Toekomst van sprinter Heijnen ligt buiten Zeeland Van de Graaf nieuwe leider schaakcompetitie 34 SPORT SCHAATSONCELUK Marathonschaatser Erwin Mesu wacht langdurige revalidatie na zware valpartij op het ijs in Dronten. Mesu likt zijn wonden door Len Wolters burgh-haamstede - Zeeland heeft er met Noah Heijnen een topatleet in de dop bij. Afgelopen weekeinde kwam hij in actie op het NK indoor in Apeldoorn. De zeventienjarige in woner van Burgh-Haamstede won brons op de 200 meter bij de A-ju nioren. Op de 60 meter kwam hij een duizendste tekort voor een po diumplek. Tot zijn tiende voetbalde Heijnen bij DFS. Toen hing hij zijn voetbal schoenen al aan de wilgen en be sloot hij zich op atletiek te richt ten. „Ik was niet bijster goed in voetbal", vertelt Noah Heijnen in zijn ouderlijkhuis in Burgh- Haamstede. „Wel was ik altijd de snelste van het veld. Een vreemde overstap was het dan ook niet." Afgelopen weekeinde liet Heijnen weer eens zien dat hij een goede keuze heeft gemaakt. Buiten zijn derde en vierde plek liep hij op beide afstanden ook een persoon lijk record. Toch was hij niet hele maal tevreden. „Op een duizend ste seconde een podiumplek mis lopen is zuur. Of je nou je p.r. loopt of niet. Bij een NK is voor mij de klassering het belangrijkst. Bij een normale wedstrijd concen treer ik me vooral op de tijd." Op de 200 meter was Heijnen als zesde geplaatst, op de 6o meter als tweede. Op die afstand had hij dan ook zijn zinnen opgezet. „De zestig meter is mijn favoriete af stand. Ik pak ook weieens de lan gere afstanden mee, maar de zes tig en honderd meter krijgen de hoogste prioriteit. Als je dan niet op het podium komt, dan is dat jammer." Voor de Zeeuwse atleet was het een extra drijfveer om alles op al les te zetten op de 200 meter. Dat was niet zonder resultaat. Hij won brons. „Ik piekte op het juis te moment. Het jaar ervoor werd ik eerste bij de B-junioren. Maar om het jaar erop dan brons te pak ken tussen allemaal gasten van een jaar ouder, dat is niet niks." Heijnen komt uit voor het Zierik- zeese Delta Sport, maar traint niet meer bij de club. „Delta Sport heeft mij qua trainingen niets meer te bieden. Toch draag ik nog altijd de clubkleuren, uit respect voor de club waar alles be gon." De atleet krijgt bij Dynamica in Middelburg nu privétraining van Daan van Oosten en in Naaldwijk van Thijs Ros van de atletiekunie. „Ik train zo'n acht uur in de week met steeds één dag rust er tussen. Het is niet te doen om twee da gen achterelkaar intensief te trai nen. Er valt nog genoeg te verbete ren aan mijn techniek. Ik ben niet erg lenig. Daardoor ben ik blessu- regevoelig. Gelukkig ben ik dit jaar nog blessurevrij." Heinen ziet zijn toekomst buiten Zeeland liggen. „In Zeeland zijn amper wedstrijden en de grote verenigingen liggen vooral in de Randstad. Om me verder te ont wikkelen hoop ik over een jaar of twee in die buurt te wonen. Nu is dat nog niet haalbaar vanwege school, maar over anderhalf jaar hoop ik mijn vwo-diploma te ha len. Dan vertrek ik. Het kan ook zo zijn dat ik al eerder wegga." De jonge atleet uit Burgh-Haam stede hoopt daar zijn ambitie waar te maken. „Ik hoop ooit op een EK, WK of op de Olympische Spelen te staan. Dat zal lastig wor den vanwege de verscherpte eisen van de bond. Een finaleplaats moet haalbaar zijn, anders is deel name uitgesloten. Daarom pro beer ik een estafetteploeg op te richten. Ik denk daarmee een gro tere kans te hebben om voor mijn land te mogen uitkomen." door René van Stee middelburg - Erwin Mesu is de komende zes weken veroordeeld tot bankhangen bij zijn ouders in Middelburg. Een vooruitzicht dat de zwaar geblesseerde marathon schaatser niet vrolijk stemt. „Een beetje computeren, televisie kij ken, twitteren, de boel bijhouden op Facebook, m'n ploeggenoten en m'n broer volgen en de eerste dagen natuurlijk de mensen be danken voor hun berichtjes en hun beterschapswensen. Dat zal het wel zo'n beetje zijn", zegt de 23-jarige Walchenaar een kleine drie dagen na zijn zware valpartij tijdens de KPN Driedaagse in Dronten. Na die herstelperiode volgt een re- validatietraject dat vermoedelijk vier maanden zal duren. Daar door kan Mesu nu al een kruis door zijn skeelerseizoen zetten. Een hard gelag, stelt de onfortuin lijke sporter. „Maar ik heb me er inmiddels mee verzoend. De prog nose is goed. Normaal gesproken zal er volledig herstel optreden." Het incident waarbij Mesu zijn verwondingen opliep, gebeurde zaterdagavond tijdens de afval- koers. Hij werd meegesleept in een massale valpartij, waarna een ijzer van een andere rijder zich in zijn dijbeen boorde. Er ontstond daardoor een bijna horizontale diepe wond met een lengte van zo'n twintig centimeter, waarbij een spier en het kapsel van een spier volledig werden doorgesne den. Eventjes werd gevreesd voor een slagaderlijke bloeding. Dat was niet zo. Operatief ingrijpen in het Zwolse Sophiaziekenhuis was desondanks meteen noodza kelijk. De wond is gehecht met 28 metalen krammen. Die mogen er over twee weken uit. Mesu werd dinsdag ontslagen uit het ziekenhuis. Na ruim drie da gen kon hij thuis bij zijn ouders voor het eerst weer onder de douche. „Toen zag ik ook voor de eerste keer de schade die was aan gericht. Die was nog groter dan ik had gedacht. Dat was wel even schrikken. Ik heb nu nog geen ge voel rond die wond. En dat loopt door tot boven m'n knie. Deels komt dit door de zwellingen, maar waarschijnlijk ook doordat de zenuwen nog niet goed func tioneren. In het ziekenhuis is me verteld dat alles wat los zat weer netjes aan elkaar is gezet en dat dit ook wel weer goed komt." De komende zes weken mag Me su zijn rechterbeen niet of nauwe lijks belasten. De boel moet ech ter wel in beweging blijven. Ter bespoediging van het herstel gaat zijn schaatsploeg Radson-Jinstal op zoek naar een koude compres- siesysteem, dat onder meer zwel lingen beperkt. Daardoor hoopt de Zeeuw enige tijd te winnen. „Ik hoop dat ze erin slagen om zo'n apparaat bij me thuis te krij gen. Daarna moet ik weer vanaf nul beginnen. Want alle spiermas sa zal zijn verdwenen. In eerste in stantie volgt er een normale reva lidatie. Daarna begin ik aan een sportrevalidatie op basis van een trainingsprogramma. De fysio's van Radson-Jinstal zijn daar al vol- Noah Heijnen won op het NK brons op de 200 meter, foto Dirk Jan Gjeltema ZIERIKZEE - Door de voorjaarsva kantie was het op de clubavond van schaakvereniging Zierikzee wat rustiger dan normaal. Titelkan didaten Aangeenbrug, Gutkind en titelverdediger Spiegels waren af wezig. Hierdoor kon Bas van de Graaf de koppositie pakken en Mar tin Krijger dichter naar de top drie toe kruipen. Kees van den Nieuwendijk koos tegen Bas van de Graaf voor een zelden gespeelde opening en leek op de damevleugel een overwicht te krijgen. Van de Graaf reageerde opmerkelijk, door met de pion nen die zijn eigen koning bescher ming boden de aanval te openen. Hij veroverde een stuk, maar met de aanval van wit die daarop volg de moest hij weer materiaal terug geven. Van de Graaf behield een sterke aanval, en wist na afruil van de dames de gevaren te neu traliseren, waarna hij een gewon nen eindspel overhield. Martin Krijger stond al snel beter, maar Fokko Baakman wist met originele zetten telkens materiaal- verlies te voorkomen. Het duurde tot de 38e zet eer Baakman geen antwoord meer had en opgaf. Jos de Kort zadelde Peter de Vrie- ze al snel op met een geïsoleerde dubbelpion. Even later zag Ver- kaart ook nog pionverlies over het hoofd waardoor zijn koning aar dig op de tocht kwam te staan. Verkaart zag zich genoodzaakt zijn dame tegen een toren te ge ven om zijn koning te redden en het was definitief uit toen hij ook een toren kwijtraakte. Ben Snethorst verraste Piet de Vreede met een ongebruikelijke opening. De Vreede zorgde dat op zijn koningsvleugel alles veilig stond maar liet de andere vleugel onbeschermd. Daardoor verloor hij op de zesde zet al een pion en even later een toren. De Vreede overwoog op te geven maar om dat er pas vijf minuten waren ge speeld, besloot hij het nog even te proberen. Er gebeurde een won der: Snethorst kreeg een wat min dere stelling ondanks het mate riële overwicht en moest steeds verder terugkrabbelen. Tenslotte stelde De Vreede remise voor, wat Snethorst accepteerde. Met zwart slaagde een sterk spe lende Kees Bimmel erin de stel ling van Paul Greefhorst, enkele weken gelden nog vijfde op de ranglijst, volledig op te rollen. Marnix den Boer was net terug van een wereldreis en had bijna drie maanden niet geschaakt. Re den voor Pang Yuen fors in de aan val te gaan. Den Boer speelde rus tig door en kwam in het eindspel gewonnen te staan. Hij sloeg het remiseaanbod van Yuen af, maar blunderde een stuk weg en Yuen kon alsnog de winst grijpen. Peter de Vrieze liet een paard slaan tegen een pion. Tegenstan der Marco Vieveen ging breed grijnzend verder en leek iets later met een paard zelfs een toren te kunnen slaan. Hij doorzag de val en hield het bij een afruil met een loper. De grijns bleef, maar even later sloeg hij de verkeerde pion waardoor De Vrieze met een schaakje de stelling gelijk trok. Weer iets later verloor Vieveen door een verkeerde voortzetting een stuk waardoor de party in zijn nadeel kantelde en van een grijns geen sprake meer was. Vie veen gaf op en was nog lang daar na aan het analyseren. René van Rikxoort met wit en Frans Jansen met zwart vochten een verbeten strijd uit, die uityeindelijk door Jansen werd ge wonnen. Martin Krijger versloeg Fokko Baakman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48