Het is heel naar om werkloos te zijn' Steeds meer jongeren zitten werkloos thuis. i Zijn ze de volgende verloren generatie? Ook in de jaren '80 hadden de jongeren het bijzonder zwaar. „Een aanpak is nu nodig." 10 VERDIEPING JEUGDWERKLOOSHEID GENERATIE 1980 'Na de militaire dienst was nergens werk te krijgen' Wie: Nando te Riele (23) Wat: werkloos, diploma mbo elektrotechniek Waar: Apeldoorn „Het is heel naar om werkloos te zijn. Dat ik een bijstandsuitkering krijg, vind ik ook niet fijn. Dit is gewoon niet de persoon die ik wil zijn. In 2009 heb ik mijn diploma gehaald, waarna ik in een kwekerij ben gaan werken. Achteraf was dat misschien niet zo handig, omdat ik daardoor geen ervaring in de elek trotechniek heb opgedaan. Dat breekt me nu op. Want als ik ergens solliciteer, ben ik niet de enige. Sterker nog, laatst hadden er drie honderd mensen gereageerd op een vacature. Zonder werkervaring maak je dan geen schijn van kans. Ik schrijf nu zo'n twaalf sollicitatie brieven per week. Dat is verplicht, anders krijg ik geen uitkering. Ik vind dat wel een goede zaak, maar ik moet ook reageren op va catures waarvan ik bij voorbaat al weet dat het niks wordt. Als ze een 'topverkoper' zoe ken, ben ik daar met mijn technische achter grond echt niet geschikt voor. Toch ga ik stug door. Voor mijn uitkering moet ik ook twee dagen per week aan de slag bij de openbare werken van de gemeente. Pa pier prikken, verkeersborden wassen, dat soort werk. Een baantje dat natuurlijk onder mijn niveau is, maar ik doe het graag. Want met thuiszitten schiet ik helemaal niks op. Ik probeer ook nieuwe dingen te leren. Van een vriend krijg ik nu een cursus heftruck rij den. Je weet maar nooit wat het oplevert. Maandag heb ik een sollicitatiegesprek bij een slachterij in Apeldoorn, voor een tech- nisch-administratieve functie. Daar heb ik heel veel zin in. ik denk wel dat ik een kans maak." foto Maarten Sprangh Meer dan 150 sollicitatiebrieven moet Marcel Gosselink (54) uit Vierakker de deur uit heb ben gestuurd. Pas afgestudeerd in de journa listiek, maar geen werkervaring: het regende standaard afwijzingen. Gosselink had dubbel pech, omdat hij na zijn studie eerst nog in mi litaire dienst moest „Ik hoorde bij de lichting '80. Toen al begon de werkloosheid toe te ne men, maar het was nog veel erger toen ik er veertien maanden later uitkwam", herinnert Gosselink zich nog. Wat freelance werk, meer zat er niet in. Op zijn 21ste dacht hij: dan maar iets buiten mijn vakgebied oppakken. Zo kwam hij bij chiptestfabrikant Rood Test- house terecht, 's nachts in de productie. Daar wist hij zich op te werken tot hoofd Voorlich ting. „Inmiddels heb ik alweer twintig jaar mijn eigen tekstbureau." Werkloze jongeren demonstreren in 1982 tegen afschaffing van uitkeringen, foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10