Zelfmoord 6 GEZOND PSYCHOLOGIE Er is waarschijnlijk geen huis in Nederland of er slingert niet in een kast of lade een doosje paracetamol rond. Altijd handig na een avondje stevig doorzakken, bij opkomende griep of andere ongemakken. Hoe veilig is deze pijnstiller eigenlijk? Paracetamol: veilig pest, vernederd en buitengesloten te zijn? Zelfdoding door een kind is naar mijn oordeel het meest verschrikkelijke echec, de groot ste nederlaag die het leven en daarmee wij allen, kunnen lijden. Als een kind geen veilige toe komst meer ziet, zich door niets en niemand meer voldoende be schermd aan de hand genomen voelt, en daarom die toekomst voorgoed uit de weg gaat, dan is er iets verschrikkelijk mis. Met de situatie van het kind wel te ver staan, niet met het kind. Hoe verschrikkelijk mis wordt onder streept door het feit dat zelfdo ding door kinderen doorgaans geen impulsieve daad is. Kinde ren die zichzelf doden, doen dat niet zelden min of meer welover wogen. Vaak geven ze tevoren, impliciet of expliciet, signalen af dat ze een suïcidale weg aan het opgaan zijn. Maar die signalen worden dik wijls niet opgevangen, laat staan begrepen, beantwoord of ver kend. Uit de bestudering van dag boeken of andere documenten die kinderen die zichzelf gedood hebben, hebben nagelaten, is mij gebleken dat het voornemen zich zelf te doden al lange tijd kan be staan. Dat de wijze waarop het kind zichzelf wil doden soms al tot in detail is uitgedacht In de pe riode 2008-2011 hebben, volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 23 kinderen van 14 jaar of jonger zelf een eind aan hun leven gemaakt. Wat heb ben we geleerd uit dat onthutsen de einde van die kinderen? Als een kind is verongelukt en hele maal als een kind is vermoord, zoeken we doorgaans tot in detail uit hoe dat heeft kunnen gebeu ren en wie verantwoordelijkheid draagt. We hebben in het laatste geval zelfs een heel justitieel appa raat ter beschikking dat, niet zel den jarenlang, blijft doorzoeken. Maar als eenmaal is geoordeeld dat een kind zichzelf heeft ver moord, dan sluiten we als instan ties en samenleving vrijwel met een het boek. Ik vind het letterlijk om te huilen dat er in het geval van zelfdoding door een kind geen wettelijke ver plichting bestaat tot psychologi sche autopsie. Want als signaal van de kwaliteit van de kindertijd is zelfmoord heel wat verontrus tend er dan moord. René Diekstra is professor in de psy chologie. René Diekstra at gaat er om in een kind van 13 jaar in die laatste minuten? In die beslissende tijd waarin de gedachte aan zichzelf doden wordt omgezet in de daad. Hoeveel emotione le pijn moet een kind voelen en hoe wanhopig moet het zijn daar op geen andere manier een einde aan te kunnen maken dan door het niet-meer-zijn. De be roemde theoloog-fïlosoof Soren Kierkegaard schrijft ergens dat we ons de hel moeten voorstellen als het gevoel het niet-zijn liever te willen dan het zijn. Is dat wat Anass heeft gedreven tot zijn dood? Het helse gevoel er liever niet meer te willen zijn dan ge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38