Oscars voor 'Life of Pi met een Zeeuws tintje Klarinettiste uit Goes wint prijs Racoon in race voor filmprijs 26 CULTUUR De Amerikaanse singer-songwriter Rita Hosking speelt morgen met eega Sean Feder in theater De Wegwijzer. AGENDA Vrijheid is niet te koop door René de Dreu NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Rita Hosking (43) heeft zich na vier al bums stevig genesteld tussen de hedendaagse folksingers die de 'old-time music' nieuw elan ge ven. Ze heeft een stem die berus tend, breekbaar, klagend en me lancholiek kan klinken. Een lichte tremolo in die stem en de tokke lende gitaar aangevuld met banjo, dobro of mondharmonica zijn ge noeg om beelden op te roepen van een wereld waarin de tijd meedogenloos regeert, dromen in strumenten zijn om te overleven en het geluk kan liggen in het de len van verdriet. Na een carrière als geschiedenisle rares, een leven tussen de bergen en als moeder van twee dochters heeft ze een geloofwaardig en op recht verhaal te vertellen. De mu ziek die ze als kind hoorde is dan een logische keuze en ze is daarin net zo thuis als in het nog steeds onherbergzame en alles domine rende landschap van de Californi- sche Rocky's. Dochter Kora is achttien en blijkt het talent van haar moeder te heb ben. Moeder en dochter schreven samen voor het laatste album Litt le Boat (2013) de song Where Time Is Reigning. De samenzang zorgt voor kippenvel. „Het idee ont stond na een bezoek aan een pla netarium. Kora kwam met een mooie banjoriff. Van daaruit zijn we dat nummer over de ongrijp bare macht van het fenomeen tijd gaan schrijven. Meestal schrijf ik songs als iedereen uit huis is. Het begint vaak met het zoeken naar een melodielijn, wat neuriën, on- zinteksten uitproberen. Daaruit groeit iets met een betekenis en inhoud." Hosking doet veel in eigen be heer. „Het geeft me de vrijheid om muziek te maken en te toeren LOS ANGELES - Argo van regisseur Ben Affleck heeft zondagnacht de Oscar voor beste film ontvangen. Het was een opvallende keuze van de Academy, omdat Affleck niet voor beste regie was genomi neerd. Het komt zelden voor dat een film dan toch het belangrijk ste beeldje wint. De meeste prijzen gingen naar het spirituele sprookje Life of Pi De film van regisseur Ang Lee won vier beeldjes, waaronder bes te regie. De zege had een Neder lands en zelfs ook een Zeeuws tintje: de Nederlandse animation director Erik-Jan de Boer mocht een beeldje mee naar huis nemen voor zijn werk aan de effecten van de film. De in Burgh-Haam- stede opgegroeide Hans Rijpkema leverde een belangrijke bijdrage aan de ontwikkeling van de soft ware waarmee de speciale effec ten werden gemaakt. Rijpkema is wanneer dat ons goed uitkomt. Met twee dochters moet je veel sa men doen en thuis zijn als ze je nodig hebben. Er zijn regelmatig gesprekken met maatschappijen, maar nog steeds liever op deze manier met een gezinsleven dan al sinds 1996 werkzaam bij de Rhythm and Hues Studios in Los Angeles. Hij is gespecialiseerd in het natuurgetrouw nabootsen van spieren, zenuwen en huid. De grote verliezer van de Oscar uitreiking was het historische epos Lincoln van regisseur Steven Spielberg. De film, die genomi neerd was voor twaalf beeldjes, moest genoegen nemen met twee awards: voor beste production de sign en voor beste acteur. Het was de derde Oscar voor hoofdrolspe ler Daniel Day-Lewis. De prijs voor beste actrice ging naar de 22-jarige Jennifer Lawren ce. Ze kreeg de Oscar voor haar rol als getroebleerde weduwe in de tragikomedie Silver Linings Play- book. De prijzen voor beste bijrol len gingen naar Christoph Waltz {Django Unchained) en Anne Ha thaway (Les Misérables). Opvallend was ook dat de actie het inleveren van die vrijheid." Zowel op het voorlaatste album (Bum uit 2011) als Little Boat staat een song over de macht van grote bedrijven en het verdwijnen van banen van 'de gewone man'. Bal lad Of The Gulf Of Mexico, naar aan leiding van de olieramp in 2010, begint met een krachtig 'God damn'. Een statement dat in het overwegend conservatieve Ameri ka, dat zwaar hecht aan traditione le muziek, niet altijd goed valt. „Ik hoor vaak dat ik te radicaal ben. Ik kan die nummers ook niet overal spelen. In Europa is dat an ders. Daar is het toch meer geac cepteerd om rootsmuziek naar het heden te transponeren. Het kan in Amerika alleen door onaf hankelijk te zijn van grote labels en maatschappijen. De vrijheid om muziek de intentie te geven die je zelf voelt en zoals je bent, is niet te koop." Rita Hosking Sean Feder, morgen in De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joos- land, 20.30 uur. Met gastrol Zeeuwse singer-songwriter Elly Kellner. Meer agendanieuws vindt u op onze website. Middelburg Lezing 'Geschiedenis van Zeeland', door Jeanine Dekker, Zeeuwse Bibliotheek, aula, 19.00 uur Oosterland Proefles Meer Bewegen voor Ouderen, Dorpshuis Oosterhof, 19.30 uur Zierikzee Inloopavond over social media bij Hob by Computer Club, MFC, 19.30-22.00 uur GOES - De uit Goes afkomstige kla rinettiste Annemiek de Bruin (19) heeft zondag in Maastricht een eerste prijs gewonnen bij de regio finale van het prestigieuze Prin ses Christina Concours. Daarmee heeft zij zich geplaatst voor de landelijke halve finale, die zaterdag 6 april in het provincie huis van Zuid-Holland in Den Haag wordt gehouden. Daar wordt bepaald wie door mag naar de landelijke finale, op zondag 21 april in het Lucent Danstheater in Den Haag. Annemiek de Bruin kwam afgelo pen weekeinde, bij het concours voor de regio Zuid 2, uit in de cate gorie voor studenten aan een con servatorium. Zij worden extra streng beoordeeld. De Bruin, die studeert aan het .Conservatorium van Amsterdam, won drie jaar ge leden ook een eerste prijs bij het Prinses Christina Concours. GOES - Racoon is met 'Oceaan' ge nomineerd voor een Rembrandt Award, de publieksprijzen voor film. De band schreef het num mer voor de film Alles is familie. Stemmen kan tot half maart. www.rembrandts.nl. Het Franse drama Amour van re gisseur Michael Haneke ging, zo als verwacht, naar huis met de prijs voor beste buitenlandse film. Hoofdrolspeelster Emma- nuelle Riva - met 86 jaar de oudste genomineerde actrice ooit - mocht haar nominatie niet ver zilveren. De prijswinnende film Silver Li nings Playbook is vandaag (14.00 en 19.30 uur) te zien bij Film by the Sea in CineCity Vlissingen. Searching for Sugar Man (winnaar Oscar voor beste documentaire) draait zaterdag 2 maart (21.30 uur) en dinsdag 5 maart (20.00 uur) in Cinema Middelburg. Anna Karenina (Oscar voor mooi ste kostuums) wordt vandaag in FiZi in Zierikzee (14.00 uur), van daag en morgen in 't Beest in Goes (20.30 uur) en vanaf 15 maart in Cinema Middelburg ver toond. film Skyfall twee prijzen in de wacht sleepte. De 23e Bondfilm werd beloond voor beste lied en beste sound editing. Het was voor het eerst in bijna vijftig jaar dat een Bondfilm een Oscar won. De Britse geheim agent werd tijdens de ceremonie geëerd met een op treden van Shirley Bassey, die voor het eerst in lange tijd haar beroemde nummer Goldfinger ten gehore bracht. Erik-Jan de Boer (rechts) en zijn collega's tonen hun Oscars voor de specia le effecten in de film Life of Pi. foto Paul Buck/EPA Rita Hosking: „In Europa is het toch meer geaccepteerd om rootsmuziek naar het heden te transponeren dan in Amerika." foto Steve Fisch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26