Dure fout hockeyer Jesse Mahieu SPORT 29 Poolers Sportpub nemen de leiding Promotie Cijsouw naar eerste divisie Groene Ster 2 doet slechte zaken Judoka's Walhout en Moerman derde DINSDAG 26 FEBRUARI 2013 De zeven vrouwen vlak voordat ze uit Southampton vertrokken voor de tocht naar Lanzarote. Uiterst links Klaartje Zuiderbaan. foto Rick Tomlinson/SCA wilden nog wel een stukje omva ren, maar dat zagen de coaches niet zitten." Zuiderbaan leerde enorm veel tij dens deze tocht, met name omdat de coaches mannen met enorm veel ervaring waren. Een van hen heeft de Volvo Ocean Race al drie keer gewonnen, twee anderen één keer en een vierde heeft al zes keer aan de monstertocht mee gedaan. Na aankomst volgden me dische en fysieke tests en een aan tal gesprekken. De voormalige Zeeuwse heeft er een goed gevoel aan over gehouden: „Het was on wijs gaaf, de sfeer was goed en ik heb van de trainers veel positieve feedback gekregen." Momenteel wordt de tweede en tevens laatste groep van zeven zeilsters getest. Zuiderbaan ver wacht dat ze ergens in april te ho ren krijgt of ze geselecteerd is voor de ploeg. Op de boot is plaats voor elf zeilsters. Na de selectie wacht de deelneem sters een voorbereidingstijd van bijna anderhalf jaar. „Luxe en gaaf', vindt Zuiderbaan. Maar ook broodnodig. „Sinds 2002 heeft er geen vrouw meer meegedaan aan de Volvo Ocean Race. We hebben dus echt veel tijd nodig om ervaring op te doen. De boot waarop gevaren wordt is complex, het kost tijd om hem helemaal in de hand te krijgen." Hoe de Volvo Ocean Race er pre cies uit gaat zien, is nog niet be kend. Zeker is dat de start in Ali cante is en dat de eerste etappe eindigt in Recife (Brazilië). Daar na gaat het richting Abu Dhabi en Azië. Via Wellington (Nieuw-Zeeland) gaat het langs de zuidpool en Vuurland terug naar Brazilië en de VS, waarna Eu ropa aan de beurt is. De wedstrijd eindigt in 2015 in Göteborg, Zwe den. door Rik Spekenbrink AMSTERDAM - De verleidingen van een feestje maken mogelijk voortij dig een einde aan de hockeycar- rière van oud-international Jesse Mahieu. De 34-jarige aanvoerder van hoofdklasser Pinoké testte op 23 september van vorig jaar na een wedstrijd tegen SCHC positief op cocaïne en MDMA, de stof die on der meer in xtc zit. Pinoké heeft Mahieu ontslagen en de hockey- bond legde hem een schorsing van een jaar op. Het lijkt een zware straf voor een speler die zegt op een feestje voor de start van het hockeyseizoen de fout in te zijn gegaan. Cocaïne wordt algemeen niet beschouwd als een prestatiebevorderend mid del. Maar directeur Herman Ram van de Dopingautoriteit ziet dat genuanceerder: „Cocaïne voldoet aan minimaal twee van de drie ei sen om op de verboden lijst te ko men. Het is in potentie prestatie bevorderend en schadelijk voor de gezondheid. Vooral als het gaat om training kan een sporter voor deel hebben van cocaïnegebruik, je kan zwaarder en langer trainen, daardoor neemt het uithoudings vermogen toe en verleg je de pijngrens. Cocaïne wordt vaak in een andere context gebruikt, maar het probleem is dat je aan een molecuul niet kan zien om welke reden die in een lichaam is beland." De standaardschorsing van twee jaar is door de tuchtcommissie van hockeybond KNHB gehal veerd tot een jaar. Mahieu zegt in Het Parool dat hij, huilend, een verklaring van zes pagina's heeft voorgelezen bij de tuchtcommis sie. Of dat voor strafvermindering heeft gezorgd, wil Guido Davio van de KNHB niet zeggen. „De uitspraken van de commissie zijn niet openbaar. In zijn algemeen heid voeren we een bredere dis cussie of we dat zo moeten hou den." Mahieu, die vijftig interlands speelde en zilver won op de Olym pische Spelen van Athene, zegt 'erg verdrietig en ontzettend te leurgesteld' in zichzelf te zijn. Hij is vanaf 11 oktober 2012 geschorst. Net als de bond hield ook Pinoké het nieuws maandenlang onder de pet. Het niet meedoen van de speler werd toegeschreven aan een rugblessure, die volgens club en speler overigens niet is verzon nen. „Veel bonden en clubs wor stelen met de vraag of de schade van het bekendmaken van een do- pinggeval in proportie staat met het gepleegde feit. Het is wel tijd om daar, los van dit geval, met zijn allen enige lijn in aan te bren gen", vindt Ram. Mahieu zegt te hebben geweten dat hij verboden middelen nam. Hij heeft het over een feestje 'enkele weken voor de competitiestart'. „Ik heb er niet bij stilgestaan dat ze nog traceer baar zouden zijn." Maar volgens Ram is cocaïne ge middeld genomen nog slechts vier tot zes dagen traceerbaar in de urine. Op 23 september was de competitie al een week oud. Ram wilde daar geen waardeoordeel over geven. Mahieu wilde verder niet ingaan op de kwestie. Hij is het eerste, bekende, dopinggeval in het Nederlandse hockey. Als het gaat om cocaïne gingen onder anderen Yuri van Gelder, Tom Boonen, voetballer Maikel Aerts en biljarter Nick Zuijkerbuijk Ma hieu voor. Allen keerden met suc ces terug in de sport. Of dat Ma hieu straks op 35-jarige leeftijd ook lukt, is afwachten. GOES Met twee 5-2-zeges op res pectievelijk Duinzigt 1 en Duinzigt/Focus Koeriers heeft het poolteam van Sportpub Goes de leiding ge nomen in de nationale eer ste divisie. Duinzigt 1 stond tot nu toe aan kop. Voor Goes scoorden Olivier Mor tier, Moritz Lauwereyns, Ronny Broeken en Noël Bruynooghe. Door de dubbe le overwininning staan de Goesenaren nu vijf punten los. MIDDELBURG Marathonschaatser Joerec Cijsouw uit Oostburg komt volgend seizoen uit in de eerste divisie, het op één na hoogste niveau in Neder land. In dezelfde competitie rijdt ook Antwan Tolhoek uit Yerseke. Cysouw won zaterdag de re gionale marathon in Eindho ven. Hij dwong promotie af vanwege goede resultaten in het gewest zuid en in de competitie noord-oost. Hij won eind vorig jaar onder meer ook het ZK marathon- schaatsen. EINDHOVEN De zaalvoetballers van Groe ne Ster 2 bewezen zichzelf in de strijd om de bovenste plaatsen een slechte dienst tegen Botafogo. In Eindho ven gingen de Vlissingse hoofdklasser met 6-5 onder uit tegen de nummer zeven van de ranglijst. De rust stand was 2-1. Youssef Ah- rouch en Imad Azzanagui scoorden elk twee keer, Nic ky van Merrienboer was een keer trefzeker. Groene Ster 2 kwam voor de rust op voorsprong, maar liep daarna achter de feiten aan. Van 3-1 en 4-2 werd het 4-4 en van 5-4 5-5, maar de zesde tegentreffer was er een teveel. Groene Ster 2 staat nu vierde op zes pun ten van koploper Prinsland. ANTWERPEN Tijdens het Antwerp Open zijn Chantal Walhout en Mauk Moerman, beiden van JudoGoes, derde geworden. Walhout komt uit bij de meisjes tot achttien jaar in de klasse -70 kilo. Moerman judoot bij de jongens tot achttien jaar en -73 kilo. Hun clubgenoten Jarno Bouwmeester, Kevin Gouds waard, Pascalle van Gurp, Zoie Moerman, Esra de Kor te en Lein Mulder werden districtskampioen en plaats ten zich voor het NK. Ook Michel de Baare JV Bres- kens-Eede, -38 kg), Femke Catsburg (Frans de Boevere, -40 kgen Lenique Smijs (Frans de Boevere, -63 kg) gaan naar het NK.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29