Onduidelijkheid over verkoop Sint Baafs D-day voor GAF nadert Gratis cultuurworkshops eerste stap in dorpshuisproject Zuidzande I I I I Lintje voor Annie Meijs 20 ZEEUWS-VLAANDEREN Ja GEHANDICAPTEN VOORZIENING Op kinderboerderij Cantecleerhoeve kunnen meervoudig gehandicapten een paard de sporen geven. a3 KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING door Martijn de Koning AARDENBURC - De mogelijke ver koop van de monumentale Sint Baafs in Aardenburg door de Rijks gebouwendienst is zorgelijk. Dat vinden betrokken instanties. Minister Blok (Rijksdiensten) liet in december weten dat Rijksmo numenten die voor het rijk geen directe functie meer hebben, wor den afgestoten. Het gaat om ge bouwen die het rijk alleen in be zit heeft vanwege de cultuurhisto rische waarde. In het hele land gaat het om 34 bouwwerken. De Sint Baafs, waarvan het oudste deel meer dan duizend jaar oud is, is er één van. In het godshuis worden regelma tig evenementen georganiseerd, waaronder de jaarlijkse Matthaus passion. Het beheer van de kerk is in handen van kerkrentmeesters van de Protestantse Kerk in Aar denburg. De kerk heeft een klein deel van het gebouw, de preek- kerk, zelf in bezit. „We maken ons zorgen", geven de Protestant se Kerk, de Stichting Cultureel Aardenburg en de gemeente Sluis eensgezind aan. Volgens griffier Dick de Pooter van de Protestantse Kerk door kruisen de plannen van het rijk mogelijk andere ideeën over de toekomst van de kerk. „Omdat het onderhoud aari ons deel van het gebouw steeds duurder wordt, spelen we met de gedachte ons deel onder te brengen in een stichting. Daar zouden bijvoor beeld Stichting Cultureel Aarden- burg en het Bach Comité ook een plek in kunnen krijgen. Nu veran dert de situatie natuurlijk." De Pooter sluit niet uit dat een stichting de hele kerk overneemt. „Maar dan moet het rijk eerst over de brug komen met geld voor achterstallig onderhoud en met een bedrag voor een deel van het toekomstig onderhoud. An ders is de exploitatie simpelweg niet te doen." Jan Pleijte (Stichting Cultureel Aardenburg) beaamt dat. „Voor een kleine reparatie ben je zo een ton kwijt." Het rijk gaat de kerk nu eerst aan bieden bij de gemeente Sluis en vervolgens bij particulieren. Vol gens een gemeentewoordvoerster ligt het niet voor de hand dat Sluis de kerk koopt. „Maar we slui ten niets uit. We wachten af of er een aanbod komt en zo ja, op wel ke manier." Een woordvoerder van het ministerie kon nog niet zeggen of een nieuwe eigenaar een zak geld meekrijgt en wat er gebeurt als niemand de kerk wil overnemen. „We gaan voor de af zonderlijke gebouwen eerst een apart plan opstellen." HULST - Annie Meijs-Weemaes (79) uit Hulst is benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. De koninklijke onderscheiding werd haar gisteren uitge reikt door burgemeester Jan-Frans Mulder. Annie Meys krijgt het lintje voor haar verdiensten voor de gemeenschap. Ze is vanaf 1960 vrijwilligster bij de parochie St Willibrordus in Hulst. Ze is onder meer sleuteldrager van de Basi liek en houdt de kaarsenvooraad bij. Sinds 1946 is ze vrijwilligster bij de Onze Lieve Vrouw Ter Eeckengroep in Sint Jansteen. foto Camile Schelstraete WESTDORPE - Voor de de legervoer tuigenclub General Armygreen Foundation (GAF) is het morgen D-day. Dan wordt met de gemeen te Terneuzen gesproken over een nieuw terrein voor GAF. Op 1 maart moet het huidige bosach tige terrein van acht hectare op de Axelse Vlakte leeg worden op geleverd. Na negentien jaar ver dwijnt de GAF daar, nu de Beelen Een speciaal zadel om mee paard te rij den door Maxime Ambrosini CLINCE - Stichting Kinderboerde rij Cantecleerhoeve in Clinge is de eerste kinderboerderij in Zee land die paardrijden voor meer voudig gehandicapten aanbiedt. Door middel van een tillift en een ligbedzadel is het ook voor men sen die niet zelfstandig kunnen zitten mogelijk om paard te rij den. De boerderij is al meer dan een jaar bezig met dit project. „Het ligbedzadel, ook wel het 'dol- fingzadel', is speciaal ontwikkeld en op maat gemaakt voor meer voudig gehandicapten", vertelt El len Kox, vrijwiligster van het pro ject. „De cliënt kan goed vastge zet worden en krijgt dan toch het gevoel dat hij of zij écht paard rijdt. Ook is er een tillift ter waar de van zo'n 400.000 euro. Deze kan met alle gemak de persoon op het paard tillen." Het zadel was al een aantal jaren aanwezig op de kinderboerderij in Clinge, maar daar werd tot een jaar geleden nog geen gebruik van gemaakt. Tijdens de open dag van vorig jaar bleek dat er heel veel vraag was naar deze vorm van sporten voor gehandicapten. Vanaf nu worden de lessen iedere donderdagmiddag gegeven onder leiding van een opgeleid rij-in- structrice. Volgens Ellen Kox is het voor meervoudig gehandicapten erg be langrijk dat ze zoiets kunnen doen. „Je ziet vaak dat zulke men sen de hele dag in een rolstoel zit ten of dagenlang op bed moeten liggen. Ze zijn heel erg afhanke lijk van anderen. Ze hebben hier door bijna geen sociale contacten meer. Op deze manier proberen wij te helpen. En zo hebben ze ook nog eens een hele leuke dag." Het paardrijden is niet alleen leuk, het is ook nog goed voor het lichaam. Ellen: „Het is een heel in tensieve sport. Het zorgt onder meer voor een betere conditie, voor een goede bloedsomloop en voor een bredere belevingswe reld. De gehandicapten merken dit ook als ze op het dolfingzadel zitten." Volgens Ellen Kox is het dolfing zadel niet belastend voor de paar den. Het zadel is wel wat zwaar- Het ligbedzadel, ook wel het 'dolfingzadel', is spe ciaal ontwikkeld en op maat gemaakt voor meervoudig gehandicap ten. Ellen Kox, vrijwiligster. der dan een gewoon zadel. Daar om mogen er maar twee mensen per middag op het paard. „Om de ze reden bieden we niet iedere dag zo'n les aan. Daar hebben we simpelweg niet genoeg paarden voor." Tot nu toe zijn er nog geen lessen in de binnenstal van de kinder boerderij geweest, maar wanneer er aanmeldingen zijn, willen de initiatiefnemers zo snel mogelijk beginnen. De lessen worden gege ven door Silvia Boogaard, gediplo meerd rij-instructrice voor gehan dicapten. Silvia geeft al sinds haar vijftiende les aan ruiters zonder handicap en doet dat nu ook al tien jaar aan mensen met een han dicap. „Wat voor soort lessen ik geef, is afhankelijk van de ruiter en zijn of haar handicap. De activi teiten verschillen dus heel erg. Rolstoelgebruikers kunnen tij dens mijn lessen voor het eerst hun voeten en benen voelen. Dit is voor hen een hele belevenis! Ook kunnen sommige ruiters het paard sturen." Opgeven voor een les kan via cantecleerhoeve@gmail.com De eerste proefles op de kinder boerderij is gratis. Rolstoelgebruikers kun nen tijdens mijn lessen voor het eerst hun voe ten en benen voelen. Dit is voor hen een hele belevenis! Silvia Boogaard, rij-instructrice. door Martijn de Koning Groep de grond heeft gekocht. Volgens voorzitter Jo van Kemze- ke van GAF hoopt de 120 leden tel lende club in Terneuzen, of elders in de regio, een nieuwe plek te vinden voor oorlogssimulatiespe len. De Terneuzense sportwethou der Pim Broekhuysen zegt dat de gemeente zijn best doet een alter natief te vinden. „Maar toezeggen kan ik niks." ZUIDZANDE - Kennismaken met al lerlei vormen van kunst en cultuur kan tot de zomervakantie op woensdagen in dorpshuis De Ze vendraaier in Zuidzande. Daar ge ven kunstenaars en deskundigen gratis workshops over allerlei on derwerpen. De reeks begint op 6 maart met een fotografieworkshop van Ro bert Schilder. Daarna komen ach tereenvolgens aan bod: keramiek, een lezing over molens, vilt, pia nospelen, maskers maken, noten- lezen, zang, hoeden maken, gitaar spelen, zijde schilderen, yoga, kin- derknutselen, boekbinden, teke nen, fotografie, intuïtief schilde ren en, als laatste, op 19 juni, et sen. De cursussen beginnen vaak om 19.45 uur. Sommige lessen zijn 's middags. Meer informatie over aanvangstijden en de inhoud van de workshops is te vinden op in ternet. Opgeven kan door te mai len naar reporter@ cultuursluis.nl of telefonisch via 06-21138318. Het project is een initiatief van de Raad voor Demografische en Maatschappelijke Ontwikkeling Sluis (RMDO) en past in een gro ter plan om het dorpshuis in Zuid- ll zande te ontwikkelen als spil voor de gemeenschap en leefbaar heid in het dorp. In dat kader zijn er plannen het gebouw dagelijks open te stellen en er een lees- en koffiebar in te richten. Bewoners en organisaties kunnen het dorpshuis verder gebruiken voor het houden van allerlei acti viteiten en het aanbieden van diensten, zoals cursussen, feesten, afhaalpunt voor bijvoorbeeld me dicijnen en bibliotheekboeken. Een stichting met vrijwilligers is nodig om het project kans van sla gen te geven. www.cultuursluis.nl/zevendraaier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56