cheap.nl dagactie Fout op fout bij crash in Tripoli In OK van de toekomst wordt het druk, maar patiënt is eerder klaar 46% BINNENLAND 5 Telefoon stond niet stil bij familie Van Noppen in Vlissingen per /toplocatie één superactie! vr1 maart 3 dagen Zuid-Limburg welkomstdrankje cheap.nl/dagactie|0900-700 7004 VRIJDAG 1 MAART 2013 *23 alleen vandaag boekbaar! korting van 102,50 per persoon, per arrangement 'Prijs o.b.v. 2-persoonskamer Excl. res.kosten 15 per boeking Voorwaarden zie website. DEN HAAG - De piloten die op 12 mei 2010 bij de Libische hoofdstad Tripoli een toestel van Afriqiyah Airways lieten neerstorten, waren slecht getraind, werkten niet goed samen, hadden geen goed zicht op de grond en waren vermoeid. Uit alle details die een Libische onderzoekscommissie gisteren openbaar maakte over de vlieg tuigramp waarbij zeventig Neder landers omkwamen, blijkt dat er grove fouten zijn gemaakt op menselijk en technisch vlak. Van de in totaal 104 inzittenden kwa men er 103 om het leven. De Air bus A330, op weg van Johannes burg naar Tripoli, kwam al te laag aanvliegen. In het eindrapport staat dat het weerbericht dat de slecht uitgeruste piloten doorkre gen, niet klopte met de werkelijke situatie. De piloten konden de si tuatie niet goed inschatten en wa ren niet in staat adequaat in te grijpen. Ze hielden zich ook niet aan de procedures. Door laaghangende bewolking hadden de piloten pas heel laat in de gaten dat ze in hoog tempo de grond naderden. De co-piloot schakelde de automatische piloot uit en trok zijn stuurknuppel om hoog om het vliegtuig weer te la ten stijgen. Dat gebeurde ook, maar om onduidelijke redenen duwde de co-piloot de knuppel en dus het toestel vrij snel erna weer naar beneden. Voor de gezag voerder moet dat de reden zijn ge weest om de besturing over te ne men. De een stuurde het vlieg tuig echter naar boven, de ander naar beneden. Het vliegtuig stort te een fractie later neer. VLISSINGEN - Eindelijk weten ze wat er precies gebeurd is, op de dag dat ze hun dochter Joëlle van Noppen kwijtraakten. Eindelijk is de waarheid boven tafel over de oorzaak van het vliegtuigongeluk in Tripoli. De hele dag al lopen de media de deur plat bij de familie Van Nop pen in Vlissingen. De Zeeuwse media, Pauw en Witteman, RTL - allemaal bellen ze, allemaal willen ze weten hoe het gezin Van Nop pen het vindt, dat nu duidelijk is waar de fout lag. Vader Willem staat ze geduldig te woord. Joëlle leefde voor de spotlights, zegt hij. „Haar grootste angst was, dat ze helemaal vergeten zou worden Wij hebben er daarom nooit moei te mee gehad om de pers te woord te staan. In zekere zin is het ook aan de pers te danken dat de zaak opengegooid is. Want zeker toen Kadafïï nog aan de macht was, is er veel tegenwerking geweest De media hebben de druk op de ketel gehouden." Vandaag waren de me dia er weer, net als drie jaar gele den. Misschien deze keer voor het laatst. Misschien dat ze nog eens aan de deur kloppen als het pre cies tien jaar geleden is, of als er weer een Nederlander omkomt bij een vliegtuigongeluk, zegt Wil lem. Onder het zakelijke deel - de scha devergoeding, het rapport - kan de familie Van Noppen nu een streep zetten. „De kou is uit de lucht", zegt Willem. „Er is wel iets afgesloten. Maar zoiets als dit sluit je nooit helemaal af." Aan de muur hangen foto's van Joëlle, en van haar toen zesjarige dochter Dana, die sinds Joëlles dood door haar grootouders wordt opgevoed. Voor haar houden ze zich groot. „Zij is altijd bij ons. Daarom moe ten we voorzichtig zijn. We kun nen niet alles van ons verdriet la ten zien. Dat zou het voor haar nóg erger maken." door Chris Halkes NIJMEGEN - Sommige patiënten vin den het inderdaad een eng idee, geeft Hein Gooszen toe. Daarom krijgt de patiënt altijd zelf de keu ze of hij wel of niet in een van de vier nieuw te bouwen experimente le, operatiekamers van het UMC St. Radboud in Nijmegen behan deld wil worden. De hoogleraar Academisering van operatieve processen gaf gisteren uitleg over deze 'OK's van de toe komst', die het mogelijk moeten maken een kankerbehandeling in een tot twee dagen af te ronden. „Maar de gevaren van een opera tie zijn niet groter dan elders. De behandelingen en de apparaten die we gebruiken, zijn niet experi menteel. Hoe we ze inzetten wel; en het wordt iets drukker rond de operatietafel. Dus de werkwijze wordt ingewikkelder en het be lang van goede informatieover dracht groter. Daar zetten we ook extra energie en mensen op in." Het concept van de nieuwe hyper moderne operatiekamers is, dat al le specialismen en apparaten die nodig zijn voor onderzoek en be handeling voor en na een opera tie, tijdens die operatie aanwezig zijn. Dan valt te denken aan rönt gen- en echo-apparaten, MRI- en CT-scanners, en laboratoriumfaci liteiten. Daarmee kunnen de chi rurgen over veel preciezere infor matie beschikken. Weggehaald weefsel kan meteen onderzocht worden. Nog tijdens de operatie kunnen de artsen constateren of alle uitzaaiingen echt weg zijn. „Na de operatie is de patiënt echt klaar. Hij hoeft niet terug te ko men en het bespaart de teleurstel ling dat een patiënt zes weken la ter te horen krijgt dat hij toch op nieuw onder het mes moet." De nieuwbouw begint binnen kort en de operatiekamers moe ten volgend jaar open gaan. Ze ver schillen vooral bouwkundig van normale OK's. Vanwege de stra ling moeten muren en vloeren extra zwaar zijn. Daarom kan niet zomaar elke OK zo worden inge richt. Dat kan alleen als een zie kenhuis verbouwt of nieuwbouw neerzet, legt Gooszen uit. Succes is niet verzekerd. „Veel hangt ervan af of we nieuwe on derzoekstechnieken kunnen ont wikkelen die, ook onder opera tie-omstandigheden, uitslagen kunnen geven met 100 procent ze kerheid." Het kan nog jaren du ren voordat de operatiekamers daadwerkelijk zo functioneren als Gooszen voor ogen staat. kwi j nend leven catalogi van de producenten van speeltoestellen tekort. De wipkip, die het symbool geworden is van 'foute' speelplaatsen, leidt daarom een uitstervend bestaan. De 'ex- cuustruus onder de speelvoorzie- ningen' maakt bijvoorbeeld plaats voor trapveldjes, skelterbanen en 'groene' speelplaatsen, waar kin deren hutten kunnen bouwen en in bomen kunnen klimmen. „Maar in veel gemeenten ont breekt het nog steeds aan samen hangend beleid", aldus Van Gaal. Een wipkip in Utrecht. Het speel tuig staat volgens velen symbool voor hoe slecht gemeenten naden ken over speelplaatsen voor kinde ren. Ook gemeenten zelf willen in middels af van de wipkip. foto Erik van 't Woud/ANP 2 overnachtingen 1 x gratis welkomstdrankje l/ 2 x ontbijtbuffet Bezoek Valkenburg en Maastricht ZZ Amrath Grand Hotel Heerlen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5