'Nieuwe, kleine school in Kats levensvatbaar' Zaterdag 8 juni 2013 Bedrijventeams inschrijven? www.deltaridefortheroses.nl Zeeuwse magazine-app is vooral een beleving II 26 SCHOUWEN-DUIVELAND Loswal in kanaal Zierikzee Ride for the Roses BOERDERIJNAAM Schouwen-Duiveland kent veel panden en boten met namen. In deze serie worden ze verklaard. 66 Het eilandelijk Bestuur Waterkering wilde de dijkvoet versterken" Ga samen de strijd aan en schrijf uw team nu in DIJKVERSTERKING BP in samenwerking met PZC ten behoeve van door Claudia Sondervan KATS - Als de Onderwijsraad ruim te biedt voor experimenten met kleine scholen staat de Prinses Mar- grietschool in Kats vooraan. In dat schoolgebouw aan de Christina- straat wil zich een opvolger van de openbare school vestigen. Vanuit de PvdA en een aantal Kat- senaren wil een werkgroep aanto nen dat goedkoper en beter onder wijs mogelijk is in kleine en le vensvatbare scholen. Als onder- wijskoepel Nobego het onderwijs in Kats per deze zomervakantie staakt, wil de werkgroep op ter mijn het schoolgebouw overne men. Er moet een school komen die voortgaat met onderwijs op maat, zoals het er bij de Katse school altijd aan toeging. De groep voorziet drie groepen met gecombineerde klassen van zes tien leerlingen. De school moet in een verband komen te staan van zeven scholen. Daarvoor worden zes andere kleine scholen, ver spreid over het land, gezocht. De Paling sprong ZIERIKZEE - In het havenkanaal van Zierikzee wordt een tijdelijke loswal aan gelegd. Die is bedoeld voor vrachtschepen, gevuld met breuksteen, zand, klei en betonpalen. Voor het versterken van de dijk bij Zierikzee is vierhonderdmil joen kilo materiaal nodig. Op vijf procent na wordt dat allemaal met schepen aangevoerd. Die vijf procent betreft asfalt dat warm is en daarom per vrachtau to wordt aangeleverd. Het werk aan de dijken bij Zierikzee, van het Ooster- scheldestrandje Borrendamme tot en met de zwaaikom in het kanaal, duurt nog tot november. Op Schouwen-Duiveland is het Bureau Zeeweringen verder nog aan het werk in de havens van Bruinisse. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marijke Vael nieuwe scholenkoepel moet voor lerarenopleidingen als praktijk school dienen voor passend onder wijs. Daarnaast moeten de kleine scholen voor de vier grote steden dienen als 'schuilschool' voor ge zinnen die een periode gebaat zijn bij een beschutte, rustige leefomgeving. De school zou kun nen aansluiten bij de school voor kleinschalig voortgezet onderwijs Isaac Beekman in Kapelle. In een publicatie op Facebook en in de NRC stellen PvdA-voorzit ter Hans Spekman, PvdA-lid Jan Schuurman-Hess uit Kats en PvdA-parlementariër Loes Ypma de plannen voor in een betoog voor behoud van kleinschaligheid in het onderwijs ondanks bevol- kingskrimp. De Vereniging voor Openbaar Onderwijs steunt het initiatief. De VOO heeft het rap port van de Onderwijsraad, 'Gren zen aan kleine scholen', afgewe zen als te kort door de bocht. In dat rapport stelt de Onderwijs raad dat scholen niet langer min stens 23 kinderen moeten heb ben, maar 100. BRUINISSE - Het winterse akkerland vormt een weidse vlakte onderaan de Oosterscheldedijk. „Het is niet de Oosterschelde hierachter maar het Mastgat", lacht Truus Klom- pe-Janse. Zij kent 't Zuudende' van de pol der Bruinisse op haar duimpje. Uit eigen ervaring én uit verhalen van haar man Rien en zijn moe der Tan Klompe-de Vrieze, inmid dels beiden overleden. „Oudere Bruënaren en Oosterlanders spre ken nog over 't Zuudende omdat het hier vroeger doodliep." Het met groen omgeven kronkelweg getje, dat uitkomt op het erf van de boerderij waar Truus woont, was tot de Ramp de enige route naar de hoeve én terug. In die tijd lag naast de boerderij ook nog de grote kreek waaraan de hoeve haar naam dankt: De Buys. „De Buys was een viswater waar in veel paling zat", weet Truus, die in 1957 door haar huwelijk met Rien Klompe naar 't Zuuden de kwam. De Buys was toen net gedempt omdat het eilandelijk be stuur na de watersnoodramp de dijkvoet wilde versterken en het water van de kreek tot dicht on der deze zeewering stond. Toen een zandzuiger in een week tijd de plas dempte, sprongen de palingen boven het zand uit De Buys omhoog, weet Truus van haar schoonmoeder. „Zij heeft toen veel paling ingemaakt in het zuur. Een geleiachtige substantie in weckpotten waarin de paling langere tijd goed bleef." De Zuid-Bevelandse boerendoch ter, die werd geboren in 's-Heer Arendskerke, was indertijd snel gewend aan het leven op boerde rij De Buys. Truus Klompe: „Het leek op thuis, waar ik in een pol- Truus Klompe-Janse der nabij het water opgroeide. Als meisje zwom ik in de Piet. Hier ligt het water nog dichterbij, ach ter de zeedijk. Vroeger zwom ik bij mooi weer soms drie keer per week in het Mastgat." Op een gevelsteen naast de voor deur is te lezen dat de eerste steen voor boerenwoning De Buys in 1949 werd gelegd door Rien Klompe, de man waarmee Truus acht jaar later trouwde. Het huis werd gebouwd op initiatief van zijn moeder, Tan Klompe-de Vrieze, als vervanging voor de vo rige woning die tijdens de Twee de Wereldoorlog verloren ging door een beschieting. „Toen woonden mijn mans grootmoe der met haar dochter hier nog, Jo hanna Klompe-Vis en Adrie. Mijn mans opa en naamgenoot, Mari- nus Klompe kwam in 1940 om toen hij op een granaat liep." In het gemeentearchief van Schou wen-Duiveland blijkt dat reeds in 1832 op 't Zuudende een boerderij stond die de Buys heette, eigen dom van Marinus Meerman ju nior. Tegenwoordig wordt het boe renbedrijf gerund door Simon Breure, een neef van Truus en Rien Klompe. Maar de krasse da me blijft zo lang mogelijk wonen op het mooie plekje waaraan zij is gehecht. „Het is hier lekker rus tig. Je kunt doen en laten wat je wilt." De Buys lag tot enkele jaren na de watersnoodramp naast de gelijk namige boerderij van de familie Klompe. Op een oude foto van Truus Klompe is te zien dat de plas uitmondde in een vaart. In het gemeentearchief blijkt dat De Buys in de loop der tijd op ver schillende manieren werd geschre ven. In Veldnamen Schouwen-Dui veland deel 2 wordt de plas aange duid als de Buis ofwel de Buuse. Op het erf van De Buys staat een zeer oude, gietijzeren pomp waar mee in vroeger tijd water uit een bron omhoog werd gehaald. Truus Klompe-Janse weet nog dat die gebruikt werd. I KLOETINCE - Dik een jaar is er aan gewerkt en dinsdag is hij gelan ceerd: de eerste Zeeuwse interac tieve magazine-app. Drie Zeeuwse creatieve bedrijven, Wigman Van Dijk On &Offline Creatief in Kloetinge, Evert van Moort Fotografie en de op film en televisie gerichte broers Sebasti- aan en Matthias Hoekman, zijn de bedenkers en makers van Drivz (spreek uit: Draifs); een in teractief magazine voor tabiets waarin mensen worden geportret teerd die hun passie achterna gaan. In het eerste nummer staan muzikant Danny Vera, onderne mer René Giesbers, gitaarbouwer Sjak Zwier en kunstenaar Jan-Wil lem Hament. Volgens Ignace Wig man, mede-eigenaar van Wig man Van Dijk aan wiens brein het idee ontsproot, zijn digitale, interactieve magazines de toe komst. Drivz is vooral bedoeld om te laten zien welke mogelijk heden een tablet biedt. Het uitein delijke doel van de makers is om magazine-apps te gaan maken voor anderen. Daarover lopen al gesprekken met geïnteresseerden. De eerste editie van Drivz is on der die naam gratis te downloa den in de appstore, de online win kel van Apple.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44