Kleurige winter 6 WONEN GROENE VINGERS Romke van de Kaa w ^JÈÊtk at is dat toch vervelend: dat er plots een melodie van lang geleden in je brein bovendrijft en er vast blijft zitten, zodat ik hem steeds opnieuw moet horen. Als het nu een aria van Maria Callas was... Maar nee, een onnozel deuntje van Willeke Alberti: 'De winter was lang, eenzaam en koud' luidt de laatste regel. En die blijft maar door mijn hoofd zeuren. Eigenlijk was de winter helemaal niet lang. Vlak voor oudjaar 2012 bloeide het eerste sneeuwklokje al, voor mijn tuin een record. Daarna raakte het onder sneeuw en ijs bedolven, maar het staat er nog steeds. Wel verfomfaaid. Welbeschouwd duurt de winter pas een week of tien. Van een zaamheid heb ik beslist geen last gehad. En écht koud is het ook al niet geweest Als het hier 12 gra den heeft gevroren, is het veel. Bovendien lag alles onder de sneeuw, zodat ik nu nog steeds verse rucola kan plukken in de moestuin. Ook peterselie had ik daar nog kunnen plukken, ware het niet dat de woelmuizen alle peterselie hebben opgevreten. Dat doen ze iedere winter en ik kan me er niet meer druk over maken. Peterselie kun je trou wens goed invriezen. Toch blijft Willeke Alberti maar over die lange, koude winter zin gen, daar in mijn hoofd. Zelfs als ik het bewijs van het tegendeel vanuit mijn raam kan zien. Want daar, zichtbaar vanuit mijn war me leunstoel, bloeien de irissen, de kerstrozen, de sneeuwklokjes en de cyclamen. En de adonis, een vaste plant met de bloem- Cyclamen coum. kleur van bronsgroen eikenhout. En ja, daar heb je het al; nu zingt dat bronsgroen eikenhout ook al door mijn hoofd. Er zijn genoeg planten die 's win ters bloeien. Niet alleen bloem bollen, ook vaste planten en strui ken. Wel handig om zo'n vroeg tuintje aan te leggen op een plaats waar je het vanuit de war me huiskamer kunt zien. Want naar buiten ga je niet vaak, in dit seizoen. Ik tenminste niet Maar mijn wintertuintje is een en al kleur; de Keukenhof is er niks bij. Het is dat winteraconie- ten het niet doen op mijn zure grond, anders was het helemaal een medley van kleuren. Veel van die winterbloeiers heb ben bedeesde kleuren. Vooral kerstrozen zien eruit alsof ze al in de wieg zijn verkleurd. Het zijn ouwelijke bloemen, alleen de frisse meeldraden springen eruit. Maar dan de cyclamen... Die heb ben kleuren waarbij je haast een zonnebril moet opzetten: felpaars en gemeen roze. Net wat je nodig hebt in februari. Er zijn verschillende cyclamen soorten die het in de tuin doen. Ready Made Curtain is vanaf april bij de Kvadrat-dealers te krijgen. Er is een keuze uit kunststof vezel of wol als stof, die je zelf op maat knipt. Je spant een kabel boven het kozijn en gebruikt knijpers als schakel tussen kabel en stof. foto's DesignPress 1T2"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26