Eerste Zeeuwse digitale magazine-app is vooral beleving Roricalli biedt zove extra s roncoiu BEVELANDEN en THOLEN 25 Hobbywerkplaats De Bevelanden timmert al bijna dertig jaar. Ook aan de weg, maar vooral met hout. OPEN DAG 66 We hebben veertig deelnemers, de meeste boven de 55, maar er mogen best jongeren bij. Veerse Scheepstuig in dorpshuis Pompweie Zeeuwse Missjes in het Stadskantoor Snuffelmarkt voor BAS bij Ammekore Klederdrachtenkoor bij Leger des Heils Patrijzen tellen met Landschapsbeheer PZC wil alles weten over Wissenkerke 2 maart - 15.00 uur WOENSDAG 27 FEBRUARI 2013 maken van alles door Mieke van der Jagt GOES - Ze maken er van alles: tuin meubels naar Rietveld, vogelvoe- derplanken, kistjes, cd-rekken, pa neeldeuren, gezelschapsspelen, sjoelbakken en schilderijlijsten. En dat is nog maar een greep uit de producten die de Hobbywerk plaats De Bevelanden verlaten. Een ding hebben ze gemeen, alles is van hout. Want de hobbywerk plaats is ooit ontstaan uit de werk groep houtbewerking van het pro ject Mensen zonder Baan. Dat werd in de jaren tachtig in Goes op poten gezet met subsidie van de Bevelandse gemeenten en van het rijk. Het was de bedoe ling om mensen die zonder werk zaten of die vanuit een psychiatri sche achtergrond wilden rehabili teren op de arbeidsmarkt, een zin volle dagbesteding te bieden. Mensen zonder Baan had nog vier afdelingen: kleding, elektroni ca, Duits en houtbewerking. Toen in 1991 de subsidiëring stopte, bleef er een flinke groep enthou siaste houtbewerkers verweesd achter. Met steun van de gemeen te Goes werd daarom de Hobby werkplaats De Bevelanden opge richt. Het subsidiebedrag dat Goes betaalt, is toereikend voor de huur van de loods aan de Hout kade waar drie dagen in de week gezaagd, geschaafd gebeiteld, ge schroefd en getimmerd wordt. Voorzitter Boy Lupgens kan met enige trots vertellen dat de werk plaats altijd laagdrempelig is ge bleven. „De contributie is vijf eu ro per maand en daar kun je on der deskundige begeleiding op In de hobbywerkplaats werken de deelnemers aan hun eigen projec ten, maar soms maken ze gezame- lijk dingen in opdracht. Op de voorgrond Jan Groffen. fotcr Mechteld Jansen dinsdag, woensdag en donderdag voor komen klussen. De leden kunnen gebruik maken van alle machines, mits ze er zorgvuldig mee omgaan." Want daar wringt nog af en toe de schoen. Omdat er vrijwel uit sluitend met gebruikt hout wordt gewerkt, kan het voorkomen dat een plank door de vandiktebank wordt gevoerd, waar nog spijkers of nietjes in zitten. „Dan zijn de beitels kapot en dat levert een gro te kostenpost op. We voeren nu de regel in dat wie de boel door onzorgvuldigheid vernielt, ook de beitels betaalt", aldus Lupgens. De veertig deelnemers, onder wie zes vrouwen, kunnen ook beschik ken over een grote hoeveelheid sloophout die in de opslag ligt. De meeste mensen maken dingen voor zichzelf, maar het komt ook voor dat zaken in opdracht wor den gemaakt. „Groot uitgevoerde spelletjes voor Ter Weel, bijvoor beeld, of een ruif voor de kinder boerderij, affuiten voor de kanon nen op de haven en een hek voor de Westerkerk." Begeleider Jan Groffen kan nog wel even doorgaan. Ondertussen werkt een dame uit Wolphaars- dijk aan de tuinmeubels die ze verkoopt ten bate van Roemenië en tegenover haar maakt iemand een voederhuisje als prijs voor een bridgedrive. voorzitter Boy Lupgens KORTGENE Het Veerse Scheepstuig neemt zaterdag 2 maart dorpshuis De Pompweie in Kortgene in. Het shantykantoor is opgericht in 1999 en bestaat inmiddels uit meer dan 40 zangers en 5 muzikanten. Het repertoire is zeer gevarieerd: van de opera Der fliegende Hollander tot Be rend Botje. Entree is tien euro, acht euro voor leden van het Nut van Noord-Beveland. Aan vang 20.00 uur. GOES In 2012 publiceerden grafisch ontwerpers Liesbeth de Ko ning en Ilse Ars van bureau Illi- graphics in Goes elke dag twee prenten op hun site waarop hun karakter 'Zeeuws Missje' de actualiteit beleefden in het kader van het 365-dagenproject op internet. Een selectie uit dat werk is te zien op het Stadskan toor in Goes, vanaf vrijdag ge durende de hele maand maart. NIEUWDORP Verenigingsgebouw Ammeko re in Nieuwdorp is zaterdag het terrein van de snuffel markt. Een aantal van de veer tig kramen zijn de BAS Stich ting toegedaan voor meer be kendheid van de zeldzame, chronische ontstekingsziekte Juveniele Dermatomyositis waar het Wilhelmina Kinder ziekenhuis in Utrecht onder zoek naar doet. Open van 9.30 tot 15.00 uur. GOES Klederdrachtenkoor Mooi Zee land zingt zondag 3 maart bij het Leger des Heils in Goes. Het koor werkt mee aan een zang- en muziekdienst bij het leger aan de Ravelijn de Groe ne Jager 72. Het koor van circa 25 zangers brengt een breed re pertoire van streekliederen, kerkelijke muziek en nostal gische liedjes. De dienst begint om 17.00 uur en de toegang is vrij. WOLPHAARTSDIJK Stichting Landschapsbeheer Zeeland houdt zaterdag 2 maart een patrijzentelling waar iedereen aan mee kan doen. De inventarisatie begint om 9.30 uur bij Johan Smallegange, Nazareth 61 te Wolphaartsdijk met een instructie. De patrijs is Vogel van 2013 en lijkt zelfs in vogelbolwerk Zeeland sterk bedreigd te zijn. WISSEKERKE Wat zijn de plus- en minpun ten van Wissenkerke? Welke voorzieningen mist u? De PZC-redactie is benieuwd naar de antwoorden op onder meer die vragen. De enquête op de PZC-website staat dit keer in het teken van het Noord-Beve- landse dorp. De vragenlijst staat twee weken online. Vul de enquête in www.pzc.nl/enquete HWncdiïi scholengemeenschap atheneum - havo - vmbo theoretische leerweg www.roncalli-boz.nl door Luc Oggel KLOETINGE - Dik een jaar is er aan gewerkt en dinsdag is hij gelan ceerd: de eerste Zeeuwse interac tieve magazine-app. Drie Zeeuwse creatieve bedrijven, Wigman Van Dijk On &Offline Creatief in Kloetinge, Evert van Moort Fotografie en de op film en televisie gerichte broers Sebasti aan en Matthias Hoekman, zijn de bedenkers en makers van Drivz (spreek uit: Draifs); een in teractief magazine voor tabiets waarin mensen worden geportret teerd die hun passie achterna gaan. In het eerste nummer staan portretten van muzikant Danny Vera, ondernemer René Giesbers, gitaarbouwer Sjak Zwier en kun stenaar Jan-Willem Hament. Vol gens Ignace Wigman, mede-eige naar van Wigman Van Dijk aan wiens brein het idee ontsproot, zijn digitale, interactieve magazi nes de toekomst. Drivz is vooral bedoeld om te laten zijn welke mogelijkheden een tablet als een iPad allemaal biedt, zegt hij. „Een tablet is een geweldig platform voor interactieve inhoud. Dus niet alleen tekst, maar ook foto's, video's en links naar externe web sites. Er valt van alles te ontdek ken, dus een interactieve magazi ne app (een app is een applicatie of toepassing, feitelijk een programmaatje dat je kunt instal leren en dat direct kan worden ge bruikt, red.) is niet alleen lezen, maar meer beleven." Een ander voordeel is dat druk- en versprei- dingskosten tot het verleden beho ren en dat dat geld dus aan de in houd kan worden besteed. De bedenkers hebben hoog inge zet op Drivz, kosten noch moeite zijn gespaard. „Er heerst een beet je het stigma dat dit soort dingen uit de Randstad moet komen, om dat ze dat daar beter zouden kun nen. Maar hier loopt ook genoeg talent rond", zegt Wigman. Het uiteindelijke doel van de ma kers is om magazine-apps te gaan maken voor anderen. Daarover lo pen al gesprekken met geïnteres seerden. De eerste editie van Drivz is onder die naam gratis te downloaden in de appstore, de on line winkel van Apple. Qe makers van Drivz (vlnr): Matthias Hoekman, Arian van Dijk, Ignace Wigman en Sebastiaan Hoekman, foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51