Zorg over toekomst WMO 20 SCHOUWEN-DUIVELAND HERDENKINCSBOOM Als blijvende herinnering aan de troonswisseling wil de gemeente een Koningslinde planten. Maar waar? Jt- Een sierhek rond de koningsboom hoeft zeker geen 9000 euro te kosten. KONINKLIJKE BOMEN OP SCHOUWEN-DUIVELAND tilroeoptiek Koningslinde: niet in bos of door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Waar in de gemeente Schouwen-Duiveland komt de Ko ningsboom ter ere van de troons bestijging van Koning Willem Alexander? Wordt het Zierikzee, als centrumkern van de gemeen te, of valt de keuze op een dorp waar nog geen koninklijke her denkingsboom te vinden is? Burgemeester Gerard Rabelink is er nog niet uit. „We hebben wel wat ideeën, maar als mensen sug gesties hebben voor een goede plek, zijn ze welkom." Rabelink vindt het een mooie tra ditie om als gemeente bij een troonswisseling stil te staan door het planten van een speciale lin de. „Meteen sinds het bekend werd, ben ik daar al mee bezig." Een goede plek moet volgens hem wel aan een aantal eisen vol- Burgemeester Gerard Rabelink doen. „Een leuke plaats, niet mid den in de polder", zegt Rabelink. Een bos of een straat die al vol staat met grote bomen is ook min der geschikt. Ook verdient het de aanbeveling dat de boom op een goed toegankelijke plaats komt te staan. Rabelink, die zelf regelma tig langs de boom fietst die ter ge legenheid van de geboorte van Beatrix in 1938 is geplaatst op de kruising van de Burghseweg en de Moolweg in Burgh-Haamste- de, vindt dat een voorbeeld van een goede plaats. „Maar daar staat dus al een herinneringsboom." Al le kernen op het eiland komen in aanmerking. „Van Serooskerke tot Sirjansland en alles eromheen." Wat al wel vaststaat is dat de Ko ningsboom op de dag van de troonswisseling op feestelijke wij ze wordt geplant. Dat gebeurt in samenwerking met het lokale on derwijs en oranjevereniging. Be halve Rabelink en andere verte genwoordigers van het gemeente bestuur, kan ook kinderburge meester Annah Kooman de festivi teit alvast in haar agenda zetten. Ook is Rabelink van plan om voor het officiële moment van de ge- In alle kernen van de voormalige gemeente Westerschouwen - zoals hier in Noordwelle - staan Beatrixbomen met sierhekwerk. foto Dirk-Jan Gjeltema meente Schouwen-Duiveland een aantal andere mensen uitnodigen. Wat ook al vaststaat is dat Schou wen-Duiveland de speciaal voor dit doel gekweekte Koningslinde van boomkwekerij Ebben in het Brabantse Cuijck aan zich voorbij laat gaan. „Ik laat het aan anderen over waar de linde wordt besteld, maar als het aan mij ligt wordt dat netjes bij een hovenier uit de Het planten van een boom ter ge legenheid van een feestelijke ge beurtenis in het koninklijk huis is een eeuwenoude traditie. Schouwen-Duiveland telt nog min stens vijftien koninklijke bomen. De oudste is de Wilhelminalinde aan de Poststraat in Zierikzee. De ze werd in 1898 geplant ter gele genheid van de troonsbestijging van koningin Wilhelmina. Ook in Burgh-Haamstede zijn nog een aantal oude herdenkingsbo men te vinden. Zo staat op de krui sing van de Burghse Ring met de Kerkstraat een linde die in 1937 geplant is ter gelegenheid van het huwelijk van Juliana en Bernhard. Een jaar later werd in Burgh-Haam stede ook een boom geplant ter ere van de geboorte van Beatrix. In Zierikzee is in 1954 op het Ha venpark een Koningslinde geplant, dit was tevens het startschot voor de herbeplanting van Schou wen-Duiveland na de Ramp. De meeste 'koninklijke bomen' op het eiland zijn Beatrixlindes die in 1988, ter ere van de vijftigste ver jaardag van Beatrix zijn geplant. In dat jaar hebben veel gemeen ten aangesloten bij het initiatief van de Koninklijke Bond van Oran jeverenigingen. De toenmalige gemeente Wester schouwen besloot dat in elke kern (Burgh, Haamstede, Renesse, Noor dwelle, Serooskerke) een Bea- trixlinde moest komen. Ook in Bruinisse, Nieuwerkerk, Noordgouwe en Zierikzee staan Beatrixbomen. In Zonnemaire is op de boomfeest dag in 2004 een Amalialinde in het Maximaplantsoen geplant. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Er is nog veel onduide lijkheid over de nieuwe regels voor de WMO en AWBZ. Dat bleek maandagmiddag tijdens een voor lichtingsbijeenkomst van het Wel zijnshuis en de gemeente Schou wen-Duiveland. Wie naar de bijeen komst was gekomen om helder heid te krijgen over de toekomst, moest teleurgesteld naar huis. De enige zekerheid die geboden kon worden, is dat de mensen straks geen zorg meer kunnen claimen omdat ze er recht op heb ben, maar zelf actief op zoek moe ten naar hulp van buren, vrijwilli gers of familie. En mensen moe ten langer thuis blijven wonen. Daarover is onder de bezoekers van de bijeenkomst veel ongerust heid. De hulp van buren, familie of vrienden is niet vanzelfspre kend, constateerden verschillende bezoekers. „U praat maar over vrij willigers, vrijwilligers, maar waar haal je die vandaan?", vroeg ie mand zich af. De gemeente probeert alvast in te spelen op de nieuwe situatie door bijvoorbeeld meer op huisbezoek te gaan en ter plekke samen met de aanvragers te beoordelen wat iemand nog zelf kan en of er vol doende hulp is in de eigen omge ving. Pas als daarin niet meer kan worden voorzien, komt de ge meente over de brug. regio gedaan", zegt Rabelink. Ook het sierhekwerk, dat in op dracht van Stichting Nationale Boomfeestdag en de Koninklijke Nederlandse Bond van Oranjever enigingen is ontworpen door kun stenaar Margot Berkman, komt niet naar Schouwen-Duiveland. Samen met de speciaal gekweekte linde wordt het hek voor zo'n 9000 euro aangeboden. „Dat gaan we zeker niet doen, in deze tijd hoeft daar niet zo veel geld aan te worden uitgegeven", reageert bur gemeester Rabelink. De komende weken wordt de vie ring van de troonswisseling en het planten van de Koningslinde voorbereid op het gemeentehuis. Zodra het college van burgemees ter en wethouders het eens zijn over een voorstel, mogen ook de gemeenteraadsleden zich nog uit spreken over de Koningslinde. Jongens van de ambachtsschool poseren voor het door hen ver vaardigde smeedijzeren hek bij de Wilhelminalinde aan de Poststraat in Zierikzee. foto Gemeentearchief Schouwen-Duiveland Hoewel de nieuwe regels nog niet definitief zijn, is het al wel een beetje duidelijk welke kant het op gaat met de begeleiding en per soonlijke verzorging vanuit de AWBZ. Daarop komt een korting van 25 procent. Ook de huishoude lijke hulp komt onder druk. De ge meenten krijgen hiervoor waar schijnlijk nog maar een kwart van wat ze nu krijgen en dat heeft ge volgen voor de huishoudelijke zorg. Er wordt niet alleen gekeken naar de hoeveelheid huishoudelij ke hulp, ook inkomen en vermo gen gaan meetellen voor de eigen bijdrage. Ook voor chronisch zie ken komt minder geld beschik baar en scootmobielen en rolstoe len moeten worden hergebruikt. walstraat8i vlissingen 0118-412370 www.tilroe.nl fj tilroeopticien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42