'Ttoeede leven voor caisson Schelphoek bij Watersnoodmuseum' BEHA 10 DAAGSE Patrijs is in geen velden of wegen te bekennen KORTING 16 BEVELANDEN en THOLEN VRIJWILLIGERSCENTRALE Graffitispuiters aangehouden in Goes IEDERE 2e BEHA 's-Heer Hendrikskinderen heeft sinds kort een vrijwilligerscentrale. Iedere inwoner kan er een beroep op doen. Sommige mensen schromen om om hulp te vragen, maar dat hoeft nu dus niet meer Vogeltellers ondernemen veldtocht in de striemende kou om het hoen voor uitsterven te behoeden. door Joeri Wisse OUWERKERK - Het Watersnoodmu- seum en het krekengebied bij Ou- werkerk kan over enkele jaren wel licht ook per boot worden bezocht. Er zijn plannen om het caisson dat nu nog in de haven Schelphoek ligt, naar Ouwerkerk te verslepen. Daar zou het dienst kunnen doen als aanlegplaats voor pleziervaart en rondvaartboten. Dat kan door een ponton aan het caisson te be vestigen, dat weer in verbinding staat met een loopbrug naar de kant. Volgens een grove schatting van Rijkswaterstaat en enkele be trokken aannemers, gaat het pro ject een miljoen euro kosten. Een belangrijk deel hiervan zou betaald kunnen worden uit de gel den die havenbedrijf Rotterdam beschikbaar heeft gesteld in ver band met de natuurcompensatie in de Voordelta voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte. Een subsidie-aanvraag kan alleen kan op basis van co-financiering. Om die reden stelt de gemeente Schouwen-Duiveland voor maxi maal 100.000 euro uit te trekken voor het project. Als de gemeente raad hiermee instemt, moeten ook andere overheden of private partijen samen zo'n vier ton op ta fel leggen. Volgens wethouder Ad Verseput zijn hiervoor onder an dere de aannemers in beeld die aan de Deltawerken werkten. Ver seput is enthousiast over het plan omdat het een schakel toevoegt in de toeristische infrastructuur van Schouwen-Duiveland. Het pon ton kan een aanlegplaats worden voor rondvaartboten. Directeur Siemco Louwerse van het Watersnoodmuseum juicht het initiatief toe. „Het zou hele maal geweldig zijn als we een vijf de caisson buitendijks erbij zou den krijgen. Het museum kan ech ter geen bijdrage leveren", zegt hij meteen erbij. De stichting die onlangs is opgericht om het bui tengebied rondom het museum, de camping en de brasserie op te waarderen, kan volgens Louwerse wel een rol spelen in het toekom stig beheer van de voorziening. Rijkswaterstaat staat positief te genover het initiatief, maar levert volgens woordvoerder Edwin de Feijter geen financiële bijdrage. GOES - De politie heeft zaterdag rond 00.40 uur drie mannen aan gehouden wegens het aanbren gen van graffiti in Goes. Vrijdaga vond is graffiti ontdekt op diverse objecten op het Hollandiaplein en de Gasthuisstraat. Op een prul lenbak, een zijgevel van een hore cagelegenheid, drie voertuigen, 10,- 'We zijn een door Luc Oggel een muur en een kraam is graffiti aangebracht, ónder meer het woord 'Jood'. De drie verdachten zijn 19, 21 en 22 jaar oud en ko men uit Goes en de gemeente Bor- sele. Op hun kleding en handen is verf aangetroffen. De politie ver zoekt getuigen zich melden via 0900-8844. 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN - Een schilderijtje ophangen, een com puterprobleem of (even) geen mo gelijkheid om boodschappen te doen. Zomaar wat dingen waar ie dereen wel eens mee te maken heeft en die voor de één makke lijk zelf zijn op te lossen, maar voor de ander niet. In 's-Heer Hendrikskinderen (en de buurt schap Wissekerke) is voor die laat ste groep een oplossing. Daar is onlangs een vrijwilligerscentrale opgericht, die onder de naam VierHanden dorpsbewoners bij el kaar wil brengen die enerzijds hulp vragen en anderzijds hulp aanbieden. VierHanden opereert onder de vlag van de dorpsraad en is voort gekomen uit het vorig jaar tot stand gekomen dorpsplan. Uit een enquête bleek dat er behoefte is aan zo'n initiatief. Na een flyer- actie, eind vorig jaar, hebben zich inmiddels veertien vrijwilligers aangemeld. Ronald Luiten en Re- gien Maljaars zijn twee van hen. Elke vrijwilliger heeft een eigen 'specialiteit'. Zo kan Ronald wor den ingeschakeld bij computerpro blemen en Regien kan worden op getrommeld als er mensen zijn die vervoer nodig hebben voor bij voorbeeld een bezoek aan de huis arts. Coördinator Jannie Leijs Ronald, die sinds twee jaar in 's Heer Hendrikskinderen woont, ziet de vrijwilligerscentrale als een soort ANWB. „Voor de kleine ongemakken. Voor echt grote din gen zul je toch naar de garage moeten." De Rotterdammer van origine is 'communitymakelaar'. „Sociaal ondernemer, zowel be taald als onbetaald. Ik doe graag dingen waar ik energie van krijg, dit is er één van", verklaart hij zijn aanmelding als vrijwilliger. Het initiatief sprak ook Regien aan. „Ik heb nu wat meer vrije tijd en het geeft een goed gevoel om iets voor een ander te kunnen doen." Hoewel nog niet heel veel mensen een beroep op de vrijwilligerscentrale heb ben gedaan - hij bestaat per slot van rekening nog maar net - denkt Ronald dat die zomaar een vlucht zou kunnen nemen. „Het zal zeker groeien, voorzieningen in dorpen nemen af, dus de vraag zal toenemen." VierHanden richt zich op iedereen en niet alleen op ouderen. „Ook als je jong bent kun je je been breken", zegt Re gien. „En er zijn ook veel jonge mensen die moeite hebben met het instellen van een nieuwe tele visie", vult Ronald aan. Uitgangspunt is in elk geval om te zorgen dat zoveel mogelijk mensen zo lang mogelijk zelfstan dig op het dorp kunnen blijven wonen, zegt Jannie Leijs, coördi nator van de vrijwilligerscentrale. Haar functie is om vraag en aan bod bij elkaar te brengen. „Als ie mand ergens hulp bij nodig heeft, bellen ze naar mij en vervolgens benader ik een vrijwilliger die daar het best bij aansluit." Jannie weet uit eigen ervaring dat mensen soms schromen om hulp te vragen. „Maar nu de vrijwilli gerscentrale er is hoeft dat niet meer, want de vrijwilligers willen juist helpen." Het hulpaanbod is op dit mo ment divers. De vrijwilligers zijn inzetbaar voor (timmer)klusjes in en om het huis, boodschappen doen, studiebegeleiding, hulp in de (volks)tuin, vervoer naar ziekenhuis/arts, verzorging van huisdieren, het invullen van for mulieren en computerproblemen. door Henk Postma SCHELLACH - De Vogelbescherming reageerde laatst furieus op een re clame van FrieslandCampina als zou onze melk afkomstig zijn van vredig in idyllisch landschap grazen de koeien. „Een schertsvertoning", ageerde vogelbeschermer Chris-Jan van der Heijden. „Weilanden zijn dode vlaktes waar alleen nog gras groeit. Bloe men en insekten zijn verdwenen. Sinds de jaren zestig is het aantal boerenlandvogels daardoor met 80 procent gedaald. Soorten als de patrijs en grutto staan op het punt van uitsterven." Zo erg is het in Zeeland nog niet, althans niet overal in'dit gewest. Van elke honderd patrijzen, die een halve eeuw geleden bij een wandeling op het platteland op fladderden, of voor je voeten weg schoten, zijn er hier nu nog zeven over. En die vindt je alleen op schaarse plekken met voldoende afwisseling van struweel, akkers, weilanden of stoppelveldjes. Maar dan moet de wind niet zo striemend koud in je gezicht bla zen als zaterdag. Drie groepjes vo gelliefhebbers, die er samen met enkele boeren op uit trokken om de patrijzenstand in het noorde lijk middengebied van Walcheren in beeld te brengen, kregen geen enkel exemplaar in het vizier, hoe intensief en systematisch ze ook met hun verrekijkers de akkers, slootkanten en bermen bespied den. Op het eind van de dag bleek uit eindelijk nog wel iemand, die op eigen houtje op zoek was, één koppeltje te hebben gespot, er gens langs de Oude Veerseweg bij Middelburg. „We hebben overal gekeken, bij struweeltjes, paarden weides, rondom en langs boom gaarden, tot aan mesthopen toe. Maar behalve twee fazanten, wat hazen en een houtsnip, leek alles uitgestorven", kleumt Agnès Bim- mel uit Ritthem, wanneer ze met telgenoot Winant Halfwerk uit Middelburg op kaasboerderij Schellach nog even een kop koffie drinkt. „Ik snap helemaal waarom de patrijs geen zin had om naar buiten te komen", rilt Sylvia Tuin der van de Stichting Landschaps beheer Zeeland (SLZ) nog na. Want helemaal weg kan de patrijs niet zijn. Bij dit weer, weten de vogeltellers, zoekt dat soort die ren beschutting, ineengedoken in een slootkant, of plat op de grond in een holte. Volgende keer beter. Want de patrij zentelling op Wal cheren was de eerste van een reeks. Het hele jaar door worden overal in Zeeland tellingen ver richt en waarnemingen verza meld. De Stichting Landschapsbe heer Zeeland (SLZ) wil daarmee in beeld krijgen op welke plekken nog redelijk wat patrijzen aanwe zig zijn, hoe ze de winter kunnen overleven, en wat hun broedge drag is. Er kunnen dan maatrege len worden genomen om verdere achteruitgang van de patrijzen stand te voorkomen, zoals het spe ciaal beplanten en inrichten van akkerranden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54