Noord-Beveland perkt subsidie scouting in Dualisme moet keuzes bij de raad leggen 'Nieuwe, kleine school in Kats levensvatbaar' HOBBYWERKPLAATS DE BEVELANDEN 24 BEVELANDEN en THOLEN WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland perkt de subsidie in die scoutinggroep De Zandkreek te Kamperland kan vragen. De kos ten die de scoutinggroep voor een deel kan verhalen via de subsidie groeien jaarlijks te sterk, vindt de gemeente. Dat kost de Zandkreekgroep een paar duizend euro per jaar. De groep kan veertig procent van ze kere kosten voor huisvesting, acti viteiten en organisatie vergoed zien via subsidie. Voor 2013 vroeg de groep om veertig procent van 45.000 euro. Het college heeft dat normbudget nu teruggebracht naar 42.000 euro per jaar voor de komende twee jaar. Dat betekent dat de scouting dit jaar 16.800 eu ro krijgt, 1200 euro minder dan ge vraagd. De scouts mogen wel een grotere spaarpot voeren dan voor heen. De algemene reserve mag tot 15.000 euro bevatten als buf fer. De gemeente zelf moet in de begroting de subsidiepost met 2950 euro aanvullen door de on verwachte kostenstijgingen. De scoutinggroep beschikt sinds vorig jaar over een nieuw club huis dat de gemeente bouwde aan de Havenweg in Kamperland, in ruil voor het grondeigendom. De scouts betalen nu huur. ANALYSE door door Mieke van der Jagt De PvdA-fractie in de gemeenteraad van Kapelle wil dat voortaan de raad de kaders gaat uitzet ten voor het beleid. Want wie denkt dat de gemeenteraad de baas is in een gemeente, heeft het mis. Op de Bevelanden zijn het de colleges van burgemeester en wethouders die elk jaar de kader nota of de meerjarenbegroting maken. De raad stelt die welis waar vast, maar de belangrijkste keuzes zijn dan al gemaakt. Ook de begroting die daaruit voortvloeit volgt dezelfde weg: het college biedt hem aan en de raad mag er op schieten. Te den ken dat het college dan wel de baas speelt in een gemeente, is ook een misvatting. De portefeuil lehouders worden gevoed door hun ambtenaren, die weliswaar voortborduren op eerder vastge legde uitgangspunten, maar die in het gunstigste geval boekhoud kundige maatstaven hanteren. In het beleid en in keuzes hebben ambtenaren in principe niets in te brengen. Toch bepalen de niet gekozen mensen bij de gemeen ten voor een belangrijk deel het beleid. De PvdA in Kapelle vindt dat alle beleidskeuzes moeten komen te liggen waar ook de ultieme ver antwoordelijkheid ligt: bij de ge meenteraad. Alleen dan is de de mocratie zuiver. Dat was ook helemaal de bedoe ling toen in de gemeenteraden het dualisme werd ingevoerd. Wethouders maakten geen deel meer uit van de raad en hoefden ook niet per se uit het midden van de raad te worden gekozen. Dat dat op de meeste plaatsen nog wel gebeurt heeft deels te ma ken met gewoonte maar ook om dat de partijen die de coalitie sme den in feite een extra stem in het kapittel krijgen. Officieel is dat na tuurlijk niet zo, want wethouders stemmen niet meer mee. Doordat bij het maken van het beleid de omgekeerde route wordt gevolgd, komt het echter neer op extra in vloed voor de partijen die het col lege vormen. In een voorstel om voortaan de ge meenteraad een kadernota te la ten vaststellen, waarop de pro grambegroting kan worden geba seerd, hanteert de PvdA Kapelle het argument dat het juist in tij den van schaarste aankomt op soms moeilijke keuzes. Het is niet uitgesloten dat eenmaal ingezet beleid moet worden geschrapt omdat de centen ergens anders veel harder nodig zijn. In een zuiver democratisch en dualistisch bestel gaat de raad rond de tafel zitten met alle cen ten op een hoop en verdeelt die dan naar eer en geweten. Dat is een hoop werk en het zal veel de batten opleveren, maar elk raads lid zal daarna de keuzes en com promissen naar de burgers kun nen verdedigen. Voor het college rest vervolgens al leen de uitvoering. Het zal niet meer voorkomen dat een wethou der ter verantwoording wordt ge roepen voor een actie die voort vloeit uit het vastgestelde beleid. Het dualisme, met veel bombarie ingevoerd, is pas af als de raad zijn verantwoordelijkheid neemt. door Claudia Sondervan KATS - Als de Onderwijsraad ruim te biedt voor experimenten met kleine scholen staat de Prinses Mar- grietschool in Kats vooraan. Al thans, in dat schoolgebouw aan de Christinastraat wil zich een opvol ger van de huidige openbare school vestigen. Vanuit de PvdA en een aantal Kat- senaren wil een werkgroep aanto nen dat goedkoper en beter onder wijs mogelijk is in kleine en le vensvatbare scholen. Als onder- wijskoepel Nobego het onderwijs in Kats met het ingaan van de ko mende zomervakantie staakt, wil de werkgroep op termijn het schoolgebouw overnemen. Er moet een school komen die voort gaat met onderwijs op maat zoals het er bij de Katse school aan toe ging. De werkgroep voorziet drie groepen met gecombineerde klas sen van zestien leerlingen. De school moet in een verband ko men te staan van zeven scholen. Daarvoor worden zes andere klei ne scholen, verspreid over het land, gezocht. De nieuwe scholen koepel moet voor lerarenopleidin gen als praktijkschool dienen voor passend onderwijs. Daar naast moeten de kleine scholen voor de vier grote steden dienen als 'schuilschool' voor gezinnen die een periode gebaat zijn bij een beschutte, rustige leefomgeving. De school zou kunnen aansluiten bij de school voor kleinschalig voortgezet onderwijs Isaac Beek man in Kapelle. In een publicatie op Facebook en in de NRC stellen PvdA-voorzit- ter Hans Spekman, PvdA-lid Jan Schuurman-Hess uit Kats en PvdA-parlementariër Loes Ypma de plannen voor in een betoog voor behoud van kleinschaligheid in het onderwijs ondanks bevol- kingskrimp. De Vereniging voor Openbaar Onderwijs steunt het initiatief. De VOO heeft het rap port van de Onderwijsraad, 'Gren zen aan kleine scholen', afgewe zen als te kort door de bocht. In dat rapport stelt de Onderwijs raad dat scholen niet minstens 23 kinderen moeten hebben, maar minstens 100. De Onderwijsraad stelt dat door de komst van meer kleine scholen onderwijs te veel geld gaat kosten. Dat hoeft niet, stellen de drie opstellers van het betoog. In Noord-Beveland wo nen in 2013 net zoveel mensen als in 1830. Van grote schommelin gen is geen sprake. De 25 procent krimp betekent voor Noord-Beve land dat de zes huidige scholen ge middeld een kind per klas minder zullen hebben - daamee kan elke school levensvatbaar zijn, aldus het betoog. Houtbewerkers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50