'Niet nog meer van die stomme bezuinigingen' VERDIEPING 9 Veel economen vinden dat het kabinet moet stimuleren, niet bezuini gen. Maar niet iedereen is het daarmee eens. -¥■ WOENSDAG 27 FEBRUARI 2013 door Chris van Alem it kabinet en het vorige I kabinet hebben al zoveel onwijze bezuinigingen W doorgevoerd, dat ze beter niet met nóg meer stom me bezuinigingen kunnen komen." Vanuit Maleisië, waar hij hoogleraar economie is, houdt oud-minister Eduard BomhofF de Haagse perikelen scherp in de gaten. Het bevriezen van de pensioenen was het stomste wat had kunnen gebeuren, meent BomhofF. „Veel mensen zullen denken, misschien overkomt ons dat volgend jaar opnieuw en daarna nog vaker." Dat leidt tot nieuwe inkomensdaling, meer failliete winkels en bedrijven, kortom meer econo mische misère. Steek geld in verbetering van de economie, oppert BomhofF. „Als je geld in de energie sector steekt, verbeter je de duurzaamheid en creëer je ook nog eens meer banen," meent Arjo Klamer, hoogleraar economie aan de Universiteit van Tilburg. „En steek geld in de zorg, in plaats van deze af te bre ken. Ben je daarmee niet bezig het leger werklozen te vergroten?" Klamer vindt dat er ook geld naar infra structuur moet, ondanks mislukte 'megalo mane projecten' als de Betuweroute en de Amsterdamse Noord-Zuid lijn. „Onzin", vindt Sweder van Wijnbergen, hoogleraar economie aan de Universiteit van Amster dam. „Investeren in infrastructuur heeft geen effect voor de korte termijn." Hij is tegen extra bezuinigen maar niet vóór extra overheidsgeld in de economie pompen. „Wouter Bos was de laatste minis ter van Financiën die de economie stimu leerde en dat leverde meteen een begro tingstekort van 6 procent op." Gewoon doorgaan met de bezuinigingen dus, 'want daar is een politieke meerder heid voor en dat is de beste stabiliteit die er is,' vindt Van Wijnbergen. Hij wil wo ningcorporaties vrijwaren van heffingen, 'want dat zijn de enigen die nog investeren in woningbouw' en dat het kabinet een ar beidsmarktpolitiek voert. „Dat deed het ka binet Balkenende IV wel met loonkosten subsidies en deeltijd-ww en dat was dan ook het enige goede wat ze gedaan heb ben." Bas Jacobs, hoogleraar economie in Rotter dam, verwijt Rutte II 'economisch autis me'. „Het begrotingstekort is niet de oor zaak van de crisis, maar het gevolg. Dat leidt tot een pavlov-reactie van nóg meer bezuinigen. Als huishoudens bezig zijn hun financiële balans te herstellen door de hypotheek af te lossen, banken zich herstel len door grotere kapitaalbuffers aan te leg gen en pensioenfondsen bezig zijn hun dekkingsgraad op orde te krijgen, dan moet de overheid daar niet nog een schep bovenop doen door extra te bezuinigen." Er is geen crisis, meent Arjo Klamer. „Dat woord wordt misbruikt om te bezuinigen. Er zijn problemen in de financiële- en de vastgoedsector. Ik zie geen totale verwar ring om me heen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9