Dagboeken 28 ZEELAND NEDERLANDS DAGBOEK ARCHIEF Nederland is een archief rijker. Het Nederlands Dagboek Archief bewaart dagboeken van mensen van alledag. Want niet alleen koningen en politici maken geschiedenis, maar ook u en ik. Sifra Dasberg uit Goes is één van de schrijvers die haar dagboeken aan het nieuwe archief nalaat. Mensen leggen dingen vast, dat moet je bewaren helpt. Inmiddels heeft ze twintig dagboeken volgeschreven. Inder daad: het helpt. Sifra Dasberg was wel verbaasd dat het pas geopende Nederlands Dagboek Archief van het Meer- tensinstituut in Amsterdam be langstelling voor haar dagboeken had. Wat ze schrijft is toch niet bijzonder? Daar dachten ze in Am sterdam anders over. Bovendien, de Goese heeft ook nog eens 41 fo toboeken, met index. Die wil ze ook best aan het archief nalaten. door Joost Bosman Monica Soeting Een paar weken geleden vond Mo nica Soeting dagboeken van haar moeder. Ze wist niet eens van het bestaan ervan. Haar moeder gaf nooit haar diepste zielenroerselen bloot en ook in haar schrijven was ze een vrouw van weinig woorden. Toch stuitte Soeting op iets interessants. „Ze had me ooit wel verteld dat ze in de winter van 1944 een keer op hongertocht was geweest. Maar uit haar dag boeken blijkt dat ze er vele heeft gemaakt." Ze wil maar zeggen: in de op papier gezette levens van ge wone mensen kun je veel ontdek ken. Samen met Mirjam Nieboer nam Soeting het initiatief tot de oprich ting van het Nederlands Dagboek Archief (NDA), dat eerder deze maand zijn feestelijke opening vierde in het Meertens Instituut in Amsterdam. Het bevat nu zo'n zevenhonderd dagboeken, ge schreven door ongeveer vijftig ver schillende mensen. Er zitten hele jaargangen tussen. door Jan van Damme Schrijven is ook leven, zegt Sifra Dasberg in Goes. Al meer dan der tig jaar vangt ze haar leven in schriften met een slotje. Binnen kort wordt ze 79 jaar. Ze weet nog wanneer ze begon. In 1989, het jaar dat ze haar leesportefeuillebe- drijf verkocht, dat haar man over leed, en dat ze haar Dobermann een spuitje moest laten geven. Ze zat in zak en as. Een vriendin zei: schrijf op wat je dwars zit, dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62