Italië was instabiel I Onrust op Westoever kan leiden tot een Derde Intifada I I 6 BUITENLAND VERKIEZINGEN ITALIË De Italiaanse kiezer heeft een probleem gecreëerd dat alleen de president kan 'oplossen'. F F Bersani begint met zwaktebod door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - De man is eindeloos ge plaagd door de Italiaanse komie ken vanwege zijn pretentieloze campagne, waarin hij echt belang rijke eisen steevast formuleerde met 'een beetje'. Dus: 'een beetje meer werk', 'een beetje meer de mocratie'. En nu moet Pieriuigi Bersani (61) Italië 'een beetje' gaan regeren. Het lijkt onbegonnen werk, maar de leider van de centrum-linkse coalitie is een koppig man en wil ondanks de desastreuze verkie zingsuitslag proberen een rege ring te vormen. „We zijn als eer ste geëindigd, maar hebben niet gewonnen. We moeten verant woordelijkheid tonen en ons be schikbaar stellen voor het land", zei Bersani, toen hij gisteravond dan eindelijk verscheen voor de pers. Bersani wil een lijst van 'essentië le thema's en hervormingen' op stellen voor een land dat volgens hem enorme problemen heeft en kijken wie er meestemt. Hij re kent er op dat bijvoorbeeld voor stellen om de corruptie aan te pak ken, of werkgelegenheid te creë ren, kunnen rekenen op de Vijf Sterren Beweging van de grote winnaar Beppe Grillo. „Het is ook hun land", aldus de sociaal-demo craat. Het klonk fraai maar was een zwaktebod van een politiek leider die steeds zwakker oogt. Gisteren bleek dat links ook de gelijktijdig gehouden verkiezingen in de cru ciale regio Lombardije (Milaan) heeft verloren. Bersani haalde landelijk een pyrr- hus-overwinning, hij raakte verge leken met de laatste stembusgang miljoenen kiezers kwijt, net als overigens Berlusconi, maar die is blij omdat hij wist terug te vech ten uit een situatie die voltrekt ho peloos leek. Grillo leek op zijn manier open te staan voor het voorstel van Bersa ni. „We zijn niet tegen de wereld, zullen elke wet afzonderlijk beoor delen." Berlusconi ziet meer in een grote coalitie. Hij zou zelfs Bersani als premier kunnen accepteren als daar genoeg wisselgeld tegenover Een regering van nationale eenheid, zonder Bersani of Berlusconi, met een voor links acceptabele premier Zo'n regering krijgt een kort mandaat en een aantal precieze opdrachten, zoals een nieuwe kieswet vormen staat. Bersani voelt hier echter niets voor, want weet dat het met Silvio Berlusconi slecht kersen eten is. Het verlossende woord of initia tief zal hoe dan ook opnieuw moe ten komen van de oude president Giorgio Napolitano. Anderhalf jaar geleden wist hij de vertrou wenscrisis te bezweren door Sil vio Berlusconi te vervangen door de technocraat Mario Monti, nu is hij weer aan zet. Napolitano is 87 en nog twee maanden president. Hij heeft ie dereen die om nieuwe verkiezin gen riep, meteen de mond ge snoerd. Het is uitgesloten omdat een Italiaanse president in de laat ste zes maanden van zijn man daat de kamers niet mag ontbin den, maar ook omdat het volgens Napolitano niet opportuun is. Hij brengt deze week een staatsbe zoek aan Duitsland en zal de kans aangrijpen om onrust weg te ne men. Bij terugkomst zal Napolita no vrijwel zeker willen proberen een soort regering van nationale eenheid af te dwingen, zonder Bersani of Berlusconi, maar onder leiding van een voor links accepta bele kandidaat, zoals ex-premier Giuliano Amato. Zo'n regering zou een kort man daat moeten krijgen en een aantal precieze opdrachten, zoals een nieuwe kieswet maken en een se rie hervormingen doorvoeren. On derwijl moet een garantie wor den gegeven voor de afspraken die met Brussel zijn gemaakt. Het volgend voorjaar, gelijk met de Eu ropese verkiezingen, zou Italië dan weer naar de stembus gaan. Het is een beproefd recept dat tot nu met succes is toegepast op alle grote politieke crises in Italië. De leider van centrum-links, Pieriuigi Bersani, tijdens een persconferentie. door Wilko Voordouw AMSTERDAM - Beurzen kleuren rood, de rente stijgt: Italië heeft ge kozen, de koorts in Europa loopt op. Europees Commissaris Olli Rehn zei gisteren er op te vertrouwen dat de hervormingen in het land worden voortgezet ondanks de 'complexe' situatie. Volgens Ra- bo-econoom Allard Bruinshoofd is er reden tot zorg, maar hoeft de stormbal nog niet te worden gehe sen. „De daling van de beurskoer sen is een reactie op het iets te grote vertrouwen dat we voor de verkiezingen hadden. We dach ten dat het wel zou meevallen, maar het is duidelijk dat de situa tie in Italië instabiel is gebleven." Hij vervolgt: „Instabiel, ja, maar het is in feite niet anders dan de afgelopen vijftig jaar. We hebben een korte periode gehad waarin Mario Monti hervormingen door voerde, maar daarvoor was de si tuatie ook allesbehalve stabiel." Eind november schreef de bank BESCHOUWING VOLKSOPSTAND door Joost Sijtsma NIJMEGEN - Het broeit op de Weste lijke Jordaanoever. Er is geen spra ke meer van een vredesproces, Is raël gaat door met het bouwen van huizen en nu Benjamin Netanyahu waarschijnlijk ook de nieuwe pre mier van Israël wordt, zien de Pales- tijnen geen uitzicht op verbetering. Er wordt al langer gespeculeerd over de mogelijkheid dat er een Derde Intifada op het punt van uitbreken staat omdat de frustra tie onder de Palestijnen toe neemt. Intifada betekent letterlijk 'afschudding' en staat voor een massale en gewelddadige volksop stand van Palestijnen tegen de Is raëlische bezetting. De onlusten en demonstraties op de Westelijke Jordaanoever die nu aan de gang zijn, kunnen uitlo pen op een dergelijke opstand. Vo rige week waren er demonstraties om vier Palestijnse gevangenen te steunen die in hongerstaking wa ren gegaan. Zondag escaleerden de demonstraties nadat een dag eerder de 30-jarige Palestijn Ara fat Jaradat in Israëlische gevangen schap overleed. Op dezelfde dag gingen duizenden Palestijnse ge vangen in hongerstaking en maan dag waren er weer demonstraties en onlusten op de Westoever tij dens de begrafenis van Jaradat in Hebron. De Palestijnen zien in de gebro ken ribben en kneuzingen het be wijs dat Jaradat door mishande ling om het leven is gekomen. De Israëlische autoriteiten stellen dat de verwondingen het gevolg zijn van reanimatie. Ze hebben de familie van Jaradat en zijn dokter uitgenodigd naar het forensisch instituut te komen om daar inza ge in het autopsie-rapport te krij gen. Het is een poging van Israël om de gemoederen tot bedaren te brengen. Om die reden heeft pre mier Netanyahu ook Palestijnse tegoeden vrijgegeven - een be drag van 100 miljoen dollar dat in januari werd geblokkeerd. Dit is belastinggeld dat door Israël wordt geïnd, maar voor de Pales tijnse Autoriteit is bestemd. Om dodelijke slachtoffers en daar mee escalatie te voorkomen, heb ben de troepen bevel gekregen te rughoudend te zijn met het schie ten op Palestijnse stenengooiers. De vrees is dat bij het overlijden van een Palestijn diens begrafenis uit zal lopen op hevige rellen. De Palestijnse Autoriteit wordt door de Israëlische regering onder Demonstraties heviger na dood van 30-jarige Palestijn Arafat Jaradat in Israëlische gevangenis druk gezet om te voorkomen dat de onlusten escaleren. Het is ech ter de vraag of de Palestijnse Auto riteit het uitbreken van een alge hele opstand kan voorkomen. In 1987 werd het Palestijnse leider schap compleet verrast door de Eerste Intifada die tot 1993 duur de. Een ongeluk in de Gazastrook waarbij een Israëlische vrachtwa gen betrokken was, vormde de aanleiding tot de opstand. De voe dingsbodem was echter de toene mende frustratie over de Israëli sche bezetting. De Tweede Intifada begon in 2000 en hield aan tot 2005. De Pa lestijnen waren teleurgesteld dat de Oslo-akkoorden niet tot een De vraag is of de Palestijnse Autoriteit het uitbreken van een massale opstand kan voorkomen Palestijnse staat hadden geleid. Het omstreden bezoek van de Is raëlische politicus Ariel Sharon - onder bescherming van een grote politiemacht - aan de voor mos lims heilige Tempelberg met de Rotskoepel en de al-Aqsamoskee in Jeruzalem was de aanleiding tot een grootschalige opstand. De komende dagen zal blijken of de Derde Intifada een feit wordt of dat de onlusten en demonstra ties afnemen. Vooral vrijdag wordt een belangrijke dag omdat de kans bestaat dat er massale de monstraties plaats zullen vinden na het traditionele vrijdag-gebed. Een escalatie van het geweld kan mogelijk worden voorkomen als Israël het bezettingsregime ver licht, de bouw van huizen staakt en het vredesproces hervat. Het is echter de vraag of Netanyahu - die nu midden in de onderhande lingen voor een nieuwe regering zit - de wil heeft om deze weg in te slaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6