voor de voorbelasting wordt grotendeels opgehaald bij een grote opgraving nabij de Braakman. Die is goed te zien van af de N61. Aannemer Rasenberg is ook bezig met de aanleg van een bouwweg voor de komst van "een nieuw tankstation bij de huidige roton de bij IJzendijke. Binnenkort kan het bedrijf Aers beginnen met de bouw van een nieuw onderko men. Dat vervangt het huidige tankstation, een paar honderd me ter verderop. Rijkswaterstaat is in Biervliet ook begonnen met de bouw van een klein informatiecentrum. Dat komt op het voormalige terrein van Vervaet, aan de Braakman laan. Er worden ook werknemers van Rasenberg en Rijkswaterstaat ondergebracht. OOSTBURG - Burgemeester Jacques Suurmond heide gistermiddag de eerste officiële paal voor de nieu we kazerne in Oostburg de grond in. Aan de noordkant van bedrij venterrein Stampershoek komt de brandweer op een centrale plaats voor de hele gemeente. Hoewel de gemeenteraad sterk op het budget voor de kazerne be knibbelde, is brandweercomman dant Nico Moskie tevreden over het nieuwe onderkomen. Door in ventieve oplossingen van de archi tect, waaronder een Le-Mans-op- stelling van de voertuigen voor een snelle uitruk, voldoet de ka zerne aan alle moderne eisen. De artist's impression van de nieuwe kazerne aan de Ondernemersweg originele uniformen te hullen en dan veldslagen na te spelen. „We hadden hier de Napoleontische Associatie der Nederlanden. „Vijf honderd man, met vrouwen en kinderen, die met zwartkruit in hun geweren en kanonnen elkaar te lijf gingen. Die aten met hou ten bestek, die sliepen in het hooi." Of de activiteit Dienst plicht op Herhaling. „Waarbij we hier lieten zien hoe het erin het le ger aan toeging toen we nog een dienstplicht hadden". Zijn kompaan Jan Bakker (66) uit Middelburg, negen jaar lid van GAF voor 7,50 euro per jaar rept over 'geschiedenis die hier weer tot leven kwam'. Militaire geschie denis wel te verstaan. Want groen is de schutkleur van de 120 GAF-leden uit heel Zuidwest-Ne derland. „Het liefst zouden we hier in de bufferzone tussen be drijven en de tuinbouwkassen blijven. Dit is een unieke plek." maart is het einde oe fening. Na negentien jaar soldaatje spelen in een verscholen groene oase in de Kanaalzone. Jan Bakker (I) en Jo van Kemseke ruimen het GAF-terrein op. door Henk Boot AXEL - Hij kan er hartstochtelijk over vertellen. Hoe ze op het acht hectare grote terrein aan de Ame- liaweg op de Axelse Vlakte als vol wassenen 'soldaatje speelden'. Hoe 'ze' negentien jaar lang op een voormalige stortplaats tussen Westdorpe en Axel hun namaak- militaire kampementen opsloe gen. Hoe 'ze'dat wil zeggen, de leden van de General Armygreen Foundation (GAF) daar met echte 'beroeps' in Chinooks en Apa che-heli's mochten sparren ter voorbereiding van de Uruz- gan-missie naar Afghanistan. Het zijn voor Jo van Kemseke (59) uit Heikant vooralsnog mooie en waardevolle herinneringen aan een unieke plek in Zeeuws-Vlaan- deren. Vanaf vandaag is het GAF-terrein op slot. Zoals afgesproken met de nieuwe terreineigenaar Wim Bee- len van afvalverwerker Beelen Groep uit Amersfoort. „Hier heb ben duizenden mensen plezier be leefd aan hun hobby of aan het kijken er naar", treurt Van Kemse ke. Hij is bij de .GAF de man van het eerste uur. Samen met Hulstenaar Pierre Warnier. Ze kenden elkaar van het rallycrossen. En ze zagen het in 1994 wel zitten om ergens in Zeeuws-Vlaanderen een ter rein te huren om er hun andere passie uit te oefenen: het rijden met oude legertrucks. En daar bleef het niet bij. Het ter rein, verstopt tussen de bossen na bij de Autrichehavenweg, werd een speelplaats voor re-enacte- pientgroepen. Mannen en vrou wen die erop kicken om zich in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 76