Explosie door trtli Weer beelden uitgaansgeweld Minder hbo'ers door leenstelsel mill PZC Analisten en politici in Italië voorspellen mogelijke 'onregeerbaarheid' na verkiezingen Grens blijft dicht voor arbeiders uit nieuwe Europese lidstaten Veel bewolking 4° Tijdens bootcamp moet je echt alles geven DESTELLING UW MENING 463 reacties Het ambtsgebed is een mooie traditie T Word ook abonnee! 'p. Ga naar 1 www.pzc.ril/abonneren 555530 HI VERDIEPING - groningen - Een wollen trui van een klusjesman was maandagmor gen de vermoedelijke oorzaak van een kleine ontploffing in een huis in de stad Groningen. Twee rui ten sneuvelden als gevolg van de explosie. Dat heeft de brandweer maandag gemeld. In de slecht geventileerde ruimte hing drijfgas afkomstig uit spuit bussen met purschuim. Door de wrijving van de trui ontstond waarschijnlijk een vonk die de ex plosie veroorzaakte. Volgens een woordvoerder kwam de man met de schrik vrij. oosterhout - De Brabantse poli tie heeft maandagavond weer schokkende beelden getoond van een zware mishandeling, deze keer in het uitgaansleven van Oos terhout. Op de beelden is te zien hoe ten minste vijf verdachten een 25-jarige jongeman in een drukke uitgaanstraat slaan en schoppen en hem bewusteloos achterlaten. Veel mensen kijken toe zonder in te grijpen. De mis handeling vond plaats op zaterdag ochtend 19 januari. De politie hoopt via de beelden op tips. O Kijk voor de beelden op: www.pzc.nl/mishandeling DINSDAG 26 februari 2013 Lastige politieke puzzel PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT editie: Walcheren 255e jaargang nr. 48 los nummer 1,95, abonneeprijs 1,02 rome - Na de sluiting van de stem bureaus om 15.00 uur leek het even alsof Italië van Silvio Berlus coni was verlost. De exitpolls voorspelden een absolute meer derheid voor de centrumlinkse Pier Luigi Bersani in de Kamer van Afgevaardigden. De beurs koersen in Milaan schoten met 4 procent omhoog. Maar in de loop van de middag sloeg de verwar ring toe. Eerste uitslagen wezen erop dat Berlusconi's centrum rechtse kamp koploper was in cru ciale regio's bij de Senaatsverkie zingen. Zonder meerderheid in de Senaat kan in Italië niet geregeerd wor den. Een kabinet moet een ver- trouwensstemming winnen in zo wel Kamer als Senaat voor het aan de slag kan. Uit eerste pogingen de zetelverde ling te voorspellen, ontstond een beeld van mogelijke „onregeer baarheid", aldus analisten en poli tici op de Italiaanse tv. Zelfs het kamp van demissionair premier Mario Monti in het politieke mid den zou onvoldoende zijn om Bersani in de Senaat aan een meerderheid te helpen. Probleem is de opkomst van de komiek Bep pe Grillo (foto), die met zijn Be weging 5 Sterren (M5S) voor het eerst meedoet aan landelijke ver kiezingen en bijna een kwart van de stemmen achter zich lijkt te krijgen bij de Senaatsverkiezin gen. Waarnemers verwachten dat hij niet in staat is met andere par tijen samen te werken. Politici en journalisten speculeren al over de mogelijkheid om meteen op nieuw naar de stembus te gaan. Anderen opperen een nieuwe „re gering van nationale eenheid", zo als het zakenkabinet van Mario Monti, dat Italië sinds november 2011 regeert. President Giorgio Napolitano had Berlusconi toen naar huis ge stuurd omdat hij met zijn weinig solide financieel-economische be leid het vertrouwen van de beur zen had verloren. O pagina 6 en 7: Impopulaire kieswet leidt tot puzzel Beppe Grillo, leider van de Vijf Sterren Beweging in Italië, staat de pers te woord bij een stembureau in Genua, foto Fabio Muzzi GEZOND vitaal den haag - Als het sociale leen stelsel voor studenten wordt inge voerd, zullen enkele duizenden studenten meer het hoger be roepsonderwijs mijden dan waar eerder van was uitgegaan. Dat blijkt uit een nieuw onder zoek van het Centraal Planbureau (CPB) in opdracht van minister Jet Bussemaker van Onderwijs. In een brief aan de Tweede Ka mer schrijft de minister maandag dat 7700 hbo-studenten zullen af zien van hun studie bij het nieu we stelsel van studiefinanciering als er wordt uitgegaan van een ba chelor-opleiding van 4 jaar. Dat zijn er 3700 meer dan uit een eer dere berekening van het CPB naar voren kwam. Toen werd nog uit gegaan van een 3-jarige bache lor-opleiding, maar 4 jaar is de werkelijke nominale studieduur voor een bacheloropleiding op hbo-niveau. In de nieuwe CPB-cijfers blijft het aantal afvallers in het universi tair onderwijs gelijk, namelijk 3000. Bussemaker laat door het Sociaal en Cultureel Planbureau uitzoe ken welke studenten in het hbo- en wo-onderwijs zouden afval len. Ze schrijft het „zorgelijk" te vinden als die groep vooral zou bestaan uit jongeren met arme ouders. Peijs begrijpt Zeeuws-Vlamingen niet Reageer op pzc.nl Zie ook pagina's 18 en 19 oneens 66% 00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 1