IBESBSE 51 EE EE ES EB ES EB ESi|40 41 42 43 43 45 Geen bofkip, wel stapje voor dier en milieu Variabele kaartprijzen ballet en opera: hoe populairder hoe duurder 44 50PLUS telt meer dan 10.000 leden BN DeStem IN HET NIEUWS 3 LEVENSDUUR BODEM dagen i.p.v. 39 tot 42 turfstrooisel, strobalen en graankorrels i.p.v. een kale bodem Het is niet zo dat er nog totaal nieuwe lijnen moeten worden gefokt Ouderenpartij 50PLUS is populair: veel mensen worden lid en op vacatures wordt 'stevig gereageerd' 6 weken lang de krant voor 9,95 I WOENSDAG 27 FEBRUARI 2013 jjfji weg tijd om die te vermenigvuldigen en de keten daarop aan te passen. Zo zullen slachthuizen wat moe ten veranderen aan hun machi nes. Een kip kan broeden zodra ze een week of twintig is, de broed tijd bedraagt 21 dagen. Binnen twee jaar zouden alle supermark ten wel om moeten kunnen." Ook pluimveearts Matthijs zegt dat de overstap naar langzaam groeiende rassen niet zo ingewik keld hoeft te zijn. „In Frankrijk worden rassen als Hubbard Flex al lang gefokt. Het vlees van die ren die langzamer groeien is wat taaier en heeft meer smaak. De Fransen willen niet anders. Maar ook in Nederland is een paar pro cent van de bedrijven al overge stapt. Het is een genot die te bege leiden. De kippen zien er beter uit, hebben meer ruimte en verto nen natuurlijker gedrag, zoals het nemen van stofbaden en spelen." Al is de overstap voor de werkgele genheid van veeartsen niet per se goed nieuws. Een lachende Mat hijs: „In de 42 dagen die reguliere kippen leven, moeten we vaak wel drie keer langs. Bij kippen die langer leven, is dat per ronde hoogstens één keer." 45 infographic De Persdienst ANALYSE door Annemieke van Dongen Het akkoord van su permarkten en de pluimveesector om de kip te verduurza men, is geen grote sprong voor het dierenwelzijn. Maar grote impact heeft het wel. De plofkip verdwijnt uit de schap pen. Dat zijn alle Nederlandse su permarkten overeengekomen met de pluimveesector, zo maakte het Centraal Bureau Levensmiddelen handel (CBL) gisteren bekend. Het aantal kippen per vierkante meter stal moet in 2015 met 10 procent zijn verlaagd. De dieren krijgen extra afleidingsmateriaal, als stro en graan. Er komen stren gere eisen voor antibiotica. In 2020 moet al het kippenvlees dat in Nederland wordt verkocht, bo vendien afkomstig zijn van kip pen die trager groeien en zo min der gevoelig zijn voor ziekten. Het akkoord is een reactie op de maatschappelijke weerstand te gen de pluimvee-industrie. Die is jaar flink opgepookt door de plof- kipcampagne van Wakker Dier. Juist die stichting reageerde giste ren teleurgesteld. Achttien in plaats van twintig kippen per vier kante meter levert per kip een extra oppervlakte op ter grootte van een smartphone, becijferde Wakker Dier. Voor het dierenwelzijn is het ak koord inderdaad geen enorme sprong voorwaarts. Ook de kip pen 'nieuwe stijl' komen nooit buiten en leven maar een paar da gen langer dan nu. De eisen zijn minder streng dan die van het keurmerk Beter Leven van de Die renbescherming. Al bij één ster le ven die dieren minstens 56 dagen, met maximaal twaalf dieren per vierkante meter. En lang niet alle kippen gaan er op vooruit. Tweederde van het Ne derlandse kippenvlees is voor de export. Tot ook consumenten AMSTERDAM - Het Nationale Ballet en De Nederlandse Opera komen volgend seizoen met variabele toe gangsprijzen op alle voorstellingen. Naarmate er minder stoelen be schikbaar zijn, stijgt de prijs van een kaartje. Vanaf het begin van de losse kaart verkoop bestaat de mogelijkheid van een prijsverhoging voor voor stellingen. Wie dus meteen een kaartje koopt, betaalt het laagste tarief. Wie langer wacht, ziet tij dens de bestelling de actuele prijs. „Het past bij internationale Ontwikkelingen", zei algemeen di recteur Els van der Plas van de twee gezelschappen. „Hoe popu lairder, hoe duurder." Ze merkt dat mensen steeds langer wach ten met het kopen van een kaart je. „Hiermee hopen we dat men sen eerder kaarten bestellen." Het grootste opera- en het groot ste dansgezelschap van Neder land, die op 1 januari zijn gefu seerd met Het Muziektheater Am sterdam, zeggen dat ze ondanks de crisis een goed seizoen achter de rug hebben. De Nederlandse Opera had een gemiddelde zaalbe zetting van 87 procent. Het Natio nale Ballet scoorde 83 procent. De Nederlandse Opera brengt vol gend seizoen tien producties. Fokdeskundige Piter Bijma daar bereid zijn om meer voor die renwelzijn te betalen, verandert er niets voor het gros van de ex- portkippen. Voor het milieu is het akkoord wel een belangrijke stap vooruit. Met de stichting Na tuur Milieu zijn afspraken ge maakt over onder meer het ver minderen van de uitstoot van schadelijke stoffen en over het op wekken van duurzame energie. Het akkoord is een compromis tussen producenten, consumen ten, dieren en het milieu. Voor het milieu is de plofkip de beste oplossing. Hoe langer kip pen leven, hoe meer voer ze eten en des te meer mest ze produce ren. Als ze buiten lopen, komen meer stikstof en ammoniak uit die mest in de natuur terecht. Als kippen acht in plaats van zes we ken leven, zijn bovendien veel meer dieren nodig om hetzelfde aantal mensen te voeden. Het akkoord tussen de supermark ten en pluimveehouders is een kleine winst voor de dieren en een iets grotere voor het milieu. De grootste winst is echter dat de supers erkennen dat de plofkip niet meer kan. Ze vragen consu menten iets meer te betalen en ga randeren boeren die investeren in dierenwelzijn en milieu een extra vergoeding. Supers beginnen hun macht te gebruiken om stapjes richting een duurzame voedsel productie af te dwingen. De ver volgstappen van de producenten komen dan wellicht vanzelf. DEN HAAG - Had ouderenpartij 50PLUS tijdens de verkiezingen in september nog maar duizend le den, nu staat de teller al op meer dan tienduizend. „Het loopt als een tierelier", zei partijleider Henk Krol gisteren. Volgens het Tweede Kamerlid ko men de nieuwe leden ook bij an dere partijen vandaan. „Het komt van alle kanten." Een lidmaat schap van 5oPLUS^kost 25 euro per jaar. Ook op de vacatures van de partij wordt volgens Krol 'stevig gerea geerd'. 50PLUS zoekt onder meer mensen die op termijn in de Eer ste of Tweede Kamer of in Provin ciale Staten willen komen. De par tij verwacht in de toekomst veel mensen nodig te hebben, omdat het in de peilingen voor de wind gaat. Zo zou de partij als er nu ver kiezingen zijn, uitkomen op 16 tot 24 zetels, aldus de opiniepei lers. Daardoor is het 'stevig aanpoten, vooral op het partijbureau', aldus Krol. Hij noemt het fantastisch dat de partij zo snel groeit en voorziet geen problemen. Krol gaat niet in hoger beroep te gen zijn veroordeling, zo meldde hij ook gisteren. Krol heeft inge broken in de website van een Bra bants laboratorium en daar patiën tendossiers ingezien. Hij kreeg een boete van 750 euro voor com putervredebreuk. Volgens Krol is hij niet veroor deeld voor het hacken, maar om dat hij te snel naar de pers is ge stapt met zijn bevindingen over de slechte beveiliging van de in ternetpagina. Hij vindt het niet zijn rol om daar tegenin te gaan. „Daar moet de Nederlandse Vere niging van Journalisten zich maar eens over uitspreken." Hij is blij dat het laboratorium een schade claim van 80.000 euro heeft laten vallen. Daaronder is Laika, vernoemd naar de hond die de ruimte in werd gestuurd. De opera gaat over een tv-presentator die zijn popula riteit en oppervlakkigheid beu is en verlangt naar rust. Het is een creatie van componist Martijn Padding en schrijver P.F. Thomé- se. Het Nationale Ballet komt met ze ven producties. Voor een paar nieuwe voorstellingen werkt het gezelschap samen met bekende kunstenaars, onder wie het mode duo Viktor Rolf. Choreograaf Hans van Manen (80) maakt een voorstelling met harpist Remy van Kesteren. lk neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor 9,95 (pro6aktie). Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis ina28). Ik betaal per automatische incasso: 28,95 per maand 82,50 per kwartaal Naam: rndv Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrole): Emailadres: Ik machtig BN DeStem om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer:Handtekening: Ga naar www.bndestem.nl/abonneren of stuur deze bon zonder postzegel naar BN DeStem, Lezersservice, Antwoordnr. 54050,5004 VB Tilburg, Prijswijzigingen voorbehouden. Op aUe informatie die u verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing, In het cotofon van de krant en op de website treft u nadere informatie aan. 3 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3