'Officier van justitie loog in zedenzaak' Personeel corporaties ongerust over woonbeleid minister Blok II II II 66 Vandaag zie ik voor het eerst de man die uit pure wellust ons leven heeft verwoest 4 BINNENLAND ZAAK-VAATSTRA Werving agenten gestaakt interview Met de start van het proces tegen Jasper S., verdachte van de moord op Marianne Vaatstra, hoopt haar broer Freddy dat de nachtmerrie na 13 jaar eindigt. Tractoren krijgen kenteken Drie geweldplegers melden zich Extra drukte in maart op de A15 Vrouw kritiek na steekpartij in woning Terreurverdachte Sabir K. mag naar VS Prostitutieramen 's nachts dicht SP eist opheldering van minister Blok voor achterhouden kritisch rap port over huurverhogingen DEN HAAG Tractoren en andere landbouw voertuigen krijgen voortaan een kenteken. Dat heeft de Tweede Kamer gisteren beslo ten. Het is goed voor de ver keersveiligheid en de politie kan makkelijker optreden te gen overtredingen, aldus PvdA-Kamerlid Attje Kuiken, indiener van het voortsel. Land bouworganisatie LTO vindt een kenteken een 'zware en du re vorm van registratie'. OOSTERHOUT Drie verdachten van een mis handeling in Oosterhout heb ben zich gisteren met in hun kielzog ouders en advocaten ge meld bij de politie. Het gaat om drie jongens uit Ooster hout van 17,17 en 18 jaar. De drie zijn gearresteerd. De poli tie verwacht ook twee andere verdachten snel te achterhalen. De vijf sloegen en schopten in Oosterhout een 25-jarige man bewusteloos. ROTTERDAM Het wordt de komende weken door werkzaamheden van di verse bedrijven extra druk op de rijksweg A15 tussen Rotter dam en de Botlek. Dat leidt mogelijk niet alleen tot vertra ging op de A15, maar ook op de provinciale en gemeentelij ke wegen in de regio, zo waar schuwde Rijkswaterstaat giste ren. Het gaat om de periode van maandag 4 maart tot en met vrijdag 12 april. APELDOORN ROTTERDAM In een huis aan de Lodijk in Rotterdam heeft zich gisteren een steekpartij voorgedaan. De 43-jarige bewoonster is in kri tieke toestand in het zieken huis opgenomen. In de woning is een man aangehouden. De politie was getipt dat er iets gaande was in het huis. Daar deed een man open die onder het bloed zat. De vrouw is ver moedelijk mishandeld en gesto ken. Het mes is gevonden. DEN HAAG Het staat niet vast dat de Ame rikanen hebben geweten van de folteringen die de Nederlan der Sabir K. in Pakistan heeft ondergaan. Onder meer daar om mag de terreurverdachte worden uitgeleverd aan de VS. Dat heeft de kortgedingrechter in Den Haag gisteren bepaald. Amerika denkt dat Sabir K. een aanslag wilde plegen op Ameri kaanse militairen in Afghanis tan. AMSTERDAM De prostitutieramen in Amster dam moeten 's nachts een aan tal uren dicht. Volgens het stadsbestuur is er in die tijd te weinig toezicht en sociale con trole, waardoor het gevaarlij ker is voor prostituees om te werken. Als de horeca sluit moeten de peeskamers op slot. Daarnaast verhoogt Amster dam als eerste gemeente de mi nimumleeftijd voor prosti tuees van 18 naar 21 jaar. De politieacademie moet de aanname en werving van aspi rant-agenten noodgedwon gen op een lager pitje zetten. Er zitten momenteel meer kandidaten in de wervings procedure dan er aangesteld mogen worden. Hoeveel po tentiële politiestudenten bij nader inzien niet aan de slag kunnen op de politieacade mie, zoekt het ministerie van Veiligheid en Justitie volgens een woordvoerder nog uit. Toe komstige agenten die al de toe zegging hadden dat ze in het voorjaar op de politieacademie aan de slag mogen, zouden wel aan hun opleiding mogen begin nen. Volgens het ministerie blij ven eerder gemaakte afspraken over het opleiden van 800 aspi rant-agenten en 200 zij-instro- mers in 2013 gewoon staan. 'Ik wil zien wie door Niki van der Naald ZWAAGWESTEINDE - Sinds hij in de vroege ochtend van 1 mei 1999 de Keningswei betrad - een lap grasland net buiten het Friese dorp Zwaagwesteinde - heeft Freddy Vaatstra (50) tal van slape loze nachten gehad. De blik op zijn vader Bauke in die wei, vlak bij het ontzielde lichaam van zijn zusje Marianne, vergeet hij nooit meer. Gebroken nachten. Gemaal over wie toch de dader was. De rusteloosheid werd bijna nor maal. Afgelopen 18 november had Fred dy zijn allerlaatste slapeloze nacht. Geen oog dicht deed hij. Dit keer niet van ellende, maar van de adrenaline. „Ik neem nor maal gesproken altijd mijn mobie le telefoon mee naar boven. Deze nacht niet. Ik hoorde hem rond el ven afgaan, maar dacht: morgen ben je weer de eerste. Maar nadat er voor de vijfde keer gebeld was ben ik toch maar opgestaan. Het was mijn zus. Het Openbaar Mi nisterie kwam bij haar op bezoek voor een belangrijke mededeling. Ik ben toch maar op het fietsje ge stapt." De familie Vaatstra is wel wat gewend. Niet snel meer van haar stuk te krijgen. „Al twaalf keer eerder hoorden we dat ze mo gelijk een verdachte hadden ge vonden. Maar iedere keer eindig de het in een teleurstelling." Dat gold niet voor de mededeling die de officier van justitie die zon dagnacht 18 november in huize Vaatstra deed: even verderop in Oudwoude, op nog geen tien kilo meter van de huiskamer waar ze met z'n allen bijeen waren, was de politie bezig om een melkvee- boer te arresteren. Zijn DNA zou voor 100 procent matchen met de dadersporen die in 1999 op het lichaam van Marianne waren ge vonden. „We konden het niet ge loven. Het kwam zó onverwacht. We hebben nog even bij elkaar ge zeten en daarna ben ik naar huis gegaan. Slapen kon ik niet. Ik was er helemaal vol van." Sinds de arrestatie van verdachte Jasper S. zijn het weer extra roeri ge tijden voor de familie Vaatstra. „Bijna iedere week wordt er wel weer iets gemeld. Dan is het weer het interview met zijn advocaat - die ook maar probeert zijn cliënt gunstig over de bühne te krijgen - dan weer gedoe rond mensen die nog steeds in complotten gelo ven en naar asielzoekers wijzen. Alsof zij het gedaan zouden heb ben. Ik heb me altijd afzijdig pro beren te houden van de hoog op lopende emoties. Mensen die nog steeds beweren dat hij niet de juis te verdachte is, hebben een steek je los. Hier in het dorp is iedereen vooral heel erg benieuwd naar de rechtszaak. Men leeft er naartoe." Vandaag verschijnt Jasper S. voor het eerst in het openbaar voor de rechtbank. Hoewel het om een zo geheten pro-formazitting gaat en er waarschijnlijk weinig bijzon derheden naar voren zullen ko men, zitten de broers en zussen van Marianne vooraan in de rechtszaal. Freddy: „Ik wil hem in de ogen kunnen kijken. Wil we ten hoe die man die ons dit heeft aangedaan in het echt is. Tot nu Freddy Vaatstra toe heb ik alleen maar vage foto's en een tekening van hem gezien. Vanuit de gevangenis waar S. zit hebben ons mensen benaderd. Zij verklaren dat hij er inmiddels heel anders uitziet." De advocaat van de verdachte heeft al laten doorschemeren dat de inhoudelijke behandeling van het proces wel eens veel sneller dan gedacht van start zou kunnen gaan. Jasper S. wil namelijk zelf dat de rechtszaak snel voorbij is. De familie Vaatstra hoopt dat in principe ook. „Daarna kunnen wij er een punt achter zetten. De nachtmerrie heeft lang genoeg ge duurd", zegt Freddy. Over de straf maat wil hij zich niet uitlaten. „Dat is leuk als boosmakertje in de krantenkop, maar daar doe ik niet aan. Natuurlijk voel ik nog steeds woede. Vandaag zie ik voor het eerst de man die uit pure wel lust het leven van mijn zusje en ons heeft verwoest. Maar ik ga geen gekke dingen met die woede doen. Zo zit ik niet in elkaar. Ik vertrouw op de rechtsstaat. Voor een enkele moord is nog nooit ie mand in Nederland tot levens lang veroordeeld. Wel vermoed ik dat de rechter het de verdachte zwaar zal aanrekenen dat hij zijn daden zo lang heeft stilgehouden. Zijn zwijgen heeft bovendien de hele gemeenschap ontwricht. Dat zal hem toch ook aangerekend moeten worden." Jasper S. zou een niet te onder drukken behoefte aan seks heb ben gehad en Marianne was zijn toevallige slachtoffer. 'Een stom ongeluk', zo noemt Freddy het lot dat zijn destijds 16-jarige zus trof. „Vergelijk het met een jager die op iets schiet, maar iets anders raakt. Dat maakt het extra pijn lijk. Natuurlijk denk ik ook wel eens: wat als Marianne nu net iets eerder of later was gaan fietsen? Maar aan dat 'als dit, of als dat' door Geert Nijland BREDA - Rechtspsycholoog Peter van Koppen uit in een onder zoeksrapport zware kritiek op het Openbaar Ministerie in Breda. In een strafzaak tegen een inmiddels 49-jarige man uit Bavel verwees de officier van justitie in 2009 naar een bekentenis van de man, terwijl hij tijdens de politieverho ren juist ontkende zijn toenmali ge vrouw te hebben mishandeld en verkracht. De rechtbank sprak de man vrij omdat er onvoldoen de bewijs tegen hem was. Volgens Van Koppen en advocaat Bart Swier toonden de videobeel den van het verhoor destijds dui delijk aan dat de verdachte ont kende. De betreffende officier heeft de bewuste opnamen laten vernietigen. Van Koppen noemt dit in het onderzoek ongehoord. Het onderzoek is al langer bekend bij het OM in Breda. Justitie gaf zelf opdracht aan de Landelijke Expertisegroep Bijzondere Zeden zaken (LEBZ) om de kwestie te onderzoeken. Ook dat nooit geo penbaarde onderzoek was zeer kritisch over het optreden van het OM. Volgens Van Koppen zijn er sterke aanwijzingen dat de vrouw tot de aangifte tegen haar man werd aangezet door de politie. door Sander van Mersbergen ARNHEM - Medewerkers van wo ningcorporaties zijn zeer ongerust over de gevolgen die het woonbe leid van minister Blok (WD) voor hun corporatie heeft. Het meren deel zegt zich 'grote zorgen' te ma ken: 15 procent vreest dat hun werkgever het zonder financiële steun niet redt; 5 procent vreest een failliet. Dat blijkt uit onderzoek van de Stee Groep, een Arnhems advies bureau, onder 2.500 werknemers in de sector. Dat is uitgevoerd na het sluiten van het Woonakkoord twee weken geleden. Daarin sprak het kabinet met oppositie partijen CU, D66 en SGP af dat de sociale huursector vanaf 2017 jaar lijks 1,7 miljard moet afdragen aan de overheid. Dat bedrag is iets la ger dan de 2 miljard die in het re geerakkoord stond. Volgens het kabinet kunnen de corporaties de zogenaamde verhuurdershefïlng opbrengen door de huren te ver hogen, woningen te verkopen en te besparen op de interne kosten. Het personeel verwacht niet dat de sector het hiermee redt. Drie kwart denkt dat nieuwe projecten sneuvelen, 62 procent verwacht bezuinigingen op onderhoud. Het huurbeleid heeft Blok giste ren ook in politieke problemen ge bracht. Volgens de SP heeft de mi nister minstens vier keer de Twee de Kamer onvolledig en onjuist geïnformeerd door een kritisch rapport over de schadelijke gevol gen van huurverhogingen achter te houden. De oppositie eist op heldering van Blok. 1|2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4