PZC Nieuw studentenleven in oud kantoorpand Het huis schoon en netjes houden is lastig; we hebben het allemaal druk. Toch wordt opruimen steeds serieu zer genomen. Met wat fantasie is 'orde in huis' zelfs een nieuwe trend 2 3 ACHTER DE VOORDEUR 4 5 DE KLUS 'Dit is voor de rest van ons leven' 6 7 MEUBELS Ongegeneerd leunen op de visie van Ikea Mensen klagen vooral over de enorme hoeveelheid post die zich maar opstapelt Brabantia heeft naam gemaakt met opruimproducten. Wonen Maak opruimen hip den. Elk onderdeel uit de collectie is ontworpen om zaken op te ruimen. 'Met onze producten breng je orde in de chaos en ontstaat controle over je leven', is het mantra van het merk. Doordat voorraadpotten, opbergbak- ken, kledingrekken en andere prakti sche spullen modern zijn vormgege ven, wordt opruimen vanzelf hip. Van Mourik vindt het niet zo vreemd dat designmerken zich richten op op- ruimspullen. „Opruimen wordt steeds serieuzer genomen. Als je dat met handige spullen kunt doen, is het mooi meegenomen. Al moet je wel kritisch blijven, want niet elk bakje of mandje is even praktisch." Het Deense merk HAY brengt ook op- ruimdesign. De eerste serie accessoi res bestond uit kartonnen opberg- doosjes, bamboe mandjes en kunst stof bakjes. Het Nederlandse Schol ten Baijings ontwierp onlangs voor dit designmerk een serie ordners in trendy kleuren. Als je zo ver bent om de enorme berg bankafschriften en rekeningen te archiveren, dan maar liever in een designmap. Gefrustreerd door de inspiratieloos heid van de gemiddelde huishoud- winkel, richt het Franse merk Perigot zich helemaal op huishoudelijke pro ducten die mooi zijn om te zien én te gebruiken. Zoals moderne, inklapba re rubberen teiltjes en een plumeau met repen gekleurde stof. De nieuw ste collectie is ontworpen door de on langs overleden interieurontwerpster Andrée Putman. Dichter bij huis zijn slimme organi zers in de plaatselijke bouwmarkt te vinden. Het aanrecht is een plek die snel rommelig oogt. Bouwmarkten le veren bijvoorbeeld handige draad manden op een rail voor in het keu kenkastje. Brabantia en Royal VKB le veren eveneens handige bakken en potten om rondslingerende keuken spullen een vaste plek te geven. Ook bij de Hema wordt de bood schap uitgedragen dat een opge ruimd huis rust en ruimte geeft. De winkel ligt momenteel bomvol op ruim- en opbergartikelen, onder het mom: 'begin het nieuwe jaar goed'. Al is ook de Hema realistisch: handi ge spullen zijn maar een hulpmiddel. Vandaar dat de winkel onlangs op zoek was naar de grootste sloddervos van Nederland. En ach, worden het huis en het hoofd niet opgeruimd van al die mooie spullen, dan is in elk geval het oog een plezier gedaan. reageren? wonen@depersdienst.nl www.nomess.dk www.hay.dk www.deopruimcorrrpany.nl www.scholtenbaijings.com www.perigot.fr www.brabantia.com www.royalvkb.com www.hema.nl Nomess probeert van opruimen een stijlvol feestje te maken, foto's DesignPress drie uur. Wie zelf geen zin of tijd heeft, huurt tegenwoordig een werk ster in. Of, op z'n minst een glazen wasser. Pak het nog serieuzer aan en vraag een opruimcoach om hulp. „In Amerika en Australië is het heel ge woon deskundige hulp in te roepen bij het scheppen van orde in huis. Dat raakt in Nederland ook meer in geburgerd", merkt Van Mourik. Vol gens haar een goede zaak. „Het is ge woon echt zo dat je hoofd helderder wordt in een opgeruimd huis." Opruimen en schoonmaken wordt vanzelf leuk als je dat doet in hippe dozen, bakjes, kastjes en lades. Of met trendy vormgegeven emmers, plumeaus en stofblikken. Althans, als we diverse trendy merken mogen ge loven. Ze richten zich vaak op de op ruimende designliefhebber. Het Deense merk Nomess (afgeleid van no mess, geen rommel) richt zich hele maal op het georganiseerde huishou- Carla van Mourik door Suzanne Dijkstra Orde in huis zorgt voor orde in je hoofd; dat kunnen veel mensen gebrui ken in deze tijd. Toch besteden we steeds minder tijd aan het huishouden. Volgens Carla van Mourik van de OpruimCompany komt dat niet omdat we er geen zin meer in hebben. „Mensen hebben het gewoon druk. Orde brengen in het huishouden schiet er dan wel eens bij in. Helemaal na ziekte of scheiding. Mensen klagen vooral over de enorme hoeveelheid post die zich maar opstapelt. En kleding en kinder tekeningen geven rommel in huis." Vroeger hielden vrouwen aan het ein de van de winter voorjaarsschoon maak. Het hele huis werd onder han den genomen. Dat was toen ook meer nodig, met al die roetende ko- lenkachels, stoffige vloermatten en muffe, met stro gevulde matrassen. Bovendien waren er toen nog veel huisvrouwen. Volgens onderzoek van het Sociaal Cultureel Planbureau daal de de afgelopen jaren het aantal uren huishoudelijk werk per week met

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21