Egyptische oppositieleider boycot stembus Amerika bombardeert slangen met paracetamolmuizen Italië naar stembus 6 BUITENLAND De eerste verkiezingsronde Op verschillende plaatsen in wordt gehouden op 22 april het land werd de afgelopen in de hoofdstad Caïro en maanden gedemonstreerd vier grote provincies tegen Mursi's bewind door onze redactie buitenland CAÏRO - Een van de voornaamste oppositieleiders in Egypte, de secu liere liberaal Mohamed EIBaradei, heeft zaterdag opgeroepen tot een boycot van de komende parle mentsverkiezingen. De eerste ronde daarvan zal wor den gehouden op 22 april in de hoofdstad Cairo en vier grote pro vincies. Christelijke politici had den president Mohammed Mursi gevraagd enkele streefdata te wij zigen in verband met Pasen. Volgens oppositieleider EIBaradei doet de datum er helemaal niet meer toe en gaat het erom deze verkiezingen te boycotten. EIBa radei liet onder meer via Twitter weten dat er sinds de val van dic tator Hosni Mubarak in februari 2011 vrijwel niets in het land is veranderd. „Ik heb onder Muba rak in 2010 opgeroepen tot een boycot van de verkiezingen en dat doe ik nu weer, ik wil geen deel hebben aan fraude", aldus EIBa radei. Het Egyptische parlement werd in juni vorig jaar ontbonden. Vol gens het Egyptische Constitutio nele Hof was een derde van de parlementsleden onrechtmatig ge kozen en moest de stembusgang daarom over. De huidige regering van de eerste democratisch gekozen president Mohammed Mursi wordt gedomi neerd door de conservatieve Mos limbroederschap. Die domineer de ook het gekozen parlement, maar dat is op bevel van de hoog ste rechters van het land vorig jaar ontbonden. Het Egyptische pond is sinds de omwenteling in februari 2011 14 procent in waarde gedaald en de staat zag zijn internationale re serves rap slinken van omgere kend 27 miljard euro voor de val van Mubarak tot 10 miljard euro eind januari dit jaar. Volgens waar nemers is het deel dat in bittere armoede poogt te overleven, geste gen van 20 naar 25 procent van de bevolking. Hoewel er aan de zijde van de op positiepartijen veel kritiek is op Mursi, werd ElBaradeis oproep niet door al diens geestverwanten onderschreven. „Het laatste dat we nodig hebben is een nieuwe cyclus die het land polariseert en verdeelt", aldus Sha- di Taha van de oppositiepartij Ghad El-Thawra. De plaatsvervangend chef van Mursi's eigen partij reageerde kri tisch op de oproep van EIBaradei. „Wegblijven van een volkstoets, betekent slechts dat iemand uit voerende macht wil zonder een democratisch mandaat", aldus Is- sam al-Aram op zijn Facebookpa- gina. Hij benadrukte dat de verkie zingen straks zouden worden ge houden onder Volledig juridisch toezicht' en bovendien gemoni- tord door Egyptische en buiten landse instanties alsook door in ternationale mensenrechtenorga nisaties. Op verschillende plaat sen in het land werd de afgelopen maanden gedemonstreerd tegen het door religieuze impulsen ge stuurde bewind van Mursi. Bij de protesten kwamen tientallen mensen om het leven. In een wat ludieke bijdrage aan de al begonnen politieke strijd heeft de 6 aprilbeweging (een Egyptische Facebookgroep die een belangrijke rol innam in de oppositie tegen het regime van Hosni Mubarak) president Mursi aangemeld voor een astronauten wedstrijd die is uitgeschreven door een deodorantmerk. Via het Axe Global Space Camp in Orlan do zou Mursi de ruimte in kun nen worden geschoten. Lolbroe ken hebben al veelbekeken foto montages gemaakt van Mursi als astronaut. Bij het Milanese stembureau waar Silvio Berlusconi zijn stem in de parlements verkiezingen van gisteren en vandaag zou uitbrengen, wordt een activiste van vrouwenrechtenbeweging FEMEN opgepakt die protesteert tegen de 'vrouwonvriendelijke' politicus. Ook Eurocommissaris Neelie Kroes waarschuw de voor de herverkiezing van Berlusconi, die in Brussel wordt gezien als de ver oorzaker van de crisis in Italië, foto Cezaro De Luca/Reuters door onze redactie buitenland HACATNA/HONOLULU - Slangen zijn te succesvol op het eiland Guam (VS). Het leger doet er wat aan. Het is een van de bizarste offen sieven in de geschiedenis van de Amerikaanse luchtmacht. Dode, pasgeboren muizen die aan mini- parachuutjes vanuit helikopters boven dichte tropische begroeiing worden gedropt. Bedoeling is dat de met paracetamol volgestopte special farces aan de takken blijven hangen, als lokaas. Dat moet dan binnen twee dagen worden opge geten door nachtboomslangen die vervolgens doodgaan aan paraceta- molvergiftiging. De kans dat de muizen inderdaad worden opgepeuzeld is vrij groot want het barst van deze slangen op Guam, een Amerikaans eiland in de Stille Oceaan: zo'n twee mil joen zouden er nu leven. Het muizenbombardement is on derdeel van 'De oorlog tegen slan gen' op Guam. Bioloog Daniel Vi ce van het Amerikaanse ministe rie van Landbouw heeft zaterdag in Amerikaanse media gezegd dat 'er geen plek op de wereld is waar de problemen met slangen zo groot zijn'. De luchtaanvallen op de slangen zullen volgende maand beginnen in de omgeving van Andersen Air Force Base, die wordt gebruikt door de Ameri kaanse luchtmacht en marine. De autoriteiten vrezen dat de slangen aan boord van vliegtuigen en sche pen naar andere eilanden gaan. Om die reden wordt elk vertrek kend vliegtuig en elk schip eerst gecontroleerd met speciaal op slangen getrainde snuffelhonden. Een studie van het National Wild life Research Center schatte eer der in een rapport dat nachtboom slangen op Hawaii tot wel 1,7 mil jard euro schade kunnen veroorza ken als ze daar net zo'n plaag wor den als op Guam. Pogingen om van de slangen af te Geen andere plek op de wereld waar problemen met slangen zo groot zijn Bioloog Daniel Vice komen door ook hun natuurlijke vijanden op Guam uit te zetten (dat zijn de zwarte adder en de agapad of reuzenpad) bleken te kostbaar of te ingewikkeld. Ook al omdat de jongen van deze jagers een welkome aanvulling op het menu zouden voor zijn voor de massa's nachtboomslangen. Nachtboomslangen leven normali ter in het Noord-Australische kustgebied, Maleisië en Pa- poea-Nieuw-Guinea. Het dier plaagt Guam sinds de TXveede We reldoorlog toen het meeliftte op Amerikaanse marinevaartuigen die de Japanse bezetters hadden verdreven. Op Guam heeft de slang geen natuurlijke vijanden en vermenigvuldigt zich dus snel. Nachtboomslangen zijn dol op vo gels en kleine knaagdieren en zijn oorzaak van het uitsterven van ne gen van de twaalf inheemse vogel soorten, waaronder de Guam-ijs- vogel. Alleen de lokale spinnen hebben geen klagen. Ook zij gedijen beter dan ooit tevoren want hun groot ste predatoren (vogels) zijn slan- genvoer geworden. Het ooit zo uitgebalanceerde eco systeem van Guam ligt zo op zijn gat en het wordt nog erger. Want de nu verdwenen vogelsoorten zorgden bijvoorbeeld ook voor de verspreiding van plant- en boom zaden. De vogels poepteadie za den uit buiten het bereik van de ook al geïmporteerde varkens en reeën die het meeste jonge groen wegvreten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6