I II II p 1 i a .1 II 'Dromenboek Schrijf Ie in en ontvang een cadeau naar keuze. Ga snel naar www.sweetdeal.nl/pages/cadeau BINNENLAND 5 de opvolging 44 Jammer dat ze niet teruggrijpen op de geschiedenis V EF Leg dat uit aan iemand die bij de voedselbank zijn hand op moet houden cB 211 WOENSDAG 27 FEBRUARI 2013 Jasper S. echt is' door Freke Remmers en Lilian Dominicus Het monument voor Marianne Vaatstra dat in 2004 in Zwaagwesteinde werd onthuld, foto ANP/ Koen van Weel heb je uiteindelijk niets." De oudste broer van Marianne is vooral benieuwd naar de uit komst van het psychologisch on derzoek dat de verdachte heeft on dergaan. „Terwijl wij in de ellen de zaten, is die man gewoon blij ven doorleven. Hij heeft zijn kin deren opgevoed, zijn bedrijf ge rund, heeft deelgenomen aan het gemeenschapsleven zonder ooit iets te laten merken. Ik vind dat bijna onbestaanbaar." Van de fa milie van de verdachte heeft hij nog niets vernomen. „Hun leven is inmiddels ook in een nachtmer rie veranderd. Dezelfde als die waarin wij geleefd hebben. Ik sluit niet uit dat we iets van ze zullen horen. Maar het is nu nog te vroeg." ROTTERDAM - Schrijver Nico Dijks hoorn foeterde er al cynisch over op Twitter, als reactie op de plan nen voor de inhuldiging van Wil- lem-Alexander: 'Even over nage dacht, maar ik doe het. Ik schrijf Het Koningslied'. „Die tweet was uiteraard niet se rieus bedoeld", zo laat hij in een toelichting weten. „Ik word blind van woede als ik volwassen man nen bij De Wereld Draait Door uit hoor leggen dat we samen moe ten gaan dansen en zingen. Leg dat uit aan iemand die morgen weer bij de voedselbank zijn hand op moet houden." Volgens het Nationaal Comité In huldiging moet de inhuldiging een sobere plechtigheid worden. Iedereen moet meedoen en dus schrijven wij Nederlanders mee aan een dromenboek, zingen mee met het nog te schrijven Konings lied en sporten alle basisschool kinderen mee tijdens de Konings spelen op 26 april. Ook uitgespro ken republikein en tevens histori cus, televisie- en radiocommenta tor Maarten van Rossem laat zich er afkeurend over uit. „Het ko ningshuis blijft zo hangen in koek- happen en wc-potten gooien", moppert hij. Het gekozen motto: 'mijn droom voor ons land; inspi ratie voor onze koning' vindt hij 'vrij raar'. „Dat slaat toch hele maal nergens op. 'Het volk' vindt het prachtig, als er ergens een traantje weggepinkt wordt. Maar mijn bezwaar is principieel. Het hele idee van een staatshoofd door erfopvolging is belachelijk." Anders ligt het bij Sanne Wallis de Vries, óók al een frequente gast in DWDD. „Zij staat bekend als de nationale surrogaat-konin gin en om dat te kunnen blijven Nico Dijkshoorn doen, heeft ze er geen mening over", laat haar impresariaat we ten. Een veel positiever geluid komt van Anne Vegter, enkele weken geleden aangesteld als de nieuwe Dichter des Vaderlands. „Ik vind het mooi dat ze met dat dromen boek tegen de politieke tijdgeest ingaan. Het is een appel aan de verbeelding. Bijzonder ook dat Willem-Alexander zich als be schermheer van de kunst wil op werpen." Dat het geheel wat oubollig overkomt, is geen pro bleem. „Dit gaat om de inhoud, hoe ze er vorm aan geven is een ander verhaal. Het zou wel een ge miste kans zijn als het Konings lied of het dromenboek niet op di gitale media als YouTube en Face- book te vinden zijn." Dat vindt ook Coos Huijsen, histo ricus en auteur van verscheidene boeken over de Oranjes. „Door ge bruik te maken van de moderne media kan je de jongelui meer be trekken. Het is ook jammer dat ze niet teruggrijpen op de geschiede nis. Als je dat op een populaire wijze brengt, dan vinden mensen dat best boeiend." Hij denkt terug aan de inhuldi ging van Wilhelmina in 1898. „Toen was alles gericht op herden king." Maar verder vindt hij de ideeën 'niet slecht'. „Het past wel bij het imago van het konings huis. Ze willen ons van alles sa men laten doen, dan wordt het al snel wat algemeens. Ie kan ook wat origineels bedenken, maar dat is alleen interessant voor een kleine club." Coos Huijsen sweetdea 0 SWAROV5KI \i 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5