Zorgsector redt werkgelegenheid Partij voor Zeeland geraakt in zwaar weer 8 8 'Op 12 mei, 8 8 8 BIJZONDERE TROUWLOCATIES 22 ZEELAND Calimero Zeeuwse gemeenten profiteren van mooie trouwlocaties. Daardoor blijft het aantal huwelijken stabiel. Economie groeit licht in 2014 a3 WOENSDAG Ernst Jan Rozendaal w ie kent hem niet? Calimero, het tekenfilm kuikentje met de halve dop van het ei waaruit hij is gekropen nog op zijn kop. Om de haverklap piept hij: „Zij zijn groot en ik is klein en da's niet eerlijk, o nee." In haar afscheidsinterview afge lopen zaterdag in de PZC be treurt commissaris van de ko ningin Karla Peijs het dat veel Zeeuws-Vlamingen zich als Ca limero gedragen. Verongelijkt, want altijd achtergesteld. Vervolgens stelt ze dat de tol op de Westerscheldetunnel voorlopig de beste bescher ming is van de regionale voor zieningen. Zonder tolheffing is Zeeuws-Vlaanderen niet in eens de hemel, waarschuwt ze. Dat is even schrikken, maar zo'n vreemde gedachte is het niet. Volgens mij zegt Peijs niet: 'Wees blij dat elke tunnel- rit vijf euro kosf, maar: 'Pas op, wees er op voorbereid als dat straks niet meer zo is.' Mooi, een bestuurder die ook in haar laatste werkweek kool en geit niet spaart, maar Zee land is al dagen te klein. Wie de vloed aan reacties op onze website bekijkt, waant zich in een kippenren vol Calimero's. Terwijl de redenering van Peijs toch consequent is. Ze ziet de verhouding tussen Zeeuws- Vlaanderen en Zeeland precies zoals ze die ziet tussen Zeeland en de rest van Nederland. „Zij zijn groot en ik is klein." In alle discussies over de toe komst van Zeeland houdt het provinciebestuur, benoemd én verkozen, het liefst vast aan het verleden. We zetten een hek om Zeeland, anders pikken ze de eieren uit ons hok. Lees: rechtbank, politie, gevangenis. Op aandrang van de provincie is eind vorig jaar de intercity verboemeld. Ter reparatie gok ken we nu liever op een kans loos plan voor vier treinen per uur in Zeeland dan een onder zoek naar een supersnelle ver binding naar Breda. Terwijl die het intercityprobleem kan op lossen én medewerkers van ge fuseerde instanties een verhui zing uit Zeeland kan besparen. Nee, Calimero kruipt liefst he lemaal terug in zijn eierschaal. Zodat hij de grote, boze buiten wereld niet ziet. Vooi" meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde MIDDELBURG - In Zeeland zijn de af gelopen vier jaar iets meer dan ze ventienhonderd banen verloren ge gaan. De grootste klappen vielen in de sector groot- en detailhandel (waaronder ook autogarages), in dustrie en bouwnijverheid. De ge zondheids- en welzijnszorg ver zachtte de teneergang nog enigs zins. Die sector groeide hier tussen 2008 en 2012 met 3902 arbeids plaatsen. Ook in de informatie en communicatiesector kwamen er ba nen (315) bij. Dat blijkt uit een overzicht dat Ge deputeerde Staten hebben ge maakt naar aanleiding van vragen van de PvdA-Statenfractie over de werkloosheidsbestrijding in Zee land. In de provincie hadden eind 2012 in totaal 170.890 mensen een betaalde baan. Een jaar eerder be leefde de provincie wat dat be treft, bezien over de onderzochte periode, nog een hoogtepunt. Toen hadden 173.175 mensen hier een arbeidsplaats. Het overzicht maakt ook helder dat de gezond heids- en welzijnszorg sinds 2011 de grootste banenmotor is in Zee land: 31.027 banen naast 29.242 in de groot- en detailhandel en 22.655 in de industrie. De provincie draagt volgens GS een steentje bij in het creeëren van nieuwe werkgelegenheid via de jaarlijkse prestatieafspraken met Impuls Zeeland en Zeeland Bruidsparen ook in ban van crisis door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het mag dan crisis zijn, in Zeeland wordt nog heel wat getrouwd. Volgens Jan Lat ten, demograaf van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is de economische crisis echter wel een belangrijke oorzaak van het af nemende aantal huwelijken in het land. Dat enkele Zeeuwse gemeenten die landelijke trend niet volgen, zou te maken kunnen hebben met de groei van het aantal trouwlocaties én de versoepeling van de regelgeving rond het huwe lijk. Een trouwfeest op het strand lokt ook bruidsparen van over de provinciegrens naar Zeeland. Latten: „Maar als het consumen tenvertrouwen daalt, neemt het aantal huwelijken evenredig af. Na de eerste klap in 2009 liep het aantal huwelijken al terug. Daar na herstelde de economie licht en nam ook het aantal huwelijk weer toe. Nu daalt het aantal huwelij ken weer. Mensen zijn voorzichti ger om geld uit te geven." In 2010 werden er ruim 75 duizend huwe lijken gesloten, in 2011 waren dat er nog ruim 71 duizend. Latten verwacht dat het aantal over 2012 met nog eens duizend is afgeno men. „Wat vroeger een 12,5 jarig huwe lijksfeest was, wordt nu het huwe lijksfeest. Met andere woorden, een paar leert elkaar kennen, gaat samenwonen, krijgt een, twee of meer kinderen koopt een huis en als het dan nog steeds goed gaat, besluiten ze te trouwen. Het hu welijk is nu de bevestiging van de liefde voor elkaar. Dat het nog steeds goed gaat", zegt hij. In enkele gemeenten in Zeeland is de laatste jaren geen terugloop van het aantal huwelijken te zien. In Veere kan vanaf 1 mei vorig jaar getrouwd worden op bijzon OP INTERNET ZOEKEN NAAR GOEDKOPE TROUWSPULLEN Seaports. Langs die weg zijn vorig jaar dertien nieuwe bedrijfsvesti gingen binnengehaald, aldus het college, goed voor zo'n driehon derd arbeidsplaatsen. GS benadrukken dat de werkloos heidsbestrijding een taak van de lokale overheid is. De ambitie van organisaties van werkgevers en werknemers, onderwijsinstel lingen, het UWV werkbedrijf en de provincie om samen met de Zeeuwse gemeenten tot één geza menlijk arbeidsmarktbeleid te ko men, wordt volgens GS door de gemeenten geblokkeerd. Gemeen ten geven er de voorkeur aan dat beleid op regionaal niveau op te pakken, aldus het dagelijks provin ciebestuur. De provincie is verantwoordelijk voor het ruimtelijk economisch beleid. Dat houdt in dat de provin cie activiteiten kan ondersteunen die voorzien in de vraag naar ge kwalificeerde arbeidskrachten. Het mobiliteitscentrum voor ex-medewerkers van Zalco past daar in. GS bekijken hoe die voor ziening breder kan worden opge zet en gefmancieerd, zodat ook an deren langs die weg kunnen wor den geholpen. De gezondheids- en wel zijnszorg is de grootste ba nenmotor in Zeeland en groeit gestaag door. Trouwjurken en pakken kunnen in veel trouwwinkels gehuurd wor den. Trouw in het laagseizoen. Trouw- kleding is dan vaak goedkoper. Eigen vervoer regelen. Misschien heeft een vriend wel een mooie auto die een dag geleend mag wor den. Foto's kun je ook laten maken door iemand uit de vriendenkring. Het is mogelijk om bij de gemeen te gratis te trouwen. Iedere ge meente heeft een dag(deel) waar op gratis getrouwd kan worden. Steek zelf de handen uit de mou wen en ga weer ouderwets knutse len. Bedankjes en uitnodigingen kun je zelf ook maken. Op internet zijn veel trouwwinkels met tweedehandsspullen te vin den. Decoratie en andere beno digdheden kun je daar goedkoop shoppen. Trouw in je eigen tuin. De kosten van een locatie slurpen vaak de helft van het budget al op. Hapjes die geserveerd worden bij de receptie of het feest kan je zelf ook maken. Verzorg je eigen haar en make-up. In elke vriendinnengroep zit wel een vrouw die verstand heeft van visagie. MIDDELBURG - Het rommelt binnen de Partij voor Zeeland. Een kleine meerderheid van de leden stuurde dinsdagavond voorzitter Pim Kraan en penningmeester Wim Bartels naar huis. Aanleiding is een al lang sudderend conflict tussen bestuur en fractievoorzitter Johan Robesin, die eigenzinnig optreden wordt ver weten. Robesin duldt geen tegen spraak en maakt de dienst uit bin nen de partij, is het verwijt. Het botert al geruime tijd niet tus sen bestuur en fractievoorzitter. Kraan: „Iemand die iets zegt over Robesin, moet weg." Robesin: „Dat is gewoon niet zo. Hij kan mij verwijten wat hij wil." Dins- dere locaties, in hotels, restau rants, strandpaviljoens of andere gelegenheden, mits de brandweer de plek heeft goedgekeurd. Er zijn in 2012 in Veere 33 huwelijken ge sloten buiten het gemeentehuis in Domburg of het Stadhuis in Veere. Het totaal aantal-huwelij ken in de gemeente Veere neemt toe: van 169 in 2010, naar 173 in 2011 en 177 in 2012. In Vlissingen is dezelfde trend te zien. Er wordt in 2012 vaker ge trouwd dan in 2011. Vlissingen opende vorig jaar een aantal bui tenlocaties. in 2011 gaven 213 pa ren elkaar het ja-woord, en in 2012 gebeurde dat 227 keer. De ge meente Vlissingen rekende uit dat vorig jaar 46 huwelijken zijn voltrokken op bijzondere locaties. Middelburg beleefde een diepte punt in 2011 met 201 huwelijken. In 2009 waren dat er nog 247, in 2010 (238) en in 2012 trad een ver betering in (223). De gemeente Sluis laat hetzelfde grillige beeld als Middelburg zien. In 2009 werd 102 keer getrouwd, in 2010 gaven 119 paren elkaar het ja-woord, in 2011 duikelde dat aan tal weer naar 88 en vorig jaar steeg het aantal weer naar 109 hu welijken. dagavond barstte de bom. Negen leden stuurden Kraan en Bartels naar huis. Ander breekpunt is het door Ro besin ingenomen standpunt over ontpoldering. In een interview met deze krant in december vorig jaar zei hij zijn verzet tegen de ontpoldering van de Hedwigepol- der op te geven. Kraan: „Als je je verzet staakt, overleg je dat met je fractiegenoot en je bestuur. Dat is niet gebeurd. De leden van de Partij voor Zee land hebben Mare Rijk uit Schoondijke gekozen als inte rim-voorzitter. Hij wil voorlopig niet reageren op de situatie. MIDDELBURG - Als ze al niet ze nuwachtig was voor haar trouw dag, dan werd ze dat wel van haar ceremoniemeester. „Een geweldi ge vriendin, die elke dag een kaartje stuurt waarop afgeteld wordt." Nog 17 nachten slapen, dan is het zover voor de Middelburgse Lian- da van Balen, Jeppe de Lange en zoontje Mees. Er wordt minder ge trouwd in Nederland, maar zij houdt vast aan 'die mooie tradi tie'. „Ik heb enkele vriendinnen die niet trouwen. Zij vinden het niet nodig of zeggen dat hun rela- MIDDELBURG - De Zeeuwse econo mie krimpt dit jaar met bijna 1 pro cent, maar volgend jaar is er uit zicht op een lichte groei met 0,5 procent Volgens regiokwartaalcij fers van het ING Economisch Bu reau maken alle provincies in 2013 een moeizaam jaar door. Met de voor dit jaarverwachte krimp van 0,9 procent sluiten Zee land en Limburg de rij in het over zicht Noord-Holland, ZuidHol- land en Utrecht doen het beter met een krimp van 0,4 procent Al leen in de Flevopolders is in 2013 sprake van stabilisatie met een mi ni-groei van 0,1 procent Het mage re herstel dat de ING volgend jaar verwacht, is in Zeeland iets gunsti ger dan in andere randprovincies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56