Mogelijk Nederlandse bedrijven betrokken bij Duits eierschandaal Belgische zakenman gedood BUITENLAND 7 Nederlandse militairen in Turkse stad Adana volgen bijna dagelijks Syrische raketten op hun radarschermen. Er wordt met zware wapens gevochten aan de rand van Europa Ik begrijp best dat de Tur ken aan de grens nerveus worden van al die scuds Conservatief nieuwe president op Cyprus 'Broer Pistorius reed vrouw dood' Fidel Castro na ziekte in parlement Cuba MAANDAG 25 FEBRUARI 2013 'Als je die scuds ziet, weet je: het is niet voor niets REPORTAGE PATRIOTRAKETTEN door onze correspondent Jessica Maas INCIRLIK - Een rood symbooltje kruipt langzaam over het scherm. Een stippellijn voorspelt de waar schijnlijke inslaglocatie. „Dat is een scudraket", verduidelijkt kapi tein Lennart Cornelisse (29) uit Vlaardingen in het commandocen trum van de Nederlandse Patriot missie op de basis in Incirlik in Oost-Turkije. „Zodra we dat zien, is iedereen alert." Het zijn beelden van afgelopen nacht. Alle informatie van de Pa triotradars en sensoren op sche pen en vliegtuigen rond de Syri sche grens komt op dit scherm sa men. Het scherm geeft een bijna volledig overzicht van alle vliegbe wegingen in het Syrische lucht ruim. De getraceerde scud slaat in op Sy- risch grondgebied, ver van de grens. Dat lucht op. De alarm kreet 'fireball!' - waarmee de mili tairen een raket richting T\irkije aanduiden - is in het zenuwcen trum nog niet gevallen. De Patriots hoeven dus niet in ac tie te komen. De Syrische raket ten vallen bovendien buiten be reik van de luchtafweer. De op dracht is ook glashelder: deze Pa triots zijn uitsluitend opgesteld om het Turkse grondgebied te be schermen. Majoor Frank Dijkmans (39) uit Den Bosch wijst naar de tv. „De volgende dag zien we op CNN wat voor ellende dat ogenschijn lijk simpele symbooltje op het scherm kan veroorzaken en we ten we heel goed dat we hier niet voor niets zitten." Collega Cornelisse: „Vorige week was er nog een grote inslag in Aleppo. Je vraagt je af wat er van die stad over is." Bepaald rustig is het Syrische luchtruim niet, constateert ook minister van Defensie Jeanine Hennis-Plasschaert die zaterdag ochtend - samen met haar Duitse en Turkse collega's - een bliksem bezoek brengt aan de 260 Neder landse militairen. „Er wordt met zware wapens gevochten, pal aan de grenzen van Europa. We we- Minister Hennis- Plasschaert Generaal Tom Middendorp ten allemaal wat u op de radar voorbij ziet komen." Er zijn dagen dat de militairen op hun schermen alleen lijnvluchten zien - velen vliegen met een boog je om Syrië heen, zegt majoor Dijkmans in het 'zenuwcentrum'. „Maar er zijn ook dagen dat we dat daar zeven raketten zien in slaan." Een stuk verderop op de enorme basis - waar ruim drieduizend TXirkse en Amerikaanse soldaten zijn gelegerd, staan ze dan: de Ne derlandse Patriots. Tot voor kort speelden militairen hier nog paintball, getuige een bord langs het hek. Nu staan er zeven lan- ceerinstallaties, met de kop rich ting Syrië. De andere eenheid staat buiten de basis, bij het vlieg veld in Adana. Klinkt de code 'fire ball' dan komt dit geavanceerde af weersysteem in actie. Achter de lanceerinstallaties in een kleine donkere cabine, turen de drie vuurleiders naar groene radar schermen. Een blauwe koekie- monsterknuffel met militaire ba ret is als grap tussen de schermen gezet. Twaalf uur onafgebroken zitten ze hier. „En we slapen als team ook nog op dezelfde kamer, dan leer je elkaar wel kennen, ja", lacht Jori Draaijer (25) uit Deurne. „In de dagen dat we geen dienst hebben, is er op de basis voldoen de te doen. Belangrijk om je hoofd leeg te maken." Aan sportfaciliteiten en restau rants geen gebrek. Er is zelfs een bioscoop op de voormalige Ameri kaanse basis en ook een Burger King ontbreekt niet. Het is niet vreemd dat Turkije de hulp van de Navo heeft ingeroe pen, vindt generaal Tom Midden dorp. De Commandant der Strijd krachten is met de minister mee gekomen voor een bezoek aan 'zijn mannen'. „Ik begrijp best dat de T\irken aan de grens nerveus worden van al die scuds. Nee, het is allemaal niet voor niets." door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Bij een nieuw voedsel schandaal in Duitsland zijn moge lijk ook Nederlandse bedrijven be trokken. Het Openbaar Ministerie in Oldenburg onderzoekt honder den bedrijven die, ondanks dat ze te veel legkippen in hun stallen houden, miljoenen eieren hebben verkocht onder een biologisch la bel. Volgens weekblad Der Spiegel gaat het om een van de grootste frau deaffaires in de Duitse agrarische geschiedenis. Hoeveel onderne mingen in Nederland en België bij de zwendel zijn betrokken, is niet bekend. Het is na het paar- denvleesschandaal de tweede maal in korte tijd dat grootschalig bedrog met levensmiddelen aan het licht komt. Het onderzoek naar de zwendel met biologische eieren loopt in Duitsland al sinds de herfst van 2011, maar werd tot nog toe geheim gehouden. Bij honderden ondernemingen in de aan Nederland grenzende deelsta ten Nedersaksen en Noord- rijn-Westfalen en in het Oost-Duitse Mecklenburg-Voor- pommeren deed de politie inval len. In Nedersaksen zouden hon derdvijftig boerenbedrijven bij het bedrog zijn betrokken. Dat is bijna elk vijfde legkippenbedrijf in de deelstaat. Het is niet voor het eerst dat justitie grootschalige fraude in de landbouw op het spoor komt. Eind 2011 bleek een Italiaanse bende zevenhonderd duizend ton conventionele levens middelen als bio-produkten op de Europese markt te hebben ge bracht. Vorig jaar werd in Duits land dioxine ontdekt in biologi sche en conventionele eieren. On danks dergelijke schandalen hou den Duitse consumenten een groot vertrouwen in biologisch voedsel. Vorig jaar ging in de sec tor 7 miljard euro om, een stijging van 6 procent tegenover 2011. NICOSIA De conservatieve politicus Ni kos Anastasiades is gekozen als nieuwe president van het bijna failliete Cyprus. Volgens de voorlopige officiële resultaten kreeg hij bij de tweede ronde van de presidentsverkiezingen gisteren 57,48 procent van de stemmen. Zijn tegenkandidaat, de linkse politicus Stavros Ma- las, kwam op 42,52 procent. JOHANNESBURG De broer van de roemruchte Zuid-Afrikaanse atleet Oscar Pistorius, Carl Pistorius, wordt ook vervolgd inzake de dood van een vrouw. Ze reed op een motorfiets toen ze in 2010 om het leven kwam bij een ver keersongeval dat in de ogen van de aanklagers door Carl Pis torius werd veroorzaakt. ACAPULCO Nikos Anastasiades HAVANA De gepensioneerde Cubaanse leider Fidel Castro (86) is giste ren na een lange peripde van af wezigheid weer in het parle ment verschenen. Sinds Fidel Castro in 2006 ziek werd, heeft hij zich alleen nog in 2010 in het parlement vertoond. In 2008 had hij de macht overge dragen aan zijn broer Raül. Jan Sarens, de topman van het gelijknamige Belgische bouw- kranenbedrijf is zaterdag dood geschoten in de Mexicaanse badplaats Acapulco. Volgens de politie werd de 58-jarige Belg in zijn borst getroffen toen hij zich zou hebben verzet tegen twee criminelen die zijn Merce des cabriolet wilden stelen. De schietpartij vond plaats op korte afstand van het Princess Hotel, waar volgende week het Mexico Open tennistoernooi wordt ge houden. Het toeristische Acapul co lijdt zwaar onder geweld dat uit drugshandel voortkomt. In het deel van de stad waar de Belg is doodgeschoten, werden onlangs zes Spaanse toeristes verkracht. BIJ DE PRUS INBEGREPEN i 2 nachten in Z-Duitsland o.b.v. half- pension 5 nachten in Eichgraben, kamer met bad of douche, toilet, enz. Ontbijtbuffet en 3-gangendiner Excursies met bus (excl. entreegeld) Comfortclass touringcar Goed verzorgd afscheidsbuffet Vertrekdata: 15, 29 april 13, 27 mei 10, 24 juni enz. BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 overnachtingen in Duitsland 7 overnachtingen in Opatija in een comfortabele kamer met bad/douche en toilet. Lift aanwezig Gehele reis o.b.v. halfpension Excursies met bus (excl. entreegeld) Comfortclass touringcar Goed verzorgd afscheidsbuffet Vertrekdata: 15, 22, 29 april 6, 13, 20, 27 mei 3, 10, 17, 24 juni enz. 15 DGN RONDREIS SPANJE EN ANDALUSIË V.A slechts BU DE PRIJS INBEGREPEN I: 2 nachten in Zuid-Duitsland I 2 nachten in omgeving van het Gardameer s 2 nachten in omgeving van Rome 3 nachten in omgeving van Sorrento j 1 nacht in Chianciano Terme in omg. Siena 1 overnachting in Montecatini Terme bij Pisa Gehele reis o.b.v. halfpension Excursies met de bus (excl. entreegeld) Comfortclass touringcar Goed verzorgd afscheidsbuffet Vertrekdata: 15, 29 april 13, 27 mei 10, 24 juni enz. BIJ DE PRUS INBEGREPEN 2 overnachtingen en diner in Midden-Frankrijk 2 nachten in een Aquahotel in Santa Susanna 2 nachten Benidorm - 6 nachten in 4*Bahia Tropical hotel Almuhécar 1 nacht op terugreis omgeving Benidorm 1 nacht op terugreis in Santa Susanna Gehele reis o.b.v. halfpension Excursies met bus (excl. entreegelden) Stadsgids in Cordoba Comfortclass touringcar, chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet Vertrekdata: 15 april 6, 27 mei 17 juni enz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7