'Jullie hebben hem gemarteld' Verkiezing Anastasiades geeft Noord-Cyprus beetje hoop Bersani grootste, Berlusconi meer zetels BUITENLAND 7 66 We gaan door! Wij willen waardigheid en niet alleen een onderzoek 66 We zijn boos omdat het Israëlische leger overal mensen arresteert Turks Cyprioten zijn niet vergeten dat de pas geko zen president het VN-plan voor Cyprus steunde Anastasiadis onderhoudt goede banden met Europa en zeker met de Duitse bondskanselier Merkel DINSDAG 26 FEBRUARI 2013 De favoriete centrum-linkse coali tie van Pierluigi Bersani haalde al leen een meerderheid in de Twee de Kamer' van het parlement Cen trum-rechts van Silvio Berlusconi won in de Senaat, maar kreeg er geen meederheid. De opkomst was met 75 procent voor Italiaanse begrippen laag. De Democratische Partij (PD) van Bersani werd wel de grootste partij met bijna 28 pro cent in de Senaat en ook de coali tie haalde met 32 procent iets meer stemmen dan Berlusconi's alliantie. Maar Berlusconi wist te winnen in een aantal cruciale re gio's, waar de winnaar door een premiesysteem veel extra zetels krijgt. Zo kan het gebeuren dat Berlusconi een numerieke meer derheid in de Senaat heeft. De se cretaris van Berlusconi's partij, Al- fano, sprak gisteravond van een 'fantastisch succes'. Komiek Beppe Grillo overtrof alle verwachtin gen, kreeg een kwart in beide ka mers. leidt tot puzzel door onze correspondent Jan Franke RAMALLAH - Er woeden al dagen fel le protesten op de Westelijke Jor- daanoever naar aanleiding van de verdachte dood van een Palestijnse gevangene in een Israëlische gevan genis. Het is druk en onrustig in de stra ten van Ramallah, de politiek en economisch belangrijkste Pales tijnse stad op de Westelijke Jor- daanoever. In winkels staan de te levisies afgestemd op uitzendin gen over de dood van Arafat Jara dat, de Palestijnse gevangene die zaterdag, daags na zijn arrestatie door het Israëlische leger, onder verdachte omstandigheden over leed. De Palestijnse Autoriteit ver klaarde dat Jaradat, die vastzat voor het gooien van stenen naar Israëlische auto's, aan de gevolgen van brute martelingen tijdens zijn ondervraging is overleden. Is raël houdt het op een hartaanval. De demonstraties ontaardden gis teren na de begrafenis van Jaradat in hevige rellen voor de Israëli sche Ofer-gevangenis, aan de rand van Ramallah. „De mensen zijn boos omdat het Israëlische le ger 's nachts overal op de Westelij ke Jordaanoever invallen doet en mensen arresteert", zegt Nimeh Quaraqra, een lerares Arabisch. Volgens haar houdt Israël zich niet aan het bestand dat in 2011 met Harnas werd gesloten waarbij honderden Palestijnse gevange nen werden vrijgelaten. „Veel van hen zijn zonder vorm van proces alweer opgepakt en vastgezet. We staan machteloos." In de gele taxibusjes die de over wegend jonge demonstranten vanuit Ramallah naar de Ofer-ge vangenis brengen, roept de radio studènten op te komen proteste ren tegen het 'moorddadige regi me en ter ere van de gevallen mar telaar'. „Ik studeer fotografie, maar vandaag ben ik hier om mijn volk te steunen", zegt Iman (20). Zijn blik is vastberaden, maar hij moet verdriet wegslik ken. „Jaradat was een vriend van mijn vader. We konden zijn begra fenis vandaag niet bijwonen om dat het Israëlische leger de weg naar Hebron heeft afgesloten." Eenmaal bij de gevangenis rent Iman naar voren, onderweg vrien den en bekenden begroetend. De meeste van de enkele honderden demonstranten zijn jonge jon gens en enkele meisjes. Boven hun spijkerbroeken en sportschoe nen dragen ze Arafat-shawls. Som migen zien er vervaarlijker uit met bivakmutsen en zelfgemaak te slingers en katapulten. Een man die uit een rijdend stalletje maïskolven en koffie verkoopt, geeft het geheel bijna wat gemoe delijks. Maar dan slaat de sfeer om. Er klinken luide knallen. Het Israëli sche leger vuurt traangasgranaten af die witte strepen in de lucht achterlaten. Honderden demon stranten rennen in paniek weg, hun neus en ogen beschermend met zakdoeken. Het brandje voor de gevangenis laait op tot een groot vuur terwijl ambulances aan komen scheuren. Enkele be bloede demonstranten worden af gevoerd; anderen blijven met ro de, betraande ogen op een afstand wachten tot het traangas door de wind is weggevoerd. Er blijven nieuwe demonstranten komen, zelfs hele gezinnen. De golvende bewegingen tussen het leger en de demonstranten hebben iets weg van een kat-en-muisspel; sommige van de jongeren zijn er duidelijk bedreven in. „Jullie heb ben hem gemarteld en vermoord; hij is een martelaar", schreeuwen ze naar de soldaten. Die zoeken beschutting voor de rondvliegen de stenen. Terwijl tegen het einde van de dag de protesten voor de gevangenis afzwakken, nemen protesten op andere plaatsen op de westelijke Jordaanoever toe. „We gaan door", zegt Iman ter wijl hij even op adem komt. „Wij willen waardigheid en niet alleen een onderzoek." Iman, demonstrant in Ramallah Nimeh Quaraqra, lerares door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - „Veel Turks-Cyprioten zijn blij met de verkiezing van Ni kos Anastasiades tot president van Grieks Cyprus", weet apothe ker en columniste Fatma Azgin in Nicosia, de verdeelde hoofdstad van Cyprus. De T\irks-Cyprioten zijn niet ver geten dat Nikos Anastasiades de enige Grieks Cypriotische politi cus was die in 2004 'ja' zei in het referendum over het Annan-plan, het plan van de Verenigde Naties voor hereniging van het eiland. Een oplossing leek toen dichtbij, maar het liep anders. Noord-Cyprus zei volmondig 'ja', maar de Griekse Cyprioten stem den massaal tegen. Daarmee kwam het Cyprus-probleem in een impasse. Tientallen vredesbe sprekingen en grote druk van de internationale gemeenschap haal den niets uit. Cyprus is een hoofdpijndossier van de EU geworden. De Turkse Republiek van Noord-Cyprus wordt alleen door Turkije erkend en vormt een groot obstakel voor de TXirkse toetreding tot de Euro pese Unie. Het noorden - com- pleet afhankelijk van het grote Thrkije - is de teleurstelling van toen nooit helemaal te boven ge komen. Apotheker Azgin ver wacht dan ook geen wonderen van de nieuwe president. De werkloosheid stijgt snel, winkels sluiten bij de bosjes en de banken - getroffen door de crisis in Grie kenland - zitten zonder geld. Ruim 17,5 miljard euro is nodig om het eiland er boven op te hel pen. „Hij zal eerst de economie moeten redden", zegt Azgin. Anastasiades onderhoudt, anders dan zijn communistische voorgan ger, goede banden met Europa, ze ker met de Duitse bondskanselier Merkel. Wellicht kan de crisis het vredes proces zelfs een extra zetje geven, hoopt de apotheker samen met veel Noord-Cyprioten. Wellicht kan Europa - in ruil voor de mil joenenleningen uit Brussel - ei sen stellen aan Anastasiades en hem opdragen vaart te zetten ach ter het vredesproces. De Thrks-Cypriotische oud-parle mentariër Okan Dagli is positief over de verkiezing van de conser vatieve president 'bij de buren'. „Ik geloof dat hij de juiste man is en nieuwe energie kan geven op het eiland en aan de EU en de in ternationale gemeenschap." Dagli benadrukt dat de slepende onder handelingen veel mensen op het eiland heeft gedemoraliseerd. Zo ook ondernemer Sabri Abit, die in Noord-Cyprus een hotel runt. „Ik vrees dat er niets veran dert. Alleen de poppetjes. De cri sis, daar draait het nu om. En de orthodoxe kerk - erg machtig in het zuiden - is niet voor een op lossing. De kerk zei in 2004 nog dat degenen die 'ja' zouden stem men in het referendum, niet naar de hemel gingen." Veel eilandbewoners geloven dan ook niet meer in een oplossing voor het eiland, waar 1\irks- en Grieks-Cyprioten al zo lang in ver deeldheid leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7