Veertien doeken Raveel op veiling in Lokeren Wethouder Van Hulle wijt kritiek aan komende raadsverkiezingen I I I I I 'Alles moet kloppen, ik heb anders geen rust' s SMELTKROES DOW 24 ZEEUWS-VLAANDEREN DWANGARBEIDER Heel negatief is Alfred Boutens niet over zijn tijd in Duitsland. Laatst was hij er terug, met zoon én kleinzoon. EP tè Het Dow-servicecentrum Business Process Services Center (BPSC) in Terneuzen is de wereld in het klein. Inmiddels werken er ruim 400 mensen met 48 verschillende nationaliteiten. Een aantal van hen geeft het bedrijf in deze rubriek een gezicht. Van daag: Ingrid Lekaj die haar hart heeft verpand aan het land van haar man, Albanië. door Harmen van der Werf Ruim op tijd is Ingrid Lekaj (43) aanwezig voor de afspraak, in de kantine van het hoofdkantoor van Dow in Terneuzen. „Weet je wat ik zo heerlijk vind aan Albanië?", begint ze spontaan. „Dat je zo maar bij mensen binnen kunt stappen. Niemand let op de tijd, maar in Nederland moet je dat na tuurlijk wel doen, zeker op het werk." Ingrid is Rotterdamse van geboor te. „Op m'n elfde ben ik al naar Terneuzen gekomen", voegt ze er direct aan toe. „Ik mag mezelf dus wel een Zeeuws meisje noemen." En half Albanese, zo niet meer. Ze is getrouwd met Ardian Lekaj, die als politiek vluchteling zijn tot 1991 gesloten super-communis tische land had verlaten. Hij ver- wierflater binnen en buiten Ter neuzen bekendheid als voetbal trainer. „Maar hij heeft het daar voor inmiddels te druk met zijn eigen bedrijf', vertelt Ingrid. „Hij werkt vaak in Albanië." Dow en Albanië, het zijn naast haar man en drie zoons 'de grote liefdes' van Ingrid. „Ik werk al sinds m'n achttiende bij Dow, eerst als brandwacht. Ik haalde als eerste vrouw bij een bedrijfs brandweer het brandwachtdiplo ma. Dow is, vind ik, de beste werkgever die je kunt wensen. De begeleiding is goed, zeker bij het team waarin ik nu zit. De deur van de teamleader staat altijd open. Super." Sinds tweeënhalf jaar werkt In grid bij het Dow-servicecentrum BPSC, als cliënt service represen tative. Orders plaatsen, zorgen dat de gevraagde spullen op tijd wor den geleverd, door heel Europa, vooral veel in Italië en Spanje, én voor de 'eigen' Terneuzense site. „Ik heb vier jaar in de kleppen- LOKEREN - Galerij De Vuyst in Lo keren, zo'n vijftien kilometer over de grens, maakt haar naam op nieuw waar. Zaterdag wordt er de eerste kunstveiling van 2013 ge houden met veertien doeken van de Vlaamse topschilder Roger Ra- veel. Raveel stierf eind januari op 91-jarige leeftijd in zijn woon plaats Machelen, net onder Gent, waar een museum aan zijn werk is gewijd. Van Raveel wordt onder meer het werk Boompje ter veiling aangebo den. De waarde wordt geschat op 45.000 tot 55.000 euro. Dat lijkt veel, maar galerij De Vuyst heeft nog 'zwaardere' werken in de aan Verloren tijd in Duitsland Ingrid Lekaj. foto Mark Neelemans shop van Dow gewerkt, in de ad ministratie. Ik weet hoe belang rijk het is dat alles just in time gele verd moet zijn. Anders kan het veel geld kosten." Ingrid legt eer in haar werk. Ze gaat door tot het gaatje, als het moet. „Een vrachtwagenchauf feur belde een keer dat hij niet wist waar hij precies moest zijn. Nou, dan rij ik terug naar Dow om hem de weg te wijzen. Alles moet kloppen, anders heb ik geen rust." Hoe anders is het als Ingrid op va kantie is in Albanië. Ze vertelt met passie over het Balkanland. „Veel mensen in Nederland heb ben zo'n verkeerd beeld van Alba nië. Het land, zeker de hoofdstad Tirana, ontwikkelt zich razend snel. Ik vind het er heerlijk. De temperatuur, het uitgaansleven, de gemoedelijkheid. Ik spreek de taal. Als ik ouder ben, wil ik er graag gaan wonen." In de meivakantie is Ingrid weer in Albanië te vinden. „Albanië is echt een vakantieland in op komst. Vriendinnen hebben het ook ontdekt." Wat wil je ook, In- grids enthousiasme voor haar tweede vaderland maakt iedereen nieuwsgierig. door Harmen van der Werf AXEL - De keuze was aan klein zoon en kampioen karten Ruben (20). Na het behalen van goede studieresultaten mocht hij kiezen uit een reisje naar Londen, Parijs of Berlijn. Het werd Berlijn. Vooral ook voor zijn opa, Alfred Boutens (88). Hij beleefde zijn vliegdoop en be zocht het dorp waar hij in 1943 verzeild raakte als Nederlands dwangarbeider. Het was zeker niet de eerste keer dat Alfred het dorp bezocht, Friedrichswalde onder de rook van Berlijn. „Vanaf 1976 tot 2007 ben ik er in totaal 25 keer geweest. In het begin ging dat heel moei lijk. Friedrichswalde lag tenslotte in de communistische DDR. Ik heb na de oorlog steeds contact gehouden. Per brief. Ik hou van corresponderen, in het Neder lands, Duits en Frans. Ik doe het nog altijd. Je blijft er scherp bij." Het recente bezoek was een bele venis. De één na laatste keer, in 2007, was Alfred al benoemd tot ereburger. „En afgelopen maand werd zijn komst zelfs in de krant aangekondigd", vertelt zoon Guy (53) die mee op reis was, „en mijn vader kreeg ook nog bij verras sing een receptie in het dorpshuis aangeboden." Alfred zegt het bijna met een tik keltje schroom. „Ik heb het niet slecht gehad in Duitsland, maar ik had dan ook geluk. Friedrischs- walde is een klein dorp. Ik werkte er met zo'n dertig Franse krijgsge vangenen in een houtzagerij, klompenmakerij. Ik heb er mijn talen geleerd, Frans en Duits. En van luchtbombardementen, zoals op Berlijn en andere steden, had den we geen last." Het laatste liet Alfred ook weten aan zijn ouders in Aardenburg, per brief. Want naar huis mocht hij niet. Twee jaar, van begin fe bruari 1943 tot eind april 1945, was hij weg. „Ik moest weg, laat dat duidelijk zijn. Mijn eerste op roep had ik dan wel genegeerd, maar bij de tweede werd mijn va der opgepakt. Ik kon het natuur lijk niet maken dat hij naar Duits land moest, een man die een ge zin met vijf kinderen te onder houden had." Alfred was achttien jaar. Hij ver bleef in Friedrichswalde in huis bij Fritz en Anna Havenstein. Hij noemt hen liefkozend 'zijn pleeg ouders'. „Ze leven al lang niet meer, maar ik ben nog altijd wel kom bij familieleden. Iedereen kent elkaar ook in het dorp, is bij na familie." Tegenover Duitsers koestert Al fred geen vijandige gevoelens. „Ik had in feite alle vrijheid, toen ik in Duitsland werkte. Zo ben ik verschillende keren naar Berlijn gereisd, waar ik twee jongens uit Axel en één uit Aardenburg ken de die daar tewerk waren ge steld." Alfred heeft zich altijd verre ge houden van politiek. „Dat interes seert me niet. En dat gold ook voor veel gewone mensen in Duitsland." Hoewel hij het naar omstandigheden goed heeft ge had, spreekt hij toch van een ver loren tijd. Hij werkte zich na de oorlog op in het bankwezen, tot directeur van de Nederlandse Mid- denstandsbank in Sas van Gent. „Door de oorlog heb ik wel tot mijn 38-ste moeten studeren." Van de jongste reis naar Frie drichswalde heeft Alfreds zoon Guy een fotoboek gemaakt. Al fred geniet zo te zien met volle teugen. „Het was prachtig al die mensen terug te zien." Alfred Boutens thuis in Axel met in Duitsland gemaakte miniatuur klom pen. foto Camile Schelstraete bieding. Zo staat Naakt in het ate lier van de Belgische kunstenaar Paul Delvaux (1897-1994) voor mi nimaal 170.000 euro in de catago- lus. En van de Antwerpse kunste naar Jan Fabre (1958) is het werk Prometheus Landschaft, der blaue Raum op 150.000 tot 180.000 euro geschat. Alle objecten die komende zater dag worden geveild, zijn vandaag, woensdag, van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 20.00 uur nog te zien bij De Vuyst. De galerij, ge vestigd aan de Kerkstraat 22-54 in Lokeren, houdt al sinds 1970 vei lingen van nationale en internatio nale kunst. door Raymond de Frel en Wout Bareman TERNEUZEN - Wethouder Frank van Hulle (ruimte, TOP/GB) van Terneu zen reageert voorlopig niet op kriti sche uitlatingen over zijn functione ren. Hij lag vorige week onder vuur vanwege zijn stilzwijgen over de ontwikkelingen in Nieuwstraat- zuid en Kennedylaan-west. Colle ga-wethouder Co van Schaik (finan ciën, PvdA) betrachtte wél open heid. Van Hulle overwoog aanvankelijk te reageren op een analyse over hem in de zaterdagkrant ('Van Hulle hult zich in nevelen'), maar ziet daar nu even vanaf. 'Als je ge knipt en geschoren wordt, niet be wegend Dat schreef hij zondag in een mail aan de leden van zijn raadsfractie, het bestuur en vaste bezoekers van de fractievergade ringen. De brief is in handen van deze krant. Van Hulle: „Ik denk dat we wel wat te bespreken heb ben in de eerstvolgende fractiever gadering." Hij trekt de conclusie dat de voorbereidingen van de raadsverkiezingen van volgend voorjaar kennelijk al zijn gestart. „En dat het succes van de vorige campagne mensen zal aanzetten om onze club (of mij) aan te pak ken." Daarmee doelt hij in de eer ste plaats op Van Schaik, die on der het motto 'eerlijk duurt het langst' tijdens een persconferen tie wél mededelingen deed over de voortgang van de invulling van Kennedylaan-west (positief) en over het afblazen van de aan pak van Nieuwstraat-zuid (nega tief). Waarnemend fractievoorzitter Jos Verdurmen van TOP/GB: „Ach, we weten toch dat Van Schaik vaak z'n eigen spel speelt. We moeten dit niet opblazen. Volgen de week maandag zullen we het er in de fractie nog over hebben, £p maar echt niet meer dan dat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58