d 'Je moet even door de kaalslag heen kijken' Zeeuws-Vlaanderen proeftuin zorg WALCHEREN 25 Tijdelijke loswai voor dijkwerken Evensong in Sint Jacobskerk Meezingmiddag in 't Kerkje Ellesdiek Bijzondere kerkdienst Walvissensafari op de Noordzee Patrijzen tellen met Landschapsbeheer _k WOENSDAG 27 FEBRUARI 2013 De communicatiebunker in Park Toorenvliedt wordt van binnen gezandstraald en schoongemaakt, foto Ruben Oreel door Maurits Sep middelburg - Kaal? Ja, dat is niet te ontkennen. „Maar het komt wel goed", zegt wethouder Saskia Szarafinski geruststellend. „Het is net als met een huis: je moet eerst dingen slopen voordat het mooi wordt." De opknapbeurt van de communi catiebunker valt samen met de herinrichting van Park Tooren vliedt. En die herinrichting gaat gepaard met het gekap van veel bomen en het gesnoei van strui ken. De dichte begroeiing waar veel bezoekers zo van hielden, maakt plaats voor lucht en ruim te. „Het idee is dat het een mooi open park wordt. En een park is geen oerbos", zegt Szarafinski. Je moet er ook even doorheen kij ken, vervolgt ze. Door de werk zaamheden, bedoelt ze, en ze brengt de opknapbeurt van het Bolwerk in herinnering. Ook daar kwam veel kritiek op toen men sen zagen hoeveel bomen en strui ken weg moesten om de begroei ing gezonder en opener te maken. „En daar is het ook goed geko men." Bovendien gaat Park Toorenvliedt minder fungeren als een groen ei land aan de rand van de stad en veel meer als een verbinding tus sen de bestaande Stromenwijk en de toekomstige wijk Rittenburg, die op het voormalige azc-terrein komt. Bewoners moeten op een aangename en veilige manier door het park kunnen van de ene naar de andere wijk. Szarafinski: „Het park wordt ook veel groter dan het nu is. We trekken het ver der door richting Rittenburg." Ondanks de crisis op de woning markt gaat de gemeente er nog steeds vanuit dat die wijk er komt. Volgens Szarafinski wor den momenteel gesprekken ge voerd met mogelijke bouwers. Ook wordt het bestemmingsplan voor de wijk in procedure ge bracht. „Ik denk dat de bouw in 2015 kan beginnen." door Harmen van der Werf terneuzen - Zeeuws-Vlaanderen kan voor heel Nederland als proef tuin dienen voor een zorgsector die op andere leest is geschoeid. ZorgSaam, verzekeraar CZ, huisart senorganisatie Nucleus en patiën tenclub Klaverblad hebben daartoe de handen ineengeslagen. De zorgsector in Zeeuws-Vlaande ren krijgt al op heel korte termijn te maken met vraagstukken waar mee heel Nederland op langere duur wordt geconfronteerd, aldus de organisaties. Ze noemen ver grijzing en de stijgende vraag naar zorg. Tegelijkertijd dreigt een groot tekort aan personeel. En de kosten van de gezondheids zorg lopen verder op. ZorgSaam, CZ, Nucleus en Klaver blad hebben zich vorig jaar over de 'problemen' gebogen, samen met onder meer de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Een extern bureau, de Oude Gracht Groep Amsterdam-Wateringen, is erbij betrokken voor begeleiding. De resultaten zijn vastgelegd in het Regioplan 2013-2022, te vin den op goedleven.nl, met als on dertitel: Van denken naar doen. Voorzieningen in Zeeuws-Vlaan deren moeten goed, betaalbaar en bereikbaar blijven, is één van de uitgangspunten. Dat kan, aldus de samenstellers van het Regio plan, maar dan is een omslag in denken nodig. Mensen moeten meer zelf verantwoordelijkheid nemen voor hun gezondheid. Zorgorganisaties gaan zich daar ook op richten, naast het helpen van mensen die ziek zijn. Het gaat er veel meer om draaien dat mensen niet ziek worden. Dat scheelt kosten en personeel. Deze omslag vraagt vooral om samen werking, volgens de Zeeuws- Vlaamse partners, en niet om con currentie. Zij stellen dat 'het marktmodel in de Zeeuws-Vlaam se gezondheidszorg tekort gaat schieten'. Zeeuws-Vlaanderen is daarvoor te kleinschalig. Gloednieuw zijn de voorstellen in het Regioplan niet. De Haagse po litiek schrijft 'eigen verantwoorde lijkheid' al een tijdje met hoofdlet ters. En ook preventie heeft volop de aandacht. Het kleinschalige Zeeuws-Vlaanderen kan volgens de initiatiefnemers op deze terrei nen heel goed als proeftuin die nen. De noodzaak is er groot. Zo dreigt in 2020 een tekort van dui zend fulltimers in de zorg. De sa menstellers van het Regioplan be pleiten 'snelheid'. Veel zal ervan afhangen hoe de geldstromen gaan lopen. Of bijvoorbeeld geld voor ziekenzorg kan worden ge bruikt voor preventie. Zo ver is het nog niet. ZIERIKZEE In het havenkanaal van Zie- rikzee wordt een tijdelijke loswal aangelegd voor vrachtschepen die breuk steen, zand, klei en betonpa- len brengen voor verster king van dijken bij Zierik- zee. Daarvoor is vierhon derdmiljoen kilo materiaal nodig. Het dijkwerk duurt nog tot november. VLISSINGEN In de Vlissingse Sint Ja cobskerk is zondag een oecu menische Evensong. De dienst begint om 17.00 uur. Voorganger/liturg is Ank Ro- binson-Muller van de Mission to Seaferers. De li turgische zangen worden verzorgd door 'de Evensin- gers' en begeleid door orga nist Jos Vogel. ELLEWOUTSDIJK In "t Kerkje van Ellesdiek is zodagmiddag vanaf 14.30 uur een meezingmiddag met het smartlappenkoor 'Scharretjoe' uit Vlissingen. De teksten staan op papier. Het koor bestaat uit vijftig leden. Dirigent is Lucas van Waeyenberge. Accordeonist Monty van Belzen zorgt voor ondersteuning. NW- EN ST. JOOSLAND In de kerk van Nieuw- en Sint Joosland is zondag 10 maart om 14.30 uur een bij zondere kerkdienst voor en met mensen met een ver standelijke handicap en of functiebeperking. Voorgan ger is dominee Elly Bouw man. De Vlis-singers en or ganist Harry Rouburg wer ken aan de dienst mee. STELLENDAM Delta Safari verzorgt zondag 10 maart twee 'walvissensa- fari's' vanuit Stellendam. Deelnemers gaan aan boord van de Sirius op zoek naar bruinvissen, de kleinste maar ook meest voorkomen de walvisachtige. De vaar tocht neemt vier uur in be slag. Afvaarten zijn om 08.00 uur en 13.00 uur. WOLPHAARTSDIJK Stichting Landschapsbeheer Zeeland houdt zaterdag 2 maart een patrijzentelling waar iedereen aan mee kan doen. De inventarisatie be gint om 9.30 uur bij Johan Smallegange, Nazareth 61 te Wolphaartsdijk met een in structie. De patrijs is Vogel van 2013 en lijkt sterk be dreigd te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25