Lintje voor oud-horecaman Paul de Buf iL SCHOUWEN-DUIVELAND 25 Beweging in het landschap van Schouwen-Duiveland speelt de hoofdrol in Silhouetten tegen het licht Film Ken Loach Mijn films komen voort uit beelden, waarnemingen, associaties en symboliek Uw droomhuis vindt u bij: VRIJDAG 1 MAART 2013 is voor iedereen anders door Ali Pankow ZIERIKZEE - Kijkend over de dij ken, tegen de zon in, zien de fiet sers, de mensen, de bomen en al les wat zich over de dijk tegen de lucht beweegt er uit als een bij zondere contour tegen het glinste rend licht van de zee en het wa ter. Die indruk zullen veel men sen delen met filmmaakster Eef de Graaf uit Zierikzee. „Die impressie heeft mij vaak ge troffen. Dat imponerende land schap met wegen, dijken, duinen, oevers, huizen en bomen en de mensen die zich daar in de verte als zwarte gedaanten in voortbe wegen." Het is haar belangrijkste inspira tiebron voor Silhouetten tegen het licht, een film van circa twintig minuten waarin het eiland zelf de sfeer bepaalt. Zij gaf er gistera vond samen met andere betrokke nen een presentatie over in het Stadhuismuseum in Zierikzee. De Graaf heeft binnen haar Stich ting View het idee opgepakt deze bijzondere film over Schou wen-Duiveland werkelijk te ma ken en deze te projecteren op de binnengevel van de Sint-Lieve- monstertoren, ofwel de Dikke To ren. Ruud Monster van Lava Film productie en distributie is de pro ducent. De VW zorgt voor de projectiemogelijkheden in de to ren, die jaarlijks zo'n 52.000 be zoekers trekt. Zij krijgen met Sil houetten tegen het licht straks een bijzondere gestileerde impressie van zowel de stad Zierikzee als van specifieke locaties op Schou wen-Duiveland. Voor alle duidelijkheid: het gaat niet om een promofilmpje bom vol toeristische informatie. De Graaf wil mensen prikkelen het eiland met andere ogen te bekij ken. Zij woont nu een kleine drie jaar op dit eiland en ervaart dat het landschap hier constant in be weging is. „De kleuren, de vor men, de velden, de bomen, het strand en het water. Dit komt door het licht dat voordurend ver andert. Omdat de wind de wol ken beweegt, ontstaat er een lichtspel. Dit verandert de inval van het zonlicht op het platteland tussen de dijken en de reflecties op het water", verwoordt De Graaf haar ervaringen. Zij wil al die beweging vast leg gen in haar film, versterkt door een bijzonder hoofdpersonage en zijn medespelers. Die hoofdper soon is een man, die door het landschap op zoektocht is naar antwoorden op vragen over het le ven. De man wil lucht, frisse lucht en ruimte, veel ruimte. De Graaf in de synopsis van het verhaal: „Het landschap neemt hem mee. Hij wordt geconfron teerd met een paar essentiële za- ken in zijn leven. Hij begint te dagdromen en loopt verdwaasd weg. Hij laat zijn auto met open deuren achter op de Brouwers- dam. Hij wordt geobsedeerd en ge absorbeerd door het landschap. Tijdens de tocht over het eiland krijgt de combinatie van realiteit en fictie een surrealistisch karak ter. De man ziet alles om zich heen als silhouet. Elke vorm, plant, weg, dijk, steen, schelp, vo gel, voetstap, water en golf krijgt voor hem een nieuwe betekenis. Alsof het landschap hem probeert Filmregisseur Eef de Graaf te laten zien wat belangrijk is en waar we als mensen niet zomaar aan voorbij kunnen gaan. Voor ie dereen kan de reis anders zijn." De bewegingen van de persona ges in de film worden gestileerd. De Graaf werkt daarom als regis seur nauw samen met choreo graaf en mimespeler Sjoerd Schwibettus. De Zeeuwse filmma ker Rieks Soepenberg is als came raman bij dit project betrokken. De planning is eind mei met de opnamen te beginnen. De maak ster verkiest kwaliteit boven snel heid waarmee de film wordt ge realiseerd. Het is echter de bedoe ling dat Silhouetten tegen het licht vanaf volgend jaar te zien is in de Dikke Toren. Directeur Sylvia van der Geest van de VW benadruk te gisteravond het belang van cul tuur in het kader van recreatie. „Cultuur vormt de basis voor de belevingswereld van de toerist en bepaalt de identiteit en daarmee de eigenheid van stad en regio", aldus De Geest. Volgens haar is cultuur dan ook een belangrijke drijfveer om geld uit te geven. Na mens het Prins Bernhard Cultuur fonds kreeg De Graaf gisteravond een cheque van 7500 euro voor het realiseren van de film. Eerde re bijdragen waren er al van ge meente, provincie en Delta Zee land Fonds. De financiering is nog niet rond. De hoop is nog ge vestigd op steun van het Neder lands Filmfonds. Filmstill: Kitesurfers en mensen met vliegers op de Brouwersdam. STEENDIJK i makelaar taxateur o.g. 0113-219445 06-53863250 MIDDELHARNIS - Filmhuis Middel- harnis vertoont op 7 maart de film The Angels Share' van regisseur Ken Loach. Het verhaal gaat over vier vrienden in de Schotse Hoog landen die een grote uitdaging aangaan. Aanvang 20.00 uur. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Oud-horecaman Paul de Buf uit Zierikzee heeft gisteren als waardering voor zijn vrijwilli gerswerk in verpleeghuis Cornelia een koninklijke onderscheiding ge kregen. „Ik ben apetrots op je", besloot burgemeester Gerard Rabelink van Schouwen-Duiveland giste ren zijn toespraak tot Paul de Buf nadat hij bij hem de versierselen behorende bij de onderscheiding had opgespeld. Rabelink stak uit gebreid de loftrompet over De Buf. „Je steekt veel tijd en energie in het vrijwilligerswerk en de mensen hebben jou ook echt hard nodig. Je helpt bij de bestellingen, je dekt de tafels, schept op, helpt. Je staat echt naast je medemens. Je neemt het personeel hier veel werk uit handen en je kunt dat ook goed met je horeca-ervaring." De Buf helpt twee maal per week bij de maaitijden en dat doet hij al zo'n zeventien jaar. Op sommi ge zondagen begint zijn dienst al om 8.00 uur en bij bijzondere maaltijden op feestdagen of tij dens de jaarlijkse barbecue is De Buf ook altijd present. Al die jaren heeft De Buf zich nooit verslapen. Nou ja, één keer tje dan, wist Rabelink uit welinge lichte bron. De reactie van de zo juist gedecoreerde: „Maar ik was wel op tijd in de Cornelia." Burgemeester Gerard Rabelink feliciteert Paul de Buf met zijn koninklijke onderscheiding, foto Pieter van der Laan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55