Ploegen hekelen rol vakbond in aanpak Bony blijft, Rutten opgelucht AZ: competitienederlaag tegen PSV kan lonen Rabobank voelt zich mi »leid door wielerploeg 32 SPORT DOPING IN DE WIELERSPORT De Haagse oud-renner zegt alleen nog zijn verhaal te gaan doen bij de 'waarheidscommissie'. Boogerd blij ft ontkennen door Ad Pertijs NIJMEGEN - De Nederlandse wieler ploegen Blanco Pro Cycling en Va- cansoleil-DCM hekelen de rol die wielervakbond WWB speelt in hun poging om het donkere verle den van de sport boven water te krijgen. „Ik sta ervan te kijken hoever de vakbond gaat om een paar individuen te beschermen, terwijl het de belangen van alle leden zou moeten behartigen", zegt teambaas Richard Plugge van Blanco over de kritiek die de afge lopen dagen is gespuid over de ma nier waarop zijn team personeels leden onder druk zou zetten bij het beantwoorden van de inmid dels vier beruchte vragen over hun eventuele dopingverleden. Zijn collega Daan Luijkx van Va- cansoleil stoort het eveneens dat de indruk wordt gewekt dat de renners moeite hebben met het doorvragen naar hun verleden. „De paniekreactie zit bij een aan tal gestopte renners. Niet bij de huidige lichting." Volgens WWB-secretaris John van den Akker klopt het dat met name oud-renners die werkzaam zijn bij een van de drie grote Ne derlandse profploegen zich in het nauw gedreven voelen. „Ik ga er vanuit dat de huidige renners niks te verbergen hebben." Vanwege de onzekere juridische Richard Plugge, teambaas bij Blan co en morele gevolgen van het eer lijk invullen van de vragenlijst ad viseert de WWB haar leden het formulier voorlopig niet in te vul len. „We staan wel achter het uit gangspunt dat het verleden de toe komst van de sport niet langer in gevaar mag brengen, maar we vin den dat je dat niet alleen maar simpelweg op oud-renners kunt afschuiven." De afgelopen dagen zochten enke le personeelsleden van Blanco ano niem de pers met klachten over in timiderende ondervragingen door onder anderen een oud-lid van het Korps Commando Troepen. Sommige van die gesprekken duurden meer dan een uur. Plug ge reageert laconiek op die kritiek: „Degene die het intimiderend vond, heeft waarschijnlijk iets te verbergen gehad. Anders duurt het beantwoorden van vier vra gen niet langer dan een uur." De ploegen lieten eerder al weten dat de lijst mondeling wordt door genomen en dat er desgewenst ste vig wordt doorgevraagd. De be wuste oud-commando Eelco Wis man is er op getraind om leugen achtige antwoorden te herken nen. „Denk ook niet dat die vra gen bij ons met het wapen op ta fel worden doorgenomen", zegt Luijkx. Net als Plugge zegt hij nog altijd vierkant achter de gekozen aanpak te staan. Volgens de ploe gen is het in kaart brengen van het verleden de enige manier om ongestoord aan de toekomst van de sport te kunnen werken. Renners en personeelsleden die aangeven dat ze voor 2008 in strijd hebben gehandeld met het dopingreglement worden voor zes maanden geschorst en ontvangen drie maanden geen salaris. Als la ter blijkt dat ze de lijst leugenach tig hebben ingevuld, volgt ontslag op staande voet. De WBW meent dat er nog te veel onduidelijk is over de rechts geldigheid van die (lage) straffen. „UCI en Wada zouden er telefo nisch mee hebben ingestemd, maar nergens staat dat zwart op wit", aldus Van den Akker. door Ad Pertijs NIJMEGEN - Dopinghandelaar Ste fan Matschiner bevestigt dat hij zes jaar geleden voor een bedrag van bijna 17.000 euro rekeningen heeft verstuurd aan Michael Boo gerd. De Oostenrijker laat weten dat de ex-wielrenner de door NRC Handelsblad opgeviste vier rekeningen ook keurig heeft be taald. De rekening vermeldt dat voor dat geld onder meer lactaattesten en trainingsadviezen zijn gele verd aan de toenmalige kopman van Rabo. Matschiner geeft aan dat het duidelijk mag zijn dat 17.000 euro erg veel geld is voor 'vitamen en zo'. Naar wat hij wel leverde is het volgens hem niet moeilijk raden. De manager van veel oud-renners en -skiërs orga niseerde en runde in het vorige decennium een eigen bloeddo- ping-dienst nadat zijn atleten niet langer terecht konden bij de in 2006 ontmaskerde Spaanse arts Fuentes. Net als de vorige keer, toen een re kening van enkele honderden eu ro's boven tafel kwam, ontkent Boogerd dat hij in Wenen zijn bloed heeft laten verversen of op een andere manier met doping in de weer is geweest. De vraag is echter hoe lang de Hagenaar na deze jongste onthulling nog kan ontkennen dat hij ooit doping heeft gebruikt. De vorige keer was de rekening volgens hem bedoeld voor afslank middelen voor zijn toenmalige echtgenote Nerena. Dit keer laat hij een verklaring achterwege. De oud-renner zegt alleen nog zijn verhaal te doen bij de 'waar heidscommissie' die binnenkort onder leiding van oud-minister Winnie Sorgdrager het duistere verleden van de vaderlandse wie lersport in kaart probeert te bren gen. Boogerd was volgens Matschiner niet de enige Raborenner die bij hem langs kwam voor bloeddo- ping. Thomas Dekker en Michael Rasmussen behoorden ook tot zijn klantenkring. Het leverde Rabo volgens hem geen windeie ren op. Matschiner claimt een groot aantal etappezeges en gele truien. Boogerd ontkende aanvankelijk dat hij Matschiner kende of dat hij ooit in Wenen geweest. Later gaf hij toe de man ontmoet te heb ben in een wijnbar in de Oosten rijkse hoofdstad. Het ziet er na de laatste onthul ling naar uit dat hij binnenkort toch echt de veel grotere rekening voor zijn dopinggebruik zal moe ten betalen dan de 17.000 euro die hij betaalde aan Matschiner. RIJSWIJK - Piet Moerland, voorzitter van de raad van bestuur van Rabobank, voelt zich bekocht, misleid en voor de gek gehouden door de wielerploeg die zijn concern tot eind vorig jaar sponsorde. Dat vertel de de hoogste baas van de bank donderdag tijdens een vraaggesprek met de NOS. „Het is schokkend, onvoorstelbaar en ook vreselijk wat hier naar buiten komt", zei Moerland over de do- pingpraktijken die tussen 1996 en 2012 bij de wieler ploeg van Rabobank hebben plaatsgevonden. De bank nam in het verleden afstand van het dopege bruik van Thomas Dekker en Michael Rasmussen, die werden ontslagen. De afgelopen maanden ook Danny Nelissen en Levi Leipheimer dat ze in dienst van Rabobank verboden middelen namen. „We wis ten dat er dingen waren in het wielrennen die niet deugden, maar wij zouden het anders doen. We zou den er artsen bij betrekken, medische staf, oplei dingsprogramma's voor de jeugd. Een zerotolerance- beleid." Moerland constateert dat zijn bank niet ge slaagd is in die opzet. „We voelen ons dan ook echt bekocht, misleid en voor de gek gehouden." Rabobank kon op 19 oktober niet anders dan beslui ten terug te treden als naamgever van de profploeg. door Gerard Borgman ARNHEM - Vitesse-trainer Fred Rut ten is verguld met het aanblijven van topscorer Wilfried Bony. „Het was de grote hoop dat hij zou blij ven", zei hij donderdag tijdens het perspraatje voorafgaand aan de thuiswedstrijd van deze vrijdag te gen FC Utrecht. „Ik ben er blij mee dat Wilfried blijft. En ik denk dat dat geldt voor heel Vitesse en ze ker ook voor de supporters." Bony wilde graag naar het buiten land, maar deze week bleek dat zich geen enkele (Russische) club met concrete belangstelling had gemeld bij Vitesse. Prangend is de vraag hoe de 24-ja- rige spits zal reageren op het op nieuw niet doorgaan van een fel begeerde transfer. In de zomer haalde de spits fel uit, nadat een overgang naar Aston Villa misluk te. „Na de eerste transferwindow was hij echt boos", wees Rutten op de voorbije zomer. „Maar dat heb ik nu niet gezien. Hij is een professional en weet wat hij wil. In een grote competitie spelen. Dat mag je uitspreken." Bony sprak zich donderdag overi gens niet uit, want de aanvaller uit Ivoorkust wilde niet praten met de media. „Hij wil zich focus sen op de wedstrijd tegen FC Utrecht", expliceerde zijn trainer. „Iemand twitterde dat hij een spreekverbod heeft gekregen, maar dat is onzin. Hij heeft dit zelf gevraagd en dan respecteer ik dat." De speculaties over een vervroegd vertrek van Bony uit Arnhem heb ben het nieuws rond Vitesse we kenlang bepaald. Rutten, nuchter: „Bony staat in de schijnwerpers en dat staat Vitesse ook. Dan heb je met dat soort mechanismen te maken. Of ik er nooit moe van word? Nee. Moe word ik als ik de tuin heb omgespit." Bony heeft in de competitie al 22 keer gescoord en door zijn aanblij ven lijken de kansen van Vitesse op het bereiken van Europees voetbal aanzienlijk gestegen. De Arnhemse ploeg staat momen teel vierde en dat is de laagste klassering die rechtstreeks Euro pees voetbal oplevert. „Wij heb ben voor dit seizoen al gezegd dat we Europees voetbal willen ha len", aldus Rutten. „We willen be ter presteren dan vorig seizoen en het stadion moet wat voller. We proberen rechtstreeks Europees voetbal te halen, maar dat zal niet makkelijk zijn." In de wedstrijd tegen achtervol ger FC Utrecht kan Vitesse van daag goede zaken doen. „We spe len thuis, dan moet je voor drie punten gaan", aldus Rutten. door Gerard Borgman ARNHEM - AZ kan in de slotfase van de competitie baat hebben bij een nederlaag op eigen veld tegen PSV. Dat is het gevolg van de ont wikkelingen in het toernooi om de KNVB-beker. Woensdag plaatsten PSV (0-3 bij PEC) en AZ (0-3 bij Ajax) zich voor de bekerfinale, op 9 mei in De Kuip. Eindigt PSV in de com petitie op de eerste of tweede plaats, dan gaat de club uit Eind hoven naar de (voorronde van de) Champions League en mag AZ als verliezend bekerfinalist Europa in. Een Europees ticket krijgt de ploeg uit Alkmaar uiteraard ook indien het de eindstrijd wint. Ruim twee weken voor de bekerfi nale, op zaterdag 20 april, gaat PSV in de eredivisie op bezoek bij AZ. Als AZ zich tegen die tijd uit de gevarenzone heeft gespeeld, dan kan het dus zeer waarschijn lijk beter verliezen van PSV. Eindigt PSV niet bij de eerste twee in de eredivisie, dan moet AZ de bekerfinale sowieso win nen om komend seizoen over de grens te voetballen. Bij een Eind- hovense bekerzege en derde of vierde plaats van PSV in de eind stand van de competitie, gaat PSV via het bekerticket Europa in en strijden de nummers vijf tot en met acht van de eredivisie in de play-offs om twee Europese start bewijzen. Mocht PSV de beker winnen en in de competitie terug zakken naar een positie tussen plek vijf en acht, dan gaat het eveneens via het bekerticket Euro pa in en in dat geval mag de num mer negen van de eindrangschik king meedoen aan de play-offs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44