Oeloe K De Zeeuwse kleikorst kleeft aan je wezen Expositie rond beeldhouwer Pieter Puype CULTUUR 31 Theater Oeioek speelt donderdag in 't Beest in Goes 'Prille Roest': mix van spel, zang, klucht en fysiek beukwerk. AGENDA WOENSDAG 27 FEBRUARI 2013 Meer agendanieuws vindt u op onze website. OP PAD Kapelle Filosofieavond met lezing prof. dr. Piet Steenbakkers over 'Een onthullend inkijk je in de gedachtenwereld van een zeven- tiende-eeuwse libertijn', De HeyZon, 20.00 uur Serooskerke (S) Vergadering dorpsraad, Dorpshuis, 20.00 uur Terneuzen Literaire avond met Oek de Jong, Porgy en Bess, 20.00 uur PODIUM Middelburg The Cavern Beatles, tributeband, Schouwburg, 20.00 uur Optreden East of the Sun, Desafinado, 21.00 uur Nieuw- en Sint Joosland Singer-songwriter Rita Hosking, De Wegwijzer, 20.30 uur Terneuzen Theaterprogramma Kommil Foo 'Bre ken', Scheldetheater, 20.00 uur. APELDOORN - Het Coda Museum in Apeldoorn wijdt een over zichtstentoonstelling aan het werk van de Zeeuwse beeldhou wer Pieter Puype. De expositie opent op zaterdag 6 april en duurt tot en met zondag 30 juni. Pieter Puype (1874-1942) werd in Oost-Souburg geboren als zoon van een boerenknecht en hout snijder. Hij studeerde aan de Am sterdamse Rijksschool voor Kunst nijverheid. Daar bekwaamde hij zich in het beeldhouwen en kwam hij in contact met andere kunstenaars. Een van zijn 'ontdekkers' was de Vlissingse burgemeester H.P. 1\i- tein Nolthenius. Toen hij burge meester van Apeldoorn werd, haalde hij (in 1900) Puype over om ook daarheen te gaan. Puype werd beeldbepalend voor Apel doorn. Tal van openbare monu menten voor de dan snelgroeien de stad zijn van zijn hand. Hij had ook nauwe contact met de Oranjes op Paleis Het Loo. Wereld vol verwarring door Ali Pankow GOES - De wereld kan vaak heel verwarrend zijn, weet Kevin Jolly. „Soms verkeer je in een situatie, waarbij je je afvraagt 'hoe ben ik hierin terechtgekomen en hoe kom ik er in godsnaam weer uit?'. Die verwarring in allerlei situa ties geldt als thema voor onze voorstelling." Kevin Jolly vormt samen met Da vid Meijer, Jantijn Prins en Car- lijn van Rij Theatergroep Oeioek. „We zijn geen cabaretiers, we zijn geen stand-up comedians, we zijn theatermakers en brengen thema tische voorstellingen met humor en ontroering in een heel eigen stijl. Die blijkt niet zo makkelijk te omschrijven. 'Kom maar bij ons kijken', zeg ik dus meestal en mensen die we eenmaal in de zaal hebben gehad, blijven ons vaak volgen." Oeioek bestaat al bijna tien jaar. Het begon met een eindejaars- voorstelling toen de leden nog stu deerden aan de opleiding Theater kade in Amsterdam. De vier cur sisten, tussen wie het goed klikte, kozen voor een eigen bewerking van een stuk van de Noorse schrij ver Hendrik Stohl: Oeioek, of het doorgeven van genetisch materiaal. In de oorspronkelijke versie van Stohl in 1980 werd het stuk niet goed ontvangen. Voor de jonge theatermakers werd het de aanzet voor hun carrière. „Onze voorstelling had echt suc ces en wij werden bij de oplei ding sindsdien 'De Oeloekers' ge noemd. Aanmoediging genoeg dus om er mee door te gaan en ook onze afstudeervoorstelling sa men te maken en vervolgens als groep de praktijk in te gaan", ver telt Jolly. Op dat moment ontstond natuur lijk de behoefte aan een regisseur. „Martin van Waardenburg stond bij ons allen bovenaan het lijstje. Dus moest ik hem bellen en vra gen eens bij ons te komen kijken. Ook dat klikte direct. Hij wilde met ons in zee." Met de Nacht van de Nasmaak, de eerste voorstelling onder Van Waardenburgs regie won de groep diverse publieksprijzen, stond ermee in de finale van Ca- meretten en werd door het vak blad Theatermaker in de top vijf van beste cabaretprogramma's in 2009 geplaatst. De vier Oeloekers leveren samen de bouwstenen voor hun voorstellingen. Tüssen- tijds geeft de regisseur feedback, schaaft bij en stimuleert wat ver der uitgewerkt moet worden. In de eindfase wordt hij strenger en haalt hij de lijnen strakker aan. „Het is een heel gevarieerde voor stelling met onder meer muzikaal spektakel, zoals een Portugese fa do en de klank van een Portugese waterblazer", benadrukt Jolly. Bij de eerste try-out van Prille Roest ging hij zelf onderuit op het po dium - 'het is nogal een fysieke voorstelling' - en scheurde hij twee enkelbanden af. De plan ning moest worden aangepast en de première staat nu pas gepland op dinsdag 16 april in Hoofddorp. „Maar de voorstellling is helemaal klaar hoor", stelt Jolly gerust. Hij heeft zijn draai in het theatervak helemaal gevonden. Na afronding van zijn studie geneeskunde stond hij op het punt huisarts te worden, maar theater fascineerde hem en hij speelde veelvuldig bij het studententoneel. Hij besloot één keer auditie te doen, gewoon om ook die weg in elk geval een kans te geven in zijn leven. Die weg is het dus geworden, Jolly werd aangenomen bij Theaterka de. Naast zijn betrokkenheid bij Oeioek schrijft hij scenario's. „Voor kindervoorstellingen tot deurenkluchten." Donderdag 28 februari, 't Beest, Goes, 20.30 uur. Theatergroep Oeioek presenteert zich in de publiciteit rond Prille Roest in een geschenkkistje. Wie twee kaartjes koopt voor deze voorstelling, krijgt er een dvd van de vorige voorstelling de Nacht van de Nasmaak bij cadeau. Het weblog 'Zeelandgeboekt' signa leert nieuwe Zeeuwse boeken en tijd schriften. In de krant wordt weke lijks één van de titels in de schijnwer pers gezet. door Jan van Damme T oannes Maas (1944) publiceer- I de onlangs de uit verhalen op- 1 gebouwde roman Zwindingen. Over de Tilburgse Vincent Ha- man, die begin jaren zestig van de vorige eeuw tijdens vakanties aan de Walcherse en West-Zeeuws- Vlaamse kust stappen naar vol wassenheid maakt en in Marleen de liefde van zijn leven vindt. Ik kwam échte zinnen tegen (pagina 75-76): „Niet de walging die een pose is, bepaalt je leven, maar de modder die opspat als je je weg door de dingen stampt en die als een vette Zeeuwse kleikorst aan je wezen blijft kleven." Ik begon helemaal blanco aan het boek. Na een bladzijde, na een paar bladzijden, dacht ik: help, wat een overvloed. Bijna had ik de bundel weggelegd. Maar het volgende moment voelde ik me meedrijven op de woorden stroom. 'Ingepakt', noemen ze dat, tot en met de laatste bladzij de. Joannes Maas is neerlandicus. In zijn boek staat de 18-jarige Vin cent Haman op de drempel van www.pzc.nl/zeelandgeboekt de volwassenheid. Na zijn eind examen H.B.S. moet hij eerst zijn dienstplicht vervullen. In die pe riode 'verkent hij het leven en vooral de liefde met zijn lagen en listen'. De indringendste ervarin gen doet hij op tijdens vakanties in 'Klapwijk aan Zee' en 'Vrou- wenstrand' - Westkapelle en Vrouwenpolder. En later in Cad- zand en directe omgeving. De schrijver houdt van taal. Pagi na 29: „En ook vaders bloemmo- biel stond op het winderige dorps plein dat in 1944 noodlottig was weggevaagd, nadat de geallieer den de zeedijk hadden gebombar deerd, waardoor 160 Westklapwij- kers in de zeewatervloed verdron ken. Die hadden ze achter de to ren bij de camping begraven. Maar nu was het hele dorp met Marshallhulp als uit de as ener fe niks herrezen en werd het in zijn vroegere schoonheid in eenvoud overtroffen." Pagina 35: „Het re gende niet, maar dat scheelde wei nig. Het kampeerterrein van Vrou- wenstrand lag te blikkeren in het nat. Overal waren talloze muggen bezig zich voort te planten. Zo mer in Zeeland. De vrolijke vakan- tieweide leek meer op de vol mod der gelopen loopgraven van de Eerste Wereldoorlog." Pagina 88: „Wat was Cadbad lelijk. Net of het in de oorlog was platgesme- ten en voor twee knaken her bouwd." Joannes Maas: Zwindingen - Shop My Book, 132 pagina's, 14,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31