Erkenning streekeigen product is soms lastig 'Ik heb er nu al serieuze Geen risico door derivaten 22 ZEELAND Compliment BTW-MAATREGEL IN DE BOUW Omzetbelasting op arbeidskosten gaat tijdelijk omlaag van 21 naar 6 procent om markt te stimuleren. 66 Bij de eerdere BTW-verlaging waren in mijn ogen nog te veel zaken uitgesloten Verbouwen huis en tuin goedkoper VRIJDAG Ondine van der Vleuten Al complimentjes ge had vandaag? Of gege ven? Ik wel. Direct bij het ontwa ken al begin ik met complimen teren. „Goedemorgen, schat", zeg ik bijvoorbeeld tegen mijn verfrommelde echtgenoot. „Wat zie je er weer gezellig uit, vandaag." Met een beetje creativiteit kun je de hele dag door complimen ten geven, aan nagenoeg ieder een, wil ik maar zeggen. Dat zal ik vandaag - op Nationale Com plimentendag - dan ook zeker doen. U bent gewaarschuwd: wie er geen zin in heeft, kan mij maar beter uit de weg gaan. Compli menten geven is namelijk mijn tweede natuur. Sta ik ergens in de rij, dan tik ik het meisje voor mij op de schouder om haar in het oor te fluisteren dat ze zulke fantastische schoen tjes draagt. Zit ik in de bioscoop, dan zwij mel ik weg bij het kunstig opge stoken haar van de dame voor mij. Lees ik een prachtig artikel, dan zweven mijn handen al bo ven het toetsenbord om een lo vende reactie op te sturen. Betreed ik een nieuw huis, dan bewonder ik de fraaie behang- keus en de antieke schouw. Maar ik houd mij in. In Nederland worden namelijk niet veel complimenten gege ven, en wie dat graag en veel vuldig doet, wordt al snel aan gezien voor een flemer. Of erger nog, men verdenkt je van een dubbele agenda ('Wat mót ze toch van me? Is ze nou aan het flirten?'). Rustig aan dus, met de compli menten, want ik wil mijn me demensen geen angst aanjagen. Bovendien: Nederlanders zijn erg slecht in het ontvangen van complimenten. Eigenlijk doe je ze er helemaal geen plezier mee. Mij wel. Het toeval wil dat ik uitgerekend deze week het mooiste compliment kreeg dat een moeder krijgen kan. In een briefje, van mijn doch ter, die net is gaan samenwo nen. Een grote stap. 'Bedankt voor al je zorgen en de moeite om mij zelfstandig en ver standig op te voeden', stond erin. 'Liefs, je dochter' Ik bloos er nog van. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende MIDDELBURG - Wie de klant wil til len, kan op het bord een Canadese kreeft verkopen voor een Zeeuw se. Een kenner proeft dat de Zeeuwse verfijnder van smaak is, maar misschien doet het gros van de consumenten dat niet. Zo'n streekproduct verdient be scherming, vindt de Stichting Keurmerk Zeeuwse Kreeft. Al zes jaar hengelt ze naar het MSC-certi- ficaat. De geografische herkomst en duurzame visserij-normen ?ijn met zo'n keurmerk gegaran deerd. Het geeft ook meerwaarde, zegt voorzitter Jaap Geleijnse. Het MSC-keurmerk hangt nog op één ding: slapende vergunningen. Geleijnse: „Er zijn te veel vergun ningen. Iedereen kan met zo'n sla pende vergunning aan de slag. Bo vendien kunnen ze worden ver handeld. Gelukkig hebben we een overnamestop kunnen verlen gen tot oktober. Daarna weten we of MSC haalbaar is. Het is lastig." Herkomstbescherming voor de Zeeuwse platte oester lijkt marke ting- en productmanager Giovan ni Verhaert van Roem van Yerse- ke 'een goed idee'. „Ik ben best voor regulering van grondstof fen." Voor mosselen zullen ze in Yerseke minder snel naar het Haagse virtuele streekproducten loket surfen. „We hebben nu een convenant in de mosselsector dat bepaalt dat alles wat in Yerseke wordt verwaterd en verpakt als Zeeuwse mosselen mogen wor den verkocht. Daar zitten naast Deense en Duitse, ook wel Ierse mosselen bij. Persoonlijk ben ik voor een duidelijk geografisch be paald herkomstgebied. Ik denk dat je met zo'n kwaliteitslabel hel der bent naar de consument." De landelijke stichting Streekei gen Producten Nederland (SPN) heeft gelobbyd voor het EZ-loket. Daar mogen meer Zeeuwen naar toe snellen, want alleen de Stich ting Zeeuwse Vlegel (brood van duurzaam geteelde Zeeuwse tar we) is aangesloten bij SPN. Erken ning als streekproduct kan inge wikkeld zijn. De Zeeuwse bolus zou een uniform recept moeten krijgen. „Maar ze verschillen per eiland. Op Schouwen gebruiken ze donkerdere suiker. Alleen de vorm is overal hetzelfde", weet bakker Piet Daane uit Vlissingen. Ook de Zeeuwse boterbabbelaar is moeilijk als streekeigen pro duct vast te leggen, weet voorma lige eigenaar Bas Christiaansen van de firma J. B. Diesch in Vlis singen. U weet wel: van de blik jes. „Onze babbelaars zijn ge maakt van natuurlijke grondstof fen, maar er zijn bedrijven die met allerlei chemische kunstgre pen ook babbelaars maken. En ze smaken nog als boterbabbelaars ook. We hebben er naar gekeken, je kunt er weinig tegen doen." 'Ik denk dat je met een kwa liteitslabel voor Zeeuwse mosselen helder bent naar de consument' door Marcel Modde middelburg - Het tijdelijk verlaag de BTW-tarief voor het opknap pen van woningen wordt ruimer toegepast. Staatssecretaris Frans Weekers vindt dat bij de vorige stimuleringsmaatregel (2010-2011) te veel zaken waren uitgesloten. Aanleg en onderhoud van tuinen worden daarom bij het besluit be trokken, zo heeft hij donderdag bekendgemaakt. De verlaging van de belastinghef fing op de arbeidskosten (inclu sief de overhead) van 21 naar 6 TIJDELIJK LAGERE BTW Arbeidskosten voor aanbrengen, vernieuwen en onderhouden van: badkamer, toilet, keuken, invali- dentrap, dakterras, veranda, dakka pel en serre. riolering binnen het perceel van de woning. (zonne)boiler, geiser, cv-installa- tie, gaskachel, houtkachel, warmte pomp, zonnepanelen, zonwering, rolluiken, alarminstallatie, bliksem afleider, airco en sauna, mits dit in bouwkundig deel wordt van de woning. dubbelglas, schoorstenen (ook ve gen), gevel, wandafwerking, te gels, betonnen gietvloeren, plavui zen, terazzo, vaste kunsstofvloe- ren, vaste parketvloeren en ver- lijmd tapijt. verwijderen van asbest Het verlaagde tarief geldt niet voor: (nieuwe) gordijnen, bestrij ding van ongedierte, glaswas wo ning, sloop en nieuwbouw van wo ning. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Middelburg, water schap Scheldestromen, de provin cie Zeeland en de Veiligheidsregio Zeeland hebben geld gestopt in af geleide beleggingsproducten. De constructies zijn niet risicovol. Dat blijkt uit een overzicht dat mi nister Ronald Plasterk (Binnen landse Zaken) aan de Tweede Ka mer heeft gestuurd. De vier Zeeuwse overheden hebben zoge noemde derivaten gekocht. Daar mee dekken ze zich in tegen ren testijgingen op ruim 155 miljoen euro aan leningen. Derivaten zijn zo oud als de weg naar Rome. Iedere onzekere kos- procent gaat vandaag in en geldt voor de duur van één jaar. Wee kers hoopt zo woningeigenaren over de streep te trekken om te in vesteren in huis en tuin. De renovatie- en herstel maatregel maakt deel uit van het pakket om de problemen op de woning markt te bestrijden. Het kabinet van WD en PvdA heeft hier sa men met D66, de Christenunie en de SGP eerder overeenstem ming over bereikt. Vrijwel alle werkzaamheden die bijdragen aan verbetering of her stel van de woning komen in aan merking voor het lagere arbeidsta- rief. Voorwaarde daarbij is wel dat het gaat om 'goederen' (bijvoor beeld een keuken, vloer of kozij nen) die in bouwkundig opzicht onderdeel gaan uitmaken van de woning en bij een verhuizing dus niet kunnen worden meegeno men. De woning moet bovendien ouder dan twee jaar zijn. Woonbo ten en woonwagens met een vas- door René Schrier middelburg - In de praktijk wordt er genuanceerd gedacht over de verlaging van het BTW-ta rief op arbeidsloon in de bouw. M. Luteijn van de gelijknamige aannemerij uit Groede verwacht er wel wat van. „Ik heb door die maatregel nu al serieuze werkjes opgeschreven. Offertes van 40.000 a 50.000 euro die al in oktober/november uitgebracht werden, komen nu ineens door. tenpost kan worden afgedekt met een derivaat: de vorstperiode in de bouw, een oogst, een oplopen de rente. De handel speelt zich voor een deel af via de beurs en tussen banken en andere finan ciële partijen onderling. Met een cjerivaat koopt een partij het recht om tegen een afgesproken prijs op een bepaald moment een trans actie te doen of een garantie te ef fectueren. Sinds vorig jaar hangt er een geur van fraude om de han del iri derivaten. Woningcorpora tie Vestia gebruikte ze niet alleen om risico's af te dekken, maar spe culeerde er mee. Dat doen de vier Zeeuwse overheden niet. Middel burg heeft 75 miljoen euro aan le ningen met derivaten afgedekt; te plek vallen eveneens onder het besluit. Het verlaagde tarief is niet van toepassing op de gebruik te materialen, benadrukt het mi nisterie in de toelichting bij het besluit. De BTW-verlaging kan al snel en kele honderden euro's schelen op de rekening van een verbouwing. Wie bijvoorbeeld zijn kozijnen wil laten vervangen, betaalt tijde lijk 150 euro btw over de verrich te arbeidskosten van 2500 euro. Onder het gangbare (21 procent) tarief is dat 525 euro, oftewel een besparing van 375 euro. Het isoleren, schilderen, stukado ren en behangen van een woning vallen standaard onder het 6 pro centstarief en wordt ook na 1 maart 2014 gehandhaafd. Frans Weekers, staatssecretaris Mensen lopen daar een poosje over te denken en door zo'n maat regel gaan ze overstag." Volgens Luteijn is de maatregel ze ker een stimulans. Ook al mag hij niet mopperen: „Ik heb wel werk genoeg gehad, al werd het als maar minder." Luteijn heeft 9 mensen in dienst en zit vooral in de nieuwbouw en renovatie voor particulieren. Hij herinnert zich de vorige keer nog dat de maatre gel gold. Dat werkte ook. Hovenier Maarten de Hoog uit het waterschap 21,6 miljoen, de provincie 58,4 miljoen en de Vei ligheidsregio 150.000 euro. Het ge bruik van derivaten biedt een aan tal voordelen, aldus Cor Dek van de gemeente Middelburg. „We hoeven minder rente te betalen over de lening. Bovendien kun nen we boetevrij versneld aflos sen." Volgens Plasterk bezitten 43 ge meenten, provincies, waterschap pen en bedrijven in handen van de lokale overheden derivaten. Ze hebben ermee de risico's op 2,45 miljard euro aan leningen afge dekt. Het kabinet bekijkt of het ge bruik van derivaten aar. banden gelegd moet worden. F.ind maart informeert het de Kamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 72