GEZOND 7 Hoe gemakkelijk we paracetamol ook gebruiken, het is en blijft een geneesmiddel OUDER DAN ASPIRINE DINSDAG 26 FEBRUARI 2013 Nieuwe website over vrouwengezondheidszorg Gezondheidsvoorlichting is voorna melijk gebaseerd op medische kennis bij mannen. Het vrouwenlichaam is echter op tal van punten anders dan dat van een man. Hierdoor krijgen vrouwen gezondheidsvoorlichting die niet altijd klopt. Het UMC Utrecht doet hier nu iets aan met de website 'VrouwMC, thuis in je lijf. Deskundi gen bieden op deze site (wetenschap pelijk onderbouwde) medische infor matie aan die specifiek gericht is op gezondheid en ziekte bij vrouwen. www.vrouwmc.nl Foliumzuur zwangere verkleint kans op autisme bij baby Vrouwen met een kinderwens die extra foliumzuur slikken, verkleinen hierdoor niet alleen de kans dat hun kind geboren wordt met een open ruggetje (spina bifida) of met een ge spleten gehemelte ('hazenlip'), maar ook de kans dat hun kind een autisti sche stoornis ontwikkelt. Dit blijkt uit een onderzoek onder 85.000 Noorse vrouwen. Van de vrouwen die folium zuur slikten, kreeg 0.10 procent een kind met een autistische stoornis, van de vrouwen die geen foliumzuur slikten 0.21 procent. http://bit.ly/X5SZK5 Maagzweerbacterie biedt niet alleen kommer en kwel Helicobacter pylori, de bacterie die maagzweren en maagkanker kan ver oorzaken, heeft ook een goede kant. De aanwezigheid van de bacterie in de maag verkleint - door het stimule ren van de aanmaak van hormonen door de maagwand - de kans op dia betes (suikerziekte) en overgewicht, blijkt uit proeven met muizen. Bij veel mensen die de bacterie in hun maag hebben, overheerst waarschijn lijk de gunstige werking van de bacte rie. http://bit.ly/15eZoci Medicijn tegen reisziekte werkt ook tegen angststoornis Scopolamine, een medicijn tegen reisziekte, kan ook het effect van de behandeling van angststoornissen verbeteren. Toedienen van een klei ne hoeveelheid scopolamine ver groot het effect van 'blootstellings therapie', een behandeling waarin de angstveroorzakende prikkel wordt toegediend in een veilige om geving. Scopolamine vergroot de kans dat de prikkel ook buiten de veilige omgeving geen angst meer oproept. http://bit.ly/UisCUo maar geen snoepje door Marten Dooper illustratie Censuur Precieze cijfers zijn er niet, maar er gaan in Nederland naar schat ting per jaar tussen de twintig en dertig mil joen doosjes parace tamol over de toon bank. Voor het merendeel bij dro gist of supermarkt. De rest ver koopt de apotheek; meestal zon der recept, soms (speciale sterkte) op recept. De afgelopen tijd was paracetamol regelmatig met alar merende krantenkoppen in het nieuws. In mei meldden Spaanse onder zoekers een verband tussen het gebruik van paracetamol door jon ge kinderen en astma bij deze kin deren. De Spanjaarden waren ove rigens niet de eersten die dit op merkten. Een jaar eerder al trok ken Amerikaanse onderzoekers eenzelfde conclusie: hoe meer pa racetamol kinderen slikken, des te vaker hebben zij astma. Afgelo pen december berichtten onder zoekers van het Rotterdamse Er- asmusMc op grond van gegevens van tienduizend kinderen dat vrouwen die tijdens de zwanger schap paracetamol gebruiken, meer kans hebben dat hun zoon ter wereld komt met niet-inge- daalde zaadballen. Ook die mededeling was niet de eerste over dit onderwerp. Begin 2011 constateerden Deense onder zoekers ook al dat het gebruik van paracetamol in de zwangerschap samenviel met het vaker voorko men van niet-ingedaalde zaadbal- ,\%P\ I Vi 1 len. En, als klap op de vuurpijl, zijn sinds 10 januari van dit jaar verpakkingen met meer dan vijf tig tabletten paracetamol niet meer vrij verkrijgbaar. Om het ri sico op vergiftiging te verkleinen. En wij altijd maar denken dat pa racetamol zo'n veilig middel is. Moeten we ons nu echt zorgen maken als we paracetamol gebrui ken? „Dat valt wel mee", reageert Eugène van Puijenbroek. Hij is verbonden aan LAREB, het Neder lands kennisinstituut over de vei ligheid van medicijnen, waar de telefoon naar aanleiding van het Rotterdamse onderzoek enige tijd Eugène van Puijenbroek roodgloeiend stond. „Het feit dat de Rotterdamse onderzoekers, evenals hun Deense collega's eer der, een verband vinden tussen het gebruik van paracetamol en het iets vaker voorkomen van niet ingedaalde zaadballen bij jonge tjes, wil nog niet zeggen dat het gebruik van paracetamol ook ver antwoordelijk is voor het niet in dalen van de zaadballen. Van de vrouwen die een zoon kregen met niet-ingedaalde zaadballen, hadden er iets meer tijdens de zwangerschap paracetamol ge bruikt dan van de vrouwen die een zoon kregen bij wie de zaad ballen wel waren ingedaald. Dat is alles. Daarnaast is er de vraag: wat zou je dan moeten innemen bij pijn of koorts in de zwanger schap? Van andere pijnstillers, bij voorbeeld ibuprofen, weten we in ieder geval zeker dat ze meer risi co's opleveren tijdens de zwanger schap dan paracetamol." Iets vergelijkbaars geldt voor het onderzoek dat paracetamol kop pelt aan astma bij jonge kinderen. Het feit dat beide zaken tegelijk voorkomen, is nog (lang) geen be wijs dat het een het ander veroor zaakt. Sterker nog, de relatie kan zelfs omgekeerd zijn, meent de Groningse huisarts Alfred Sachs, gespecialiseerd in longonderzoek. „Kinderen met astma hebben va ker last van luchtwegontstekin gen en gebruiken dus waarschijn lijk vaker paracetamol om de koorts en pijn te onderdrukken. In de dagelijkse praktijk heb ik nog nooit iets gemerkt van een mogelijk verband tussen parace- tamolgebruik en het ontstaan of verergeren van astma. We schrij ven juist paracetamol voor omdat er slechte ervaringen op dit ge bied zijn opgedaan met aspirine. Bovendien luidt de Nederlandse aanbeveling: nooit langer dan twee weken aan een stuk parace tamol gebruiken." Met die laatste opmerking raakt Sachs de kern van de zaak: parace tamol is een medicijn, geen snoep je. „Hoe gemakkelijk het ook te verkrijgen is en hoe gemakkelijk we het gebruiken, paracetamol is en blijft een geneesmiddel", bena drukt Van Puijenbroek. „En aan het gebruik van een geneesmid del kleeft altijd wel enig risico. Lees daarom altijd in de bijsluiter onder welke omstandigheden je het mag gebruiken en vooral hoe je het moet gebruiken. Dus hoe veel en hoelang." Want dat ook paracetamol bij ver keerd gebruik gevaarlijk kan zijn, is al lang bekend. In 1976, kort na dat paracetamol was begonnen as pirine te verdrijven als pijnstiller, beschreven artsen van het Natio naal Vergiftigingen Informatie Centrum van het RIVM in een ar tikel in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde de eerste geval len van vergiftiging met parace tamol in Nederland. „Als een vol wassene 10 gram paracetamol of meer in één keer inneemt, ont staat schade aan de lever", weet Chiel Hekster. Hij is emeri tus-hoogleraar Klinische Farma cie en lid van het College ter Be oordeling van Geneesmiddelen, de instantie die bepaalt welke ge neesmiddelen in Nederland ver kocht mogen worden en via wel ke kanalen. „Wie 20 tot 25 gram paracetamol in één keer inneemt, overlijdt als er niet snel wordt in gegrepen." Om de kans op zo'n overdosis te verkleinen, pleitten de drie artsen destijds al voor maatregelen die de vrije verkoop van paracetamol zouden beper ken. Zonder succes, want tot dit jaar werd paracetamol - in een maximale sterkte van 500 milli gram per tablet - juist steeds ge makkelijker verkrijgbaar. Sinds 2002 hoeft de verpakking bijvoor beeld niet meer achter de toon bank te liggen en is paracetamol in verpakkingen van maximaal twintig tabletten ook verkrijgbaar in supermarkten en tankstations. Inmiddels is het aantal vergiftigin gen met paracetamol flink geste gen. In 2011 werd het Nationaal Vergiftigingen Informatie Cen trum 2.762 maal geraadpleegd we gens een geval van paracetamol- vergiftiging. Daarmee is dit mid del lijstaanvoerder wat betreft het aantal meldingen. Hekster: „Hoewel niet bekend is op welke manier mensen de para cetamol hebben aangeschaft die tot een overdosis heeft geleid, heeft het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen geoordeeld dat het zinvol is de beschikbaar heid van dit geneesmiddel te be perken. Bij drogist en apotheek is paracetamol zonder recept nu nog verkrijgbaar in doosjes van maximaal vijftig tabletten. De kleinere verpakking is tevens een signaal dat paracetamol bedoeld is voor kortdurend gebruik." Hekster geeft volmondig toe dat dit besluit niet meteen een einde maakt aan de vergiftigingen met paracetamol. „Wie echt wil, kan altijd een dodelijke dosis bij el kaar shoppen in verschillende su permarkten, drogisterijen en apo theken. We moeten met onze ad viezen altijd balanceren tussen be tutteling enerzijds en eigen ver antwoordelijkheid van de burger anderzijds." reageren? gezondheid@depersdienst.nl Amerikaans chemicus Harmon Northrop Morse (1848-1920) was in 1877 de eerste die para cetamol, voluit para-acetylamino- phenol geheten, in zijn laborato rium maakte. In 1893 testte de Duitse arts Joseph von Mehring het middel als pijnstiller bij mensen. Vanwege vermeende bijwerkin gen gaf Von Mehring de voorkeur aan een andere nieuwe pijnstiller die hij had getest, fenacetine. In 1899 introduceerde Bayer aspi rine. Dit werd al gauw de meest gebruikte vrij verkrijgbare pijnstil ler. In 1948 werd duidelijk dat de bij werkingen die paracetamol in 1893 vertoonden, veroorzaakt wa ren door een verontreiniging in het preparaat. Dit betekende het begin van de opmars van parace- - tamol als pijnstiller. Doordat paracetamol, anders dan aspirine, geen maagklachten ver oorzaakt, nam paracetamol vanaf de jaren zeventig geleidelijk de po sitie van aspirine over als meest verkochte pijnstiller.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39