Ramp van 1906 Nu 8 maanden korting op je abonnement KPN ToestelLease kpn 18 ZEELAND _L F. VAN DIXHOORN zeeland in de vorige eeuw Na zes jaar is er nieuw werk van F. van Dixhoorn. In Frankrijk blijkt zijn poëzie een inspiratiebron voor theater. Altijd gratis bellen naar alle mobiele KPN-nummers kpn winkel kpn.com I 0800 0115 SftMSUNG •ern« umr ?4t 9 #WU Nieuw! Een meditatie ir Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. De raadkaart van vorige week is een afbeelding van Honte- nisse tijdens de watersnood ramp van 1906. Jaap Burger uit Goes schrijft dat Karei Jan André Guyon baron Collot d'Escu- ry toen burgemeester was van Honte- nisse. „Zijn echtgenote, Anna Maria Willemine Frederike van Doorninck (zij werd Frits genoemd), geboren 30 september 1859 te Zutphen, heeft zich ten tijde van de watersnood ten volle ingezet voor de slachtoffers. Zij heeft onder meer geholpen fondsen voor de leniging van de nood te wer ven. Voor het goede doel werden on der meer prentbriefkaarten verkocht met de afbeelding van koningin Wil- helmina." A. Menu uit Terhole gaat dieper in op de watersnood zelf: „Op maandag 12 maart 1906 is tijdens een noordwes terstorm de zeedijk van de Wilhelmus- polder, gelegen tussen Walsoorden en Kruisdorp, doorgebroken. De vol gende ochtend is bij Kruisdorp de bin nendijk tussen de Wilhelmus- en de Zandepolder doorgebroken, waardoor Kloosterzande en Groenendijk onder water kwamen te staan. De foto is ge nomen vanaf de molen van Groenen dijk. Men ziet hier de Molenstraat; la ter is de naam veranderd in Clooster- straat. Rechts is het winkeltje van Pouw Cammaert en achteraan het huis van Jos Asselman. Enkele dagen na de overstroming stuurde de rege ring, op verzoek van burgemeester Collot d'Escury, een paar honderd sol daten. Onder bevel van een kapitein legden ze versterkingen aan, stopten gaten en legden bij Kruisdorp een ringdijk aan. Op 23 maart brachten ko ningin Wilhelmina en prins Hendrik een bezoek aan het getroffen ge bied." Piet Scheerders uit Hulst vervolgt: „Wonder boven wonder is er in Zee land niet één slachtoffer te betreuren geweest, maar verder langs de Schel de in België helaas wel." Adrie de Dreu uit Goes vertelt dat de ramp zich overdag voltrok, 'waardoor de mensen de gelegenheid kregen om te vluchten en er geen slachtoffers zijn gevallen'. De Dreu: „De schade was echter enorm. Na de ze stormvloed is besloten om de dij ken te voorzien van de zogenaamde Muralt-muurtjes, die men nog op di verse dijken tegenkomt." Winnaars waardebon: Jaap Burger, Goes; Familie Cornelis, Oostburg; Aloys Sponselee, Sas van Gent Nokia Lumia 920 4G 250 min/sms 250 MB KPN ToestelLease Samsung Stil mini 250 min/sms 250 MB KPN ToestelLease Watersnood to Hor door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Een nieuwe bundel van F. van Dixhoorn (Hansweert, 1948), misschien wel de belang rijkste hedendaagse dichter uit Zeeland, is een gebeurtenis. Zes jaar is het inmiddels geleden dat Twee piepjes verscheen. Nu is er De zon in de pan, dat bestaat uit twee deeltjes gevat in een oranje omslag: links het groene De zon in de pan, rechts het blauwe 4. De zon in de pan. Opnieuw heeft Van Dixhoorn, die woont in Middelburg, zijn woorden op een goudschaaltje ge wogen. De deeltjes tellen elk zes tien pagina's tekst, met amper 150 woorden. Een interview over zijn jongste werk acht de dichter niet opportuun, omdat hij geen be hoefte voelt zijn poëzie toe te lich- F. van Dixhoorn. foto Keke Keukelaar ten. „Ik denk dat het niet passend is voor dit werk", laat hij weten. „Ik beschouw deze bundel als een ding op zichzelf en wie de moeite neemt om deze tot zich te ne men, kan mijns inziens op een bij zondere (lees)ervaring rekenen (of niet...)." Een bijzondere ervaring is het ze ker, net zoals bij Van Dixhoorns vorige bundels. Het is ijle, serene poëzie, die noopt tot terugblade ren en herlezen. Minimalistisch, wordt zijn werk vaak genoemd. Nog meer dan voorheen gaat Van Dixhoorn in De zon in de pan uit van een streng patroon, van woor den die keer op keer terugkomen. doet 't gewoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70