12 BUITEN io£teek ergens je hoofd boven de dijk van de Westerschelde en het kan zo maar gebeuren dat er tweeduizend bonte strandlopers voor je op de slik ken lopen. Of 1400 goudplevieren of rosse grutto's of kanoetstrandlopers of... Ook langs de Oosterschelde zou dat trouwens kunnen gebeuren. En ach, je zou niet eens vreemd staan te kijken. Dat soort aantallen van aller lei noordelijke steltlopers: daar zijn we in Zeeland aan gewend. Het hoort gewoon bij onze alledaagse be leving. Maar welbeschouwd is dat he lemaal niet zo gewoon. Het Deltage bied is voor deze en voor tal van an dere watervogels een gebied van in ternationaal belang. Natura 2000: zin of onzin? Buiten door Chiel Jacobusse De boerderij die te genwoordig 'Staal- hoeve' heet (vroeger Zorg en Hoop) aan de Drieweg in de Zaamslagpolder. foto Gerard Smallegange Afgelopen zomer ging ik samen met een be vriende filmer naar Noorwegen. Ons doel was om de steltlopers die hier overwinteren te bekijken in hun zo- merbiotoop om daar het een en an der van hun broedgedrag vast te leg gen. Vooraf hadden we een lijstje ge maakt van soorten die we in ieder ge val wilden scoren. Daarnaast hadden we een lijst met wenssoorten, waar van we niet helemaal zeker waren of we die wel zouden ontmoeten. We hadden ons uitgebreid ingelezen. De reis was voorbereid door het verzame len van gebiedsinformatie, detailkaar ten en alles wat je verder als vogelfo tograaf maar nodig kunt hebben; van een snel op te zetten schuilhut tot loodzware rijstzakken om een stabie le ligging van onze lange telelenzen zeker te stellen. Kortom: het kon ei genlijk niet mis gaan. En inderdaad: het is een fantastische reis geworden. De ruige natuur op de uitgestrekte fjells, de diep in het berg landschap uitgesneden fjorden en de rijk bevolkte vogeleilanden met tien duizenden kustvogels vormden een onvergetelijke ervaring. Iets waar je nog elke dag met genoegen aan terug kunt denken. Maar de vogels die we wilden fotograferen en filmen heb ben we veelal niet te pakken gekre gen. Sterker nog: de meeste ervan hebben we niet eens gezien. Wat dat betreft is onze reis faliekant mislukt! Neem nou de goudplevier. Het kostte ons enkele dagen trekken door de fjells voordat we ons eerste paartje ontdekten. En de bonte strandloper, die bij ons zo talrijk is dat je er bij wijze van spreken over struikelt, heb ben we niet eens gezien. En pas toen begrepen we, wat ons eerder al in al lerlei toonaarden was voorgehouden. De watervogelrijkdom die wij van kinds af aan gewend zijn en die we daardoor nauwelijks opmerken, is iets uitermate bijzonders. Er zijn in Europa maar een paar gebieden - stip jes op de wereldkaart in feite - die het belang van onze omgeving in dat opzicht kunnen evenaren. Wij had den, doorgewinterde natuurliefheb bers als we allebei zijn, het belang van onze eigen omgeving totaal on derschat. Er bestaat een plaatje waarop te zien is hoe de broedvogels van het hoge noorden in onze omgeving belanden. Een trechter die zich uitspreidt vanaf Groenland, tot Midden-Siberië ver smalt naar het zuiden naar het Wad dengebied, de Delta en de Engelse oostkust. Een groot deel van de water vogels van het noordelijk pacifïsch ge bied moet hier overleven en conditie opbouwen voor het Arctische broed gebied. Hier overwintert de vogelbe volking van miljoenen hectares toen dra's en fjells. Beter kun je het belang van de overwinteringsgebieden langs de Noordzee niet verbeelden. Dat de Delta van groot belang is voor de natuur is door beleidsmakers op regionaal en nationaal niveau natuur lijk wel onderkend. Niet voor niets zijn onze waterrijke gebieden onder gebracht onder verschillende interna tionale conventies. Hoe groot dat be lang is wordt nog eens extra onder streept door de Europese Unie. De Deltawateren en aangrenzende gebie den worden volgens Europese regels wettelijk beschermd door de regelge ving van Natura 2000. Dat is Europe se regelgeving die activiteiten die de natuurwaarden aantasten aan ban den legt. In gebieden die onder Natu ra 2000 vallen moet de natuur be waard worden en als dat om dringen de reden niet kan, moeten verliezen gecompenseerd worden. In het over volle en door cultuurlandschap gedo mineerde Europa is dat de enige ma nier om de gebiedseigen natuurwaar den in stand te houden. Natuurlijk geeft dat wel eens beper kingen en dat is lastig. En dat er over gemopperd wordt is niet meer dan lo gisch. Ieder weldenkend mens vindt dat een gemeente eisen moet stellen aan het aanzien van de bebouwing. Maar het wordt lastig als die eisen be trekking hebben op je eigen dakkapel of garage. En zo is het ook met de na tuur. Iedereen vindt het vanzelfspre kend dat gebrek lijdende volken in Afrika investeren in het voortbestaan van de neushoorn of de olifant. Die zijn immers zo leuk voor onze safa ri's? Maar onze rosse grutto's en ka noetstrandlopers vertegenwoordigen een even beschermingswaardig na- tuurbelang. Ook als ons dat even niet zo handig uitkomt. Voor de rosse grutto is de Delta van internationaal belang. Bonte strandlopers foerageren met duizenden op de slikken.z

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 12