Complete dorpen verhuizen westwaarts VERDIEPING 9 De dreigende komst van grote groepen arme Oost-Europeanen zorgt nu ook in Duitsland voor onrust. DINSDAG 26 FEBRUARI 2013 eveneens van de Europese Commissie. Guntram Schneider (SPD), minister voor Werkgelegenheid en Integratie in de deel staat Noordrijn-Westfalen, vreest voor 'on gelooflijke gevolgen' wanneer volgend jaar de grenzen voor de arbeidsmigranten open gaan en het aantal nieuwkomers nog zal toenemen. Alleen al in Duisburg, dat sterk door de Armutseinwanderung (immigratie van armoede) is getroffen, wordt rekening gehouden met extra kosten van rond de 16 miljoen euro. Volgens de Deutscher Stadteverband komt het steeds vaker voor dat de complete be volking van een Roemeens of Bulgaars dorp naar Duitsland emigreert en zy:h daar in een en dezelfde gemeente vestigt. Inte gratie van deze groepen Roma, die ook in eigen land nauwelijks sociaal zijn geïnte greerd, is nagenoeg onmogelijk. De Bonds regering heeft dit immigratie-probleem tot nog toe stelselmatig ontkend, schrijven de opstellers van het rapport. In Nederland bestaat al langer onrust over de instroom van grote groepen Oost-Euro peanen. De Haagse wethouder Marnix Nor der (PvdA) waarschuwde in 2010 voor een 'tsunami van Oost-Europese arbeidsmi granten'. En de Rotterdamse burgemeester Ahmet Aboutaleb (PvdA) schrok eind vo rig jaar tijdens een bezoek aan de Bulgaar- 7 se hoofdstad Sofia van wat hij daar aantrof. „Daar leven in Roma-wijken duizenden mensen in erbarmelijke omstandigheden. Als die naar mijn stad komen, is de ellende niet te overzien." Op initiatief van Aboutaleb heeft een aan tal Europese steden, waaronder Hamburg, Lyon, Barcelona, Marseille en Antwerpen, de handen ineengeslagen. Zij willen in Brussel een lobby opzetten. De steden ei- sen Europees geld om de problemen aan te pakken. Aboutaleb: „Kennelijk is in Brussel over de gevolgen van de arbeidsmigratie niet nagedacht. Maar wij krijgen wel de problemen op ons bord." Guntram Schneider, de Duitse deelstaat minister uit Noordrijn-Westfalen, onder schrijft Aboutalebs mening. „Het kan niet zo zijn dat wij hierin alleen gelaten wor den door Brussel." Als niet dringend gehandeld wordt, kun nen in Duitsland extreem-rechtse groepen de situatie aangrijpen voor 'racistische agi tatie', waarschuwt Schneider. Nadat eerder Rotterdam en Den Haag hun zorgen uitten over de massale instroom van Oost-Europanen, slaan nu ook Duitse steden alarm. De Deutscher Stadtetag, de vereniging van Duitse gemeenten, waarschuwt in een rap port voor de 'immigratie van armoede' uit Bulgarije en Roemenië wanneer per 1 ja nuari 2014 de grenzen voor arbeidsmigran ten uit deze landen opengaan. In 2011 kwamen bijna al 150.000 immigran ten uit Roemenië en Bulgarije naar Duits land. In 2012 zou het om ongeveer 200.000 Roemeense en Bulgaarse nieuwkomers gaan. De meeste immigranten uit de twee Oost-Europese landen zijn Roma, die geen Duits spreken, slecht zijn opgeleid en vaak onder valse voorwendselen door koppelba zen naar Duitsland worden gelokt. Hier val len ze in handen van huisjesmelkers en ma lafide ondernemers, die hen tegen woeker prijzen woonruimte aanbieden en te werk stellen, vaak onverzekerd en tegen extreem lage lonen. Steden als Hamburg, Berlijn, Mannheim, Offenbach en de grote steden in het Roer gebied - waaronder Dortmund en Duis burg - worden geplaagd door criminaliteit en hebben te lijden onder overlast door overbewoning. Het in hoog tempo toene mende gebruik van sociale voorzieningen drukt op de gemeentelijke begrotingen. He le families leven hier van kinderbijslag, in komsten uit schijnzelfstandigheid en van zwart werk, constateert de Duitse steden- vereniging. Volgens de vereniging zijn haar leden niet langer in staat om aan deze pro blemen het hoofd te bieden. De vereniging verwacht steun van de Bondsregering en door Wierd Duk ken Frans Timmermans de Kamer onlangs te vertellen dat Kroaten 'sterk de neiging hebben hebben het land niet te verlaten'. En Timmermans is nota bene een partijge noot van Asscher. 'Op het komische af, vindt Han Entzinger de retoriek van Asscher over de komst van de Kroaten. „Het zal niet om enorme aan tallen gaan. Zo lekker gaat het hier niet met de economie", sneert de hoogleraar mi gratiestudies aan de Erasmus Universiteit. Entzinger hanteert een vuistregel: pas als migranten hun inkomen en perspectieven met een factor vier kunnen vergroten, trek ken ze ook echt weg uit hun eigen land. „Kroatië verschilt qua levensstandaard niet veel met Slovenië, en ook de Slovenen zijn niet massaal naar Nederland gekomen. Al in 1985, bij de toetreding van Spanje en Por tugal, riep iedereen: 'We worden over spoeld door Spaanse en Portugese gastar beiders'. Dat bleek reuze mee te vallen." Asscher is net als zijn voorgangers dubbel hartig, meent Entzinger. „Aan de ene kant roepen ministers om het hardst dat Neder land kennismigranten nodig heeft, maar te gelijkertijd sluit men de deur."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9