U EN UW ZONSONDERGANG 14 BUITEN Het is nevelig en fris, maar de natuur houdt een belofte in. De zon doet zijn best om de laatste restjes winter uit te wissen. We verheugen ons op het voor jaar en gaan naar buiten. Dit keer maken we een rondje door het groen, aan de ran den van Middelburg. Park Toorenvliedt en Landgoed ter Hooge ten westen van de stad lenen zich daar uitstekend voor. We hadden het goed ingeschat: de zon zinkt in deze tijd van het jaar heel mooi in de zee. Bovendien hebben de luchtschilders de beschikking over een ruim kleurenpalet. Wie goed mikt kan de zon zomaar op haar hand laten zakken. En een kermisbril laat een zonsondergang bij Groede in een kleurig feest uiteenspatten. Hoogste tijd om in deze tijd ook eens aandacht te besteden aan uw le vende have. Hoe vergaat het uw kippen, uw paard, uw ezel, uw ganzen, uw koeien, uw schapen en wat u zoal nog meer in de omgeving van uw huis hebt rondlopen? Het wordt tijd dat ze de buitenlucht opzoeken. We hopen op mooie fo to's van veel aaibaars in het nog treuzelende voorjaar. Zet uw foto('s) (1 MB, 200 dpi) met een korte toelichting in het album 'Buiten: U en uw...' op www.pzc.nl/foto. Daar kunt u alle ingestuurde foto's bekijken. Een selectie wordt in de krant gepubliceerd. VOLGENDE WEEK: U EN UW VEESTAPEL Zet uw foto('s) voor maandag in het album BUITEN: U EN UW... op www.pzc.nl/foto De kop van Schouwen-Duiveland. Nella Padmos Door de roze bril van de kermis. Margot de la Ruelle, Groede Een bordje waarschuwt voor het spook door Elian van t Westeinde Landgoed Ter Hooge is bereik baar vanaf de Breeweg, nèt even buiten de bebouwde kom van Middelburg waar akkers en weilanden zich uit strekken tot onderaan de duinen. De Breeweg is een typische plattelandsweg met bomen en hier en daar een meidoornhaag die in het stormseizoen dient als scherm te gen de westenwind. Aan het begin van het pad naar het land goed staat een informatiebord van Stich ting Het Zeeuwse Landschap. Het is het startpunt voor gidsen die hier regelma tig rondleidingen geven. Onderweg ver tellen ze alles over de stinzenplanten en de verschillende soorten bomen op het landgoed. Vandaag verkennen we de boel op eigen houtje. Het dooit en zwarte modder plakt aan onze wandelschoenen. Met een paar hink-stap-sprongen van de ene dikke graspol naar de andere spoeden we ons naar de wildhekken aan het begin van het bos. Via de wandelpaden komen we in een hoek van het landgoed. Hier, verscholen tussen het groen ligt een prachtige, mo numentale boerderij. Portretschilder Daan van Doorn heeft zijn atelier in een van de schuren. Nadat hij ons heeft binnengelaten, staan we ineens oog in oog met Philip Glass, Courtney Pine en Freek de Jonge. Zo realistisch zijn de portretten die Daan maakt. Naast zijn schildersezel staat een toneelkijker. „Om af en toe vogels te spotten." Als we uitleggen dat we in het bos gaan wandelen, zegt Daan dat we dan niet het beste moment hebben uitgekozen. „De vijver wordt uitgebaggerd en de pa den en begroeiing krijgen een opknap beurt. Nou ja, des te mooier is het straks weer." Een beschrijving van het landgoed Ter Hooge in 1776 luidt: 'eene ruime en vis rijke vijver, sierlijke waterkommen, uit muntende laanen, weelige beplantin gen en aller aangenaamste vergezigten geven geen geringen sieraad aan dit kas teel'. Eigenlijk is daaraan niet veel veran derd. Over kronkelige paden met hoge bomen wandelen we richting het slot. Van oorsprong is dit een middeleeuws kasteeltje. Tegenwoordig is het huis op gedeeld in een paar appartementen en wordt het particulier bewoond. Even overwegen we het bordje 'Privéterrein. Geen toegang' te negeren, maar we lo pen verder naar de vijver. Op een pon ton middenin de plas staat een paar voertuigen met rupsbanden. Een daar van is een hijskraan met een grijper waarmee de machinist de vijver uitbag gert. Een karweitje dat met veel motor geluid gepaard gaat. Om aan het lawaai te ontkomen, dwalen we over de paden Afstand: 5 km start/eind 1. Ingang Landgoed Ter Hooge. 2. Kasteel Ter Hooge. 3. Bruggetje in het bos. 4. Buitenplaats Park Toorenvliedt. 5. Opknapbeurt voor Park Toorenvliedt. 6. Huisje aan de Breeweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14