ZEEUWS-VLAANDEREN Modern Ze zijn weer op pad Actieplan om zorg goed en betaalbaar te houden door samenwerking en ook door eisen te stellen aan mensen. almanak www.pzc.nl/uiteten cultuur Theater Oeloek speelt donderdag in 't Beest in Goes 'Prille Roest' Lees de restaurantrecensies en geef je eigen mening Oeloek WIELERSEIZOEN Keukens rsi www.pzcwonen .nl WOENSDAG 27 februari 2013 Zeeuws-Vlaanderen proeftuin door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaanderen kan voor heel Nederland als proeftuin dienen voor een zorg sector die op een andere leest is geschoeid. ZorgSaam, verzeke raar CZ, huisartsenorganisatie Nucleus en patiëntenclub Klaver blad hebben daartoe de handen ineengeslagen. De zorgsector in Zeeuws-Vlaande ren krijgt al op heel korte termijn te maken met vraagstukken waar mee heel Nederland op langere duur wordt geconfronteerd, aldus de organisaties. Ze noemen ver grijzing en de stijgende vraag naar zorg. Tegelijkertijd dreigt een groot tekort aan personeel. En de kosten van de gezondheids zorg lopen verder op. ZorgSaam, CZ, Nucleus en Klaver blad hebben zich vorig jaar over de 'problemen' gebogen, samen met onder meer de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Een extern bureau, de Oude Gracht Groep Amsterdam-Wateringen, is erbij betrokken voor begeleiding. De resultaten zijn vastgelegd in het Regioplan 2013-2022, te vin den op goedleven.nl, met als on dertitel: Van denken naar doen. Voorzieningen in Zeeuws-Vlaan deren moeten goed, betaalbaar en bereikbaar blijven, is één van de hoofduitgangspunten. Dat kan, al dus de samenstellers van het Re gioplan, maar dan is wel een om slag in denken nodig. De mensen moeten veel meer zelf de verant woordelijkheid nemen voor hun gezondheid, werken aan een ge zonde levensstijl. Zorgorganisa ties gaan zich daar ook op richten, naast het helpen van mensen die ziek zijn. Het gaat er veel meer om draaien dat mensen niet ziek worden. Dat scheelt kosten en per soneel. De omslag in denken vraagt bo venal om samenwerking, volgens de Zeeuws-Vlaamse partners, en niet om concurrentie. Zij stellen onomwonden dat 'het marktmo del in de Zeeuws-Vlaamse ge zondheidszorg tekort gaat schie ten'. Zeeuws-Vlaanderen is daar voor te kleinschalig. Gloednieuw zijn de voorstellen in het Regioplan niet. De Haagse po litiek schrijft 'eigen verantwoorde lijkheid' al een tijdje met hoofdlet ters. En ook preventie heeft volop de aandacht. Het kleinschalige Zeeuws-Vlaan deren kan volgens de initiatiefne mers op deze terreinen wel heel goed als proeftuin dienen. De noodzaak is er groot. Zo dreigt in 2020 een tekort van duizend fullti mers in de zorg. De samenstellers van het Regioplan bepleiten 'snel heid'. Veel zal ervan afhangen hoe de geldstromen gaan lopen. Of bijvoorbeeld geld voor zieken zorg kan worden gebruikt voor preventie. Zo ver is het nog niet. Alles over ■HH Meer nieuws zie: www.pzc.nl Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN - Het wielerseizoen is weer begonnen en dat is te merken. Bij paviljoen Westbeer in Terneuzen hielden renners van een toerclub uit Eeklo een koffie- en plaspau ze. Hun toerfietsen lagen netjes in het gelid in het gras en, in goed vertrouwen, niet op slot Omloop Het Nieuwsblad - voorheen Omloop Het Volk - luidde zaterdag voor de profs al het nieuwe jaar in. Toer club Axel pakt aanstaande zondag voor de geoefende lief hebbers de draad op, met de traditionele Erpelkappers- tocht over 'slechts' zestig kilometer; om de spieren ietwat los te fietsen. Het startschot valt al om 9.00 uur bij café Cambrinus aan de Markt in Axel. foto Gamile Schelstraete De tweeling Loete en Guusje (4) zijn echt kinderen van deze tijd. Filmpje kijken op de tablet van pa pa, spelletje spelen op de i-Pod van mama, zelf een cd'tje draaien. Alle hedendaagse techniek vinden ze heel gewoon. Maar gelukkig kennen ze ook nog iets van een tijdperk zonder zoveel technische snufjes. Van de zomer mochten ze mee met opa en oma uit Wissenkerke. Opa fietste met Guusje voorop en Loete, achterop bij oma, wou opa wel graag inhalen. „Harder oma", schreeuwde hij. En toen dat niet zo snel resultaat had als hij wilde, zei hij peinzend: „Had ik nou maar een lasso!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55