Werkstraf agent die schoot op inbrekers auping 6 BINNENLAND Grolsch komt met een bier met 0,5 procent alcohol dat met fris moet concurreren. 'Not done', vindt Stap. 9 d Alcohol in positieve zin vergelijken met frisdrank, dat is not done Kijk voor koopzondagen op www.auping.nl vieren we met een uitgeslapen droomdeal 125 jaar geleden bedacht Johannes Auping de spiraalbodem. 125 jaar ongeëvenaarde slaap- kennis vieren we met een uitgeslapen droomdeal: de V Auping matras voor de halve prijs. Ga voor het complete Auping assortiment en professioneel advies naar een Auping Plaza of Premium dealer bij u in de buurt. nieuw maltbier Stap hekelt door Martin Ruesink ENSCHEDE - 'Grolsch gaat concur rentie aan met frisdrank'. Met de ze presentatie van het nieuwe maltbiertje Stender Red Orange (0,5 procent alcohol) begeeft de Enschedese bierbrouwer zich 'op het randje'. Dat zegt directeur Wim van Da len van de Stichting Alcohol Pre ventie (Stap). „Alcohol in positie ve zin vergelijken met frisdrank, dat is not done", zegt Van Dalen. „Ethisch gezien kan Grolsch dit niet maken." De stichting probeert misbruik en gebruik van alcohol door jonge ren tegen te gaan. „Wettelijk ge zien is alles tot en met 0,5 procent geen alcohol, Stender dus ook niet", zegt Van Dalen. „Maar alles waar een beetje alcohol in zit, wekt met name bij de jeugd de be leving op van alcohol." Grolsch beaamt dat Stender vol gens de wet geen alcoholhouden de drank is. „Maar het bevat wel een vleugje alcohol en dat bena drukken wij in alle uitingen. Daar om geven we ook de grens van 16 jaar aan en richten we ons nadruk kelijk niet op de jeugd", zegt woordvoerster Helen ter Huurne van de brouwerij. „Het enige dat we doen, is Sten der neerzetten als een product dat een prima alternatief is voor Wim van Dalen van Stap de natuurlijke momenten waarop frisdrank wordt gedronken." Het percentage alcohol in Shandy (een oorspronkelijk uit Engeland afkomstige mix van bier en limo nade) is niet voor niets van 1 naar 0,5 procent verlaagd, toen de wet telijke grens van alcohol op 0,5 procent werd vastgezet, herinnert men zich bij Stap nog goed. Het stoort Van Dalen dat het maltbier Stender door Grolsch als dorstles- ser wordt neergezet. Letterlijk meldt de brouwer in een persbericht: „Deze volfruitige dorstlesser met slechts 0,5 pro cent alcohol is op natuurlijke wij ze gebrouwen met sprankelend bronwater en het pure sap van ro de sinaasappelen. Hiermee is het een heerlijke verfrissing en een smaakvol alternatief voor die fris drankmomenten waarbij de con sument (16 jaar en ouder) extra wil genieten." Van Dalen reageert: „Dat is in strijd met de afspraken met de bierindustrie: alcohol is geen dorstlesser. Helaas kunnen we er weinig tegen doen, want dit soort zaken gaat allemaal via zelfregule ring. Hoewel Stender dus wettelijk ge zien nét geen alcoholhoudende drank is, presenteert Grolsch het nadrukkelijk wel als zodanig, stelt Van Dalen. Dat gebeurt wel met de vermel ding van 16 jaar als minimumleef tijd voor de consument. Van Da len: „Netjes? Ik denk dat ze dat be wust zo doen, omdat iedereen over Grolsch heen zou vallen als ze zich op een jongere doelgroep zou richten. Het is allemaal pre cies op de grens van wat mag en een goed voorbeeld van hoe de bierindustrie constant de grens opzoekt." Grolsch doet er volgens woord voerster Ter Huurne alles aan om de promotie en het gebruik van al cohol door 16-minners te voorko men. „Alle afspraken daarover leven we zeer strikt na", zegt ze. „Hoewel Stender daar dus strikt genomen niet onder valt, zetten we het in al onze uitingen nadrukkelijk neer als alcoholarm bier." ZWOLLE - De 39-jarige agent die in februari 2010 in Deventer twee in brekers neerschoot, is gisteren ver oordeeld voor een dubbele poging tot doodslag. Hij kreeg 180 uur werkstraf en zes maanden voor waardelijke cel opgelegd. De officier van justitie wilde dat hij schuldig werd verklaard zon der straf te krijgen. De man schoot op twee inbrekers die door een gat in een winkel in de bin nenstad van Deventer kropen. Een werd in zijn hoofd geraakt. Volgens de rechtbank in Zwolle heeft de agent de kans aanvaard dat de inbrekers konden overlij den door zijn ingrijpen. De agent stond op nog geen twee meter van de inbrekers. Volgens de ambtsinstructie mag een agent zijn vuurwapen trekken onder meer wanneer een verdachte zich bij een aanhouding verzet of een bedreiging vormt. Daar was hier geen sprake van, al dus de rechtbank. De agent had een andere keuze moeten maken. Zo had hij de wapenstok kunnen grijpen. Een beroep op noodweer schoof de rechter terzijde, omdat van eni ge dreiging tegen de agent geen sprake was. Beide slachtoffers hiel den blijvend letsel over aan de schietpartij. Het vervolgen van agenten die geweld gebruiken, is betrekkelijk zeldzaam. Volgens het Openbaar Ministerie zijn er tussen 1978 en 2000 31 agenten vervolgd, van wie er elf zijn veroordeeld. Rechtbank: De agent heeft de kans aanvaard dat de inbrekers konden overlijden door zijn ingrijpen Aup.NG Auping Essential, in 5 kleuren. Vanaf 1.820,- (incl. matrassen, excl. hoofdbord) Deze actie is geldig wan 25 februari t/m 7 april 2013. Kijk op www.auping.rif voor de voorwaarden Oe Auping matrassen Adagio en Cresto zijn uitgeroepen als 'Beste uit de test'. Auping nights, Better days Scan de QR code, stel nu zelf uw Essential samen en vind uw dichtstbijzijnde Auping Plaza of Premium dealer op www.auping.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6