Eerste paal brede school eindelijk de grond in SCHOUWEN-DUIVELAND 25 Tijdens een thema-avond in Renesse wordt aandacht gevraagd voor pesten en agressie. Pesten is gericht op de val van de ander en het bestaat bij gratie van de groep." Peter Dieleman te gast bij ouderenbond Walvissensafari op de Noordzee Big S-vrijwilligers op pad voor Jantje Beton Snuffelmarkt voor BAS in Ammekore Toneelavond over oma's meesterbrein Presentatie van fingersteeldrum Zeeuwse Missjes in het Stadskantoor Patrijzen teilen met Landschapsbeheer WOENSDAG 27 FEBRUARI 2013 op veiligheid' door Piet Kleemans RENESSE - Ieder kind heeft recht op een veilige leefomgeving. Dat staat voor Martine Kaldenberg (SV Renesse) en Martin van der Hoek (Jeugdverpleegkundige GGD-Zeeland) als een paal boven water. Ze willen pesten en agres sie bespreekbaar maken. Kaldenberg en Van der Hoek zijn verontrust door de berichten over grensoverschrijdend gedrag en ge weld en willen daar - gesteund door directeur Paul Stal van OBS 't Staepel'of - graag in zo breed mogelijke kring over praten. „Want we hebben allemaal een rol als opvoeder. En iedereen gunt een kind veiligheid en ple zier", zegt Van der Hoek. Woensdag 6 maart is een the ma-avond in het dorpshuis in Renesse. Op schoolpleinen en in de 'ver trouwde' omgeving van kinderen is veel gaande. Ook rondom het voetbalveld speelt zich van alles af, met als triest dieptepunt de ge welddadige dood van grensrech ter Richard Nieuwenhuizen uit Almere. „Wat er bij de amateur- clubs gezien wordt, is niet meer dan een afspiegeling van wat er in de maatschappij gebeurt. Agressie en geweld dringen binnen op plaatsen waar het soms het min der verwacht wordt en in elk ge val ongewenst is." Kaldenberg: „Natuurlijk gaat het sporters om winnen. En in emo tie worden er weieens dingen ge roepen. Over en weer. Maar er zijn nu grenzen overschreden." Kaldenberg en Van der Hoek wil len het niet alleen hebben over agressie op het veld en het school plein, maar ook over pesten. Van der Hoek: „Plagen gaat over en weer, maar pesten is structureel. Pesten is gericht op de val van de ander en het bestaat bij gratie van de groep. Die weet ervan, maar zwijgt. De gepeste voelt zich on veilig, maar de groep ook. Ieder een weet dat hij of zij de volgen de kan zijn." Kaldenberg en Van der Hoek pre tenderen niet met oplossingen te komen. Van der Hoek: „Nee, en ook niet met een opgeheven vin gertje. Maar het is wel belangrijk dat je als ouder of verzorger signa len leert herkennen. In gesprek gaan met je kind is heel belang rijk", zegt Van der Hoek. Kalden berg: „Het is ook belangrijk dat ie dereen het zelf in een sportteam gezellig maakt en dat je leert hoe je kunt voorkomen dat een con flict, als dat al ontstaat, structu reel wordt. Een ruzie moet je uit kunnen praten. En daarna moet er een punt gezet worden en geen komma." Van der Hoek voegt er aan toe dat goede sociale vaardigheden ont zettend belangrijk zijn. „En dan zegt het wel iets dat een sportver eniging bereid is de stap te ma ken en mee te doen aan een the ma-avond over veiligheid." Kaldenberg en Van der Hoek ho pen op een vol dorpshuis 6 maart. „En natuurlijk hopen we op een sneeuwbaleffect. We moeten het samendoen. Het moet breed ge dragen worden." Martin van der Hoek NIETS MEER VERTELLEN OVER SCHOOL IS EEN SIGNAAL VAN PESTEN Pesten kan volgens het Fonds Psy chische Gezondheid lichamelijke en psychische klachten veroorza ken en iemand voor het leven be schadigen. Kinderen die gepest worden ge ven signalen af. Eén ervan kan zijn dat ze niets meer vertellen over school. Vaak nemen kinderen die gepest worden geen klasgenoten mee naar huis. Andere signalen zijn slechte schoolprestaties en problemen met concentratie. Slaapproblemen kunnen ook op pesten duiden. Mensen die gepest worden kun nen somber en futloos zijn en zich terugtrekken. Ook komt het voor dat pesten li chamelijke klachten als hoofdpijn of buikpijn veroorzaakt bij de ge peste. Het Fonds Psychische Gezondheid raadt ouders die vermoeden dat hun kind gepest aan te proberen het kind aan de praat te krijgen. Ander advies is om pestgedrag te melden bij de meester op school of de trainer van het sportteam om vervolgens samen naar oplos singen te zoeken. Voor het opnieuw opbouwen van het zelfvertrouwen is het volgens het fonds belangrijk dat het kind weet wat er gebeurt, waarom het gebeurt én dat het kind zelf geen schuld heeft. Het is ook belangrijk dat de gepes te leert voor zichzelf op te komen. Een mogelijkheid is een cursus zelfverdediging. Veel over pesten is te vinden bij boekhandel, bibliotheek en op in ternet. ZIERIKZEE De Zeeuwse troubadour Peter Dieleman treedt woensdag 13 maart op tijdens de jaarverga dering van de afdeling Schou- wen-Duiveland van de katho lieke ouderenbond. De vergade ring wordt gehouden in de Wil- librordusschool aan de Hoge Molenstraat in Zierikzee. Op de agenda onder meer een be stuursverkiezing. De vergade ring begint om 14.30 uur. STELLENDAM Delta Safari verzorgt zondag 10 maart twee 'walvissensafari's' vanuit Stellendam. Tijdens de excursie gaan de deelnemers aan boord van de Sirius op zoek naar bruinvissen, zijnde de kleinste maar tevens meest voorkomende walvisachtige. De vaartocht in de Voordelta neemt alles bij elkaar vier uur in beslag. Afvaarten om 08.00 uur en 13.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE In de week van 4 tot en met 8 maart gaan in Haamstede vrij willigers van jongerencentrum Big S op pad voor Jantje Beton. De opbrengst van de collecte wordt gebruikt om buiten spe len in Nederland veilig, vrij en avontuurlijk te maken. Vijftig procent van de op brengst van de collecte gaat naar de club - Big S in dit geval - en vijftig procent naar Jantje Beton. NIEUWDORP In verenigingsgebouw Amme kore in Nieuwdorp is zaterdag een snuffelmarkt. Een aantal van de veertig kramen zijn de BAS-stichting toebedeeld voor meer bekendheid van de zeld zame, chronische ontstekings ziekte Juveniele Dermatomyosi- tis waar het Wilhelmina Kin derziekenhuis in Utrecht on derzoek naar doet. Open van 9.30 tot 15.00 uur. DREISCHOR Vereniging tot Nut en Genoe gen presenteert zaterdag 9 maart in het dorpshuis in Dreischor het toneelspel 'Oma's meesterbrein faalt nooit*. Daarin draait het onder meer om een dokter die zijn pa tiënt bewusteloos slaat en een stagiair die niet te vertrouwen is. De avond wordt afgesloten met een optreden van zangduo Jeelz. Aanvang 20.00 uur. ZONNEMAIRE In het dorpshuis van Zonne- maire wordt zaterdag 16 maart de Tony Charles Fingersteel drum gepresenteerd. Professional David Patanjali Samson speelt live in het dorps huis en legt uit wat de moge lijkheden van de fingersteel drum zijn. De presentatie is een initiatief van op initiatief van de steelbandshop en be gint om 12.00 uur. GOES In 2012 publiceerden grafisch ontwerpers Liesbeth de Ko ning en Ilse Ars van bureau Illi- graphics in Goes elke dag twee prenten op hun site waarop hun karakter 'Zeeuws Missje' de actualiteit beleefden in het kader van het 365-dagenproject op internet. Een selectie uit dat werk is te zien in het Stadskantoor van Goes, vanaf vrijdag gedurende de hele maand maart. WOLPHAARTSDIJK Stichting Landschapsbeheer Zeeland houdt zaterdag een pa- trijzentelling waar iedereen aan mee kan doen. De inventarisatie begint om 9.30 uur bij Johan Smallegange, Nazareth 61 te Wolphaartsdijk met een instructie. De patrijs uitgeroepen als 'Vo gel van 2013' en lijkt zelfs in vo- gelbolwerk Zeeland sterk be dreigd te zijn. door Esme Soesman Artist's impression, met rechts de brede school en links het appartemen tengebouw van Eilandzorg ZIERIKZEE - Na een lange aanloop geschiedenis gaat het dinsdag 5 maart eindelijk gebeuren. Kinderburgemeester Annah Koo- man slaat die dag de (officiële) eerste paal van de brede school en het appartementencomplex voor cliënten van Eilandzorg in" Noor derpolder in Zierikzee. Dat doet zij samen met een leerling van de Theo Thijssenschool en een bewo ner van Eilandzorg. Zeeuwland en Marsaki ontwikke len de gebouwen, die tegenover el kaar op de hoek van de Koning Gustavweg en Emil Sandström- weg komen te staan. De officiële opening staat in het derde kwar taal van 2014 gepland. In het pand van twee verdiepin gen worden openbare basisschool Theo Thijssen, kinderdagverblijf KOOS, peuterspeelzaal en buiten schoolse opvang van Kibeo en een multifunctionele ruimte voor welzij nsactiviteiten onderge bracht. Het appartementencom plex van Eilandzorg, die het pand gaat huren van Zeeuwland, be staat uit vier woonlagen die sa men goed zijn voor 32 zelfstandi ge huurappartementen. Deze wo ningen zijn bedoeld voor mensen met somatische (lichamelijke) zorg en hun (eventuele) partners. Het gaat om woningen met een oppervlakte van circa 85 vierkante meter, voorzien van alarmering en domotica (huiselijke elektroni ca). In groepsruimten biedt Ei landzorg dagverblijf met begelei ding aan. Ook is er 24-uursbegelei- ding aan huis. De bouwplannen voor Noorderpolder kennen een jarenlang voortraject. Dat het nu daadwerkelijk gaat gebeuren, is ge noeg reden voor een feestje. Dus trappen de kinderen om 13.45 uur af met een lawaaioptocht en laten zij later die middag ballonnen los. Verder zijn er toespraken van An- toine de Ceuster van Zeeuwland, wethouder Wim Stouten en Ewald de Keijzer van Obase.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43