Kardinaal O'Brien treedt af na klacht Dader bloedbad Dendermonde zegt dat hij 'geen keus had' 6 BUITENLAND VERKIEZINGEN ITALIË analyse De Italiaanse kiezer is vooral kwaad. Enige echte winnaar van de verkiezingen is komiek Beppe Grillo. Drie priesters en een oud-priester hebben intern een klacht ingediend tegen de Schotse kardinaal Monti's rol in Italië lijkt uit gespeeld. Met minder dan 10 procent van de stem men, presteerde hij slecht De enige uitweg voor zowel links als rechts is om een akkoord te zoeken met Beppe Grillo Chinezen verkopen Vrede gloort tussen namaak-meteoriet PKK en Tlirkse overheid Nederlanders gezocht Kapitein vervolgd Dl EDINBURGH - Daags na onthullingen in de Britse zondagkrant The Obser ver over 'ongepast gedrag' is de hoogste rooms-katholieke functio naris in Groot-Brittannië afgetre den. De in Ierland geboren kardi naal Keith O'Brien, liet gisteren we ten te zijn afgetreden als bisschop van Saint Andrew's en Edinburgh. Drie priesters en een oud-priester hebben intern een klacht inge diend tegen de Schotse kardinaal en eisen zijn aftreden. De verha len van de priesters lijken sterk op elkaar. Ze beschrijven hoe ze als jonge geestelijken 'op ongepas te wijze' benaderd werden door O'Brien, die in de jaren '80 onder meer priesters in opleiding bege leidde op een seminarie in de buurt van Aberdeen. De mannen hebben het over ongewenst ge drag en intieme situaties. Eén van hen stelt dat hij lange tijd psychi sche hulp nodig had na zijn 'onbe hoorlijke relatie' met O'Brien. Een andere priester zei tegen The Observer dat de geestelijke later in de jaren '80 zijn positie als bis schop heeft misbruikt Deze pries ter kreeg in de residentie van O'Brien te maken met 'onge wenst gedrag', nadat de twee 's avonds laat samen hadden zitten drinken. De jongeman durfde des tijds niets te ondernemen. „Hij is meer dan je baas, meer dan de be stuursvoorzitter van je bedrijf', al dus de priester. „Hij heeft een enorme macht over je. Hij contro leert ieder aspect van je leven. Je kunt hem niet zomaar in zijn bal len trappen." O'Brien weerspreekt de aantijgin gen fel, maar geeft zijn functie toch op, niet lang voor zijn 75ste verjaardag en emeritaat (pen sioen). Hij gaat daarom niet naar het con claaf in Rome waar de kardinalen straks een nieuwe paus kiezen. Daar zal nu geen Britse kardinaal bij zijn. 1 Impopulaire kieswet door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - De nachtmerrie die velen in hun achterhoofd hadden, werd dan toch werkelijkheid. De Itali aanse verkiezingen leveren geen duidelijke winnaar op, het vor men van een stabiele regering lijkt onmogelijk. De twee kamers van het parlement, waarvoor de Italianen gelijktijdig stemmen, gaan naar verschillende blokken. En voor de fans: Silvio Berlusconi is nog niet afgeschreven. De enige uitweg lijken nieuwe verkiezin gen. De enigen die zich winnaar mo gen noemen zijn Beppe Grillo en de door hem drie jaar geleden op gerichte Vijf Sterren Beweging (M5S). De voormalige komiek oversteeg alle verwachtingen. Nie mand weet echter wat de rol van zijn parlementariërs zal zijn. Ze ker lijkt dat ze geen allianties zul len aangaan met de 'traditionele' partijen en coalities. Ze zullen rus tig afwachten wat de twee tradi tionele blokken en zittend pre mier Mario Monti, die zwaar on dermaats presteerde, nu verzin nen. Een vorm van langzaam gaar laten koken. Grillo heeft keihard geprofiteerd van het failliet van de oude poli tiek, alle schandalen en ook het onvermogen van de oude partijen initiatieven te nemen. Het meest eclatante voorbeeld is juist de kieswet, die nu alle chaos veroor zaakt. Alle partijen verketteren al jaren de wet omdat er altijd het ri sico aan kleeft dat het resultaat in beide kamers van het parlement verschillend kan zijn. Oproepen van president Giorgio Napolitano om de wet aan te passen werden echter ook het afgelopen ander halfjaar genegeerd omdat er voor de partijen ook voordelen aan kle ven. Het hele Italiaanse politieke sys teem zit in de beklaagdenbank en de kiezer heeft aangegeven vooral kwaad te zijn. Kwaad ook op de man die anderhalfjaar geleden het roer overnam van Berlusconi om ervoor te zorgen dat de schul dencrisis Italië niet zou nekken. Mario Monti slaagde daarin, maar verzuimde daarna echte hervor mingen af te dwingen en econo misch groei te bevorderen. Wat bleef hangen waren alleen de nieuwe belastingen, een gegeven waar Berlusconi op voor Monti do delijke wijze van heeft geprofi teerd. Monti blijft geliefd in het buiten land, maar zijn rol in Italië lijkt uitgespeeld. Met minder dan tien procent van de stemmen, presteer de hij zeer slecht. Monti heeft in de Senaat net te weinig zetels om links te hulp te komen. Zijn voor stel om een grote coalitie te vor men van links en rechts, onder zijn leiding, zou in theorie nog een oplossing kunnen zijn om uit de huidige patstelling te komen, maar zowel de linkse leider Pier- luigi Bersani als Berlusconi wil hier niets van weten. Links riep gisteren om snel nieu we verkiezingen te houden, des noods alleen voor de Senaat, maar dat besluit moet de president ne men, de oude Giorgio Napolitano. Pier Luigi Bersani, de leider van het linkse blok, brengt zijn stem uit in een stembureau in Piacenza. foto Pier Paolo Ferreri Hij is aan het einde van zijn man daat, een opvolger zou half april door het nieuwe parlement moe ten worden gekozen. Er is een soort institutionele opstopping, die ook niet helpt om snel een op lossing te vinden voor de ontsta ne situatie. De enige uitweg voor zowel links als rechts is om een akkoord te zoeken met Beppe Grillo, maar die was daar gisteren niet in geïn teresseerd. Hij genoot volop van het feit dat zijn Vijf Sterren in ve le Italiaanse regio's de grootste po litieke partij is geworden. „Eerlijk heid zal mode worden in Italië", liet de komiek weten. De chaos mag wat hem betreft nog even voortduren. SHANGHAI ANKARA CENT Chinezen verkopen op internet massaal delen van de meteo riet die twee weken geleden in Rusland neerstortte. Weten schappers waarschuwden dat de meeste brokstukken na maak zijn. De brokstukken zijn te koop voor bedragen tot 100.000 Chinese yuan, onge veer 12.000 euro. Verkopers clai men dat de stenen door 'vrien den uit Rusland' zijn verza meld. Russen verkopen ook stukjes van de meteoriet. Zij vragen er honderd tot duizend roebel (tot ongeveer 25 euro) voor. De politie onderzoekt of de stenen echt zijn. Er lijkt een wapenstilstand ophan den tussen Turkije en de Koerdi sche gewapende groep PKK; Vol gens ingewijden wil PKK-leider Abdullah Öcalan een bestand en is hij met de Turkse regering over eengekomen dat PKK-strijders in Turkije zich terugtrekken uit kam pen in Noord-Irak. De hoop is dat vervolgens ook het leger een be stand in acht zal nemen, zodat on derhandelingen alle ruimte krij gen. Premier Erdogan heeft aange geven dat als de PKK zich terug trekt, er stappen gezet kunnen worden. Zaterdag bezochten drie Koerdische politici Öcalan, die sinds 1999 gevangen zit De dader van het bloedbad in een kinderdagverblijf in het Belgische Dendermonde had naar eigen zeg gen geen andere keuze dan te moorden. Dat verklaarde Kim de Gelder gisteren tijdens zijn ver hoor voor de rechtbank van Gent. De Gelder staat terecht voor vier moorden en 25 pogingen tot moord. Een week voor het drama op kin derdagverblijf Fabeltjesland dood de de inmiddels 24-jarige jonge man een 72-jarige vrouw. De Gel der verklaarde dat hij zich na de moord slecht voelde. Waarop de rechter meerdere malen vroeg waarom hij dan is doorgedaan met zijn moordplannen. „Omdat ik geen enkele keus had om te stoppen. Wat had ik anders moeten doen?" De Gelder was bij tijden langzaam in zijn beant woording en leek zeer zorgvuldig zijn woorden te kiezen. Bijvoor beeld toen hij de moord op de 72-jarige vrouw beschreef. Hij ver telde hoe hij na de vrouw te heb ben neergestoken, twee keer met zijn mes op de wang van de vrouw had getikt. „Om er zeker van te zijn dat ze overleden was." ANTWERPEN De politie in België jaagt op acht Nederlanders die mogelijk zaterdag betrokken waren bij een ruzie met Belgen in de Ant werpse haven. Bij de ruzie kwam een van de Belgen om het leven. De man werd twee keer met een auto overreden. GROSSETO De kapitein van het gekapseis de cruiseschip Costa Concor dia moet worden vervolgd we gens 'een ongekende reeks fou ten'. Dat zei de aanklager in het proces tegen de 'rampkapitein'. De rechter bepaalt of er een zaak komt tegen Schettino.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6