Pool met de Polen in een land van spaarders 10 VERDIEPING ARBEIDSMIGRATIE Ze wonen lang in Neder land. Maar echt wennen? Polen over de dichte koekjestrommel en spa ren, sparen, sparen. plakt hangt: 'Polen verplicht overwerken'. Wioleta wist aan de verplichting te ontko men, omdat ze een Nederlandse legitima tie kon laten zien, vertelt ze. „Ik heb ergens gewerkt waar het verboden was tussendoor naar het toilet te gaan. Ter wijl dat toch iets is waar je geen controle over hebt. Ik vroeg aan de leidinggevende: bent u getrouwd? Menstrueert uw vrouw soms niet? Nou dan. Dan moet je wel eens tussendoor naar de wc. Maar daar was de pauze voor, vond hij. Ik zei: de pauze is om te rusten en te eten." Nederlands personeel had andere rechten. Terwijl de Polen toch echt dezelfde plich ten hadden en over hun lagere loon 'netjes belasting' betaalden, stellen ze. Maar ja, met Nederlanders, zeggen de twee, is het net als met Polen. „Het is maar net wie je treft." Wioleta heeft van de Nederlanders geleerd om 'meer schijt aan van alles te hebben'. „Waarom de rommel van de kinderen op ruimen? Ze gaan zo toch weer spelen", praat ze Nederlandse moeders na. Het heeft haar leven in zekere zin wel wat mak kelijker gemaakt, vindt ze. Arnold combineert de Poolse winkel nu al drie jaar met een ploegendienst als machi ne-operator bij een aardappelbedrijf. Polen uit verre omtrek komen naar de winkel, evenals Tsjechen en Russen. En ja, ook Ne derlanders; vooral voor de Poolse worst. Naar Polen gaat hij alleen voor een bezoek aan zijn hulpbehoevende ouders. „Ik heb hier nu meer vrienden dan daar." Wioleta: „Weet je wat ik hier vanaf het be gin mooi vond? Die instellingen voor ge handicapten of dat mensen met bejaarden in rolstoelen over straat lopen. Bij ons wor den zieke mensen weggestopt." Ze herinnert zich dat ze in haar nieuwe land voor het eerst een gehandicaptentocht met vrachtwagens zag. „Ik stond te huilen op straat." door Wilma de Cort Wioleta Hofmans draait de deur van een Poolse specialiteitenwinkel in Cuijk van het slot en gaat voor naar de boven woning: een grote ruimte met een allegaar tje aan meubilair. Terwijl ze koffie zet, komt Arnold Konietzko boven met de hond, die hij heeft uitgelaten. Arnold en diens vriendin zijn dik bevriend met Wio leta en haar vriend. Ze zien elkaar iedere dag en koken om de beurt. Wioleta woont al 22 jaar in Nederland en heeft een Cuijks accent. Ze gebruikt uit drukkingen als 'grapjas' of'keileuk' als ze het over de Poolse disco-avond in een plaat selijk café heeft. Ze verliet haar moeder land voor een relatie met een Nederlander. Het hield niet stand. Laatst vergezelde ze haar huidige vriend - Pool - naar de huis arts. „Hij zei: 'wat kun jij goed Pools, zeg'. Ze glimlacht. „Hij had niet in de gaten dat ik Poolse bén." De kamer vult zich met sigarettenrook, de salontafel met koekjes en snoep. Het ge sprek over leven in Nederland schiet alle kanten op. Eerst is de beruchte Nederland se koekjestrommel aan de beurt, waar stee vast na één koekje het deksel op gaat. En dat je alleen op afspraak mag komen en nooit spontaan gevraagd wordt om te blij Arnold Konietzko in zijn Poolse winkel, foto Ed van Alem ven eten. Ondenkbaar in Polen, waar gast vrijheid met de paplepel wordt ingegoten. „Wij zijn ook gewend dat vrienden en fa milie elkaar voor niks helpen. Maar in Ne derland draait het om geld, geld, geld", zeg gen ze. „En sparen, sparen, sparen." Veel kinderen in Nederland zijn ziek, mer ken de twee. Volgens Wioleta komt dat door de anticonceptiepil. En omdat er eerst gestudeerd en gespaard moet worden, voor er kinderen mogen komen. „Ik ben 41 jaar en al oma. Ik geniet er zo enorm van." Hoog lopen de gemoederen op als het over de behandeling van Polen op de werkvloer gaat. Arnold, dertien jaar in Nederland en begonnen op een snackfabriek, woonde toen in een stacaravan op een camping. Nu huren steeds meer Polen - behalve van uit zendbureaus of via hun bazen - ook vaker huizen van een woningstichting, zegt hij. Dat is tenminste veel gunstiger dan 70 eu ro per week betalen voor een stapelbed in een huis dat je met zessen deelt. De bejegening van Polen vond hij in die be gintijd beter dan nu. „Misschien omdat er nog niet zo veel Polen waren", zegt hij. Wioleta: „Of dat er nog niet die verhalen waren over misdragingen en dat er dingen kapot werden gemaakt." Ze heeft zelf meegemaakt, zegt ze, dat op het middaguur in een snikhete kas werd omgeroepen dat 'alle Nederlanders en kin deren naar huis mochten, maar dat de Po len moesten blijven'. „Die mochten wel een zonnesteek oplopen." Arnold vertelt over een bedrijf waar aange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10