Duurzaamste tuin en hovenier van 2012 Rob Verlinden lanceert eigen tuinbeits 1 I I O O O Cl M S 1 ill u ril ril 2 WONEN EP cc CC Je komt er niet zo maar binnen. Het studentenbolwerk in het voormalige Rijkswaterstaatgebouw aan de Middelburg se Koestraat is geen loop-maar-binnen-pand. De voordeur zwaait niet voor een ieder open. De bewoner bepaalt wie zijn leefwereld betreedt. Een kijkje in een campus waar het leven goed is. ff. De prijs voor de duurzaamste tuin van Nederland 2012 is in de wacht gesleept door ontwerper- hovenier Noël van Mierlo. Hij ontwierp een tuin in Neder- weert die hij de Liskeshoe- ve-tuin noemt. Een hoogtepunt van de tuin is een aangelegd ven netje dat zich ontwikkelde tot een levensgemeenschap met bij zondere natuurwaarde. Ook zijn er in de tuin vooral natuurlijke materialen gebruikt. Het zilver was voor een natuur rijke particuliere tuin in Oirschot van Giel van der Palen Hoveniers uit Eindhoven. Dit be drijf sleepte ook de prijs voor duurzaamste hovenier binnen. Volgens de jury dankt Giel van der Palen Hoveniers deze prijs aan de weloverwogen omgang met zaken als recycling, energie gebruik, inkoop en gebruik van materialen en gereedschappen. De tweede plek werd werd be haald door M. van der Spek Ho veniers uit Benthuizen. Het be drijf kreeg vooral waardering voor de manier waarop het om gaat met mensen met een achter stand op de arbeidsmarkt. Winnaar van de Duurzaam ste tuin 2012 Tv-tuinman Rob Verlinden lan ceerde donderdag 28 februari 2013 op de beurs van Huis Tuin in Leeuwarden Rob's T\iinbeits. Hij ontwikkelde dit product samen met het Friese bedrijf Koopmans Verf. De lancering vormde een onder deel van de officiële opening van de beurs, waarbij TV-presentator Jurgen Smit samen met Rob Ver linden de 'Thematuin Verkiezing' presenteerde. Rob's Tliinbeits ont stond uit een gezamenlijke passie voor tuinonderhoud en de samen werking via Robs Grote TXiinver- bouwing. Normale beits heeft kleuren als zwart, wit donker- en lichtgrijs en donkergroen. De tuinbeits van Rob is ook verkrijg baar in het rood. In een Japanse tuin kan een rode beits bijvoor beeld mooi zijn. De tuin is anno 2013 een verleng stuk van het huis. Daarbij speelt kleur een grote rol. Koopmans Verf maakt veel ge bruik van natuurlijke materialen. Ook bij de vervaardiging van Rob's Tbinbeits is een natuurlijk product gebruikt, namelijk van lijnolie. LU LU Pf «a Kantoorpand bruist van studentenleven door Annmarie Zevenbergen Het voormalige Rijkswaterstaatkantoor biedt nu ruimte aan studenten woningen op de eerste, tweede en derde verdieping. Drie verdiepingen studentenwo ningen: Het recept voor totale anarchie? Eenmaal binnen in het voormalige kantoorpand aan de Koestraat blijkt de sfeer echter haast sereen. De tinten groengeel en blauw in de gan gen tonen ris en vrolijk. Geen rotzooi in die gangen noch knalharde muziek of de geur van geestverruimende middelen. Achter een enkele deur klinkt muziek, uiteenlo pend van dance tot disco. Op de tweede verdie ping zit een groep studenten op een gevarieerd stel banken in the common room. De een met een bord boterhammen, de ander met een boek. Een studente is op weg naar de, eveneens gemeenschappelijke, wasruimte op de tweede verdieping. Daar staan drie wasmachine en evenveel drogers. Een grote vriezer completeert de uitrusting. „Maar ja", zegt Mark Geisler, me debewoner op de tweede; „Die is niet helemaal te vertrouwen. Van de bovenverdieping komen ze ook wel eens langs en dan zijn opeens al je ijsjes weg." Natuurlijk wordt er af en toe ook flink gefeest in het pand, plezier hebben de bewoners in ie der geval genoeg. Eén van de meiden in 'the common room': „Vorige week hadden we hier nog een groot feest. Dat doen we wel vaker. We zitten hier regelmatig bij elkaar en we eten hier 's avonds meestal samen." In de directe omge ving van de zithoek staan de kamerdeuren ge woon open. De achterliggende kamers hebben allemaal een behoorlijke afmeting. Tweeper soonsbed, bureau en wat meubilair passen er met gemak in. Mark Geisler (20) uit Bavel woont naar volle te vredenheid aan de Koestraat. „Het is hier fantas tisch wonen. Dit is de meest geliefde campus. Dicht bij AH, RA en het uitgaansleven", zegt de pre med-student tevreden. Mark deelt een zit kamer, keukenblok en sanitair met filosofiestu dent Roan Poppe (19) uit Terneuzen. Beide he ren hebben ieder een grote eigen slaap-leefka- mer waar ze zich kunnen terugtrekken. Roan: „Als de deur van m'n kamer dicht is, weet Mark dat ik geen behoefte heb aan gezelschap. An dersom is dat ook zo." Roan woonde aanvankelijk in het Bagijnhof maar verkaste vorig jaar september naar de Koestraat. „Dit is stukken beter. Wij delen, als een van de weinige overigens, keuken en sani tair een woonkamer. Da's geen probleem. In het Bagijnhof had je met z'n vijftienen één woonkamer en één keuken. Als de afwas ge daan moest worden, was die opeens van nie mand. Hier hebben we onze eigen bedoeling. Ie zit ook niet in een echt woonstraatje. Zo'n ge wone straat geeft toch vaak problemen met de buren. Die balen ervan als studenten luid pra ten of tegen elkaar schreeuwend uit de kroeg komen om een uur of drie 's nachts. Logisch na tuurlijk. Hier zit je een stuk beter. We hebben geen klachten van buren hiernaast." Mark: „Het is gezellig zo. We eten meestal sa men. Roan kook eigenlijk altijd." Kant en klare maaltijden zijn niet echt besteed aan de heren. Te duur en niet lekker. Roan: „Als ik geen zin heb om te koken, eet ik een boterham." Mark valt nog wel eens voor de verleiding van een 'kapsalon' of pizza. De roommates maken sa men muziek en zitten in een bandje. Mark drumt en Roan speelt gitaar. Drummen in een gebouw waar nog zo'n 120 an dere studenten wonen? „Ja, je hoort het wel na tuurlijk, maar veel problemen levert dat niet op." Grinnikend: „Ik moet het natuurlijk niet 's nachts doen." Het voormalige kantoorpand werd in 2007 in opdracht van Woongoed verbouwd naar zelf standige studentenwoningen op de eerste, tweede en derde verdieping. De woningen vol doen aan alle eisen voor geluids- en thermische isolatie. In iedere woning staat een prefab unit voor sanitair (douche en wc) en keuken. Niet groot, wel efficiënt. Studente Zarah woont een stukje verderop aan the strip, zoals de studen ten de gang noemen. Zij laat douche en wc zien. „Het lijkt een beetje of je op een boot zit. Maar ik vind het ideaal dat je alles zelf hebt. Ik hoef m'n wc of keuken met niemand te delen. Geen viezigheid van een ander." 'Don't look or it takes you' is op een van de deu ren langs the strip te lezen. Verderop 'Home' en een deur ernaast is opgefleurd met glinsteren de, lila sterren. Tekeningen, stickers en een reeks opgeplakte dierenplaatjes van de naburi ge grootgrutter getuigen van de bij iedere gene ratie studenten aanwezige meligheid. De verdieping heeft z'n eigen dynamiek. De be woners trekken regelmatig met elkaar op. Zo wel in huis als buiten de deur. „Het voordeel Van een campus is dat je zodra je er woont, een sociaal leven hebt. Hier is dat fijn, maar in Utrecht bijvoorbeeld, waar de studenten ook verplicht in een grote eetzaal eten, is dat niet leuk. Daar zijn sport- en gymzalen en disco; die komen nooit meer van de campus af." 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22