CU eindelijk haar zin: alcohol pas vanaf achttien cheap.nl dagactie RK Kerk wil overleg over afwijzen schadeclaims seksueel misbruik 50% 3 dagen bij de Friese Steden 4 BINNENLAND VEILIGHEID De politie van Almere pakt 'racende' scootmobiels in het centrum aan. „Ik ben soms bang in mijn eigen stoel." cheap.nl /dagactie 10900-700 7004 Ik loop er altijd naast Als ze te hard rijdt, kan ik haar niet bijhouden per/toplocatie één superactie! ZZ Beach Hotel de Vigilante ma 25 februari korting door Francine Wildenborg DEN HAAG - Zes jaar heeft de ChristenUnie (CU) ervoor gestre den: de minimumleeftijd voor alco holgebruik verhogen van zestien naar achttien jaar. Inmiddels heeft de kleine fractie een meerderheid voor haar voor stel. Deze week debatteert de Tweede Kamer er hoogstwaar schijnlijk voor het laatst over. Trok de PvdA zich in 2010 op het laatste moment terug, toen de coa litie met CDA en CU viel, inmid dels zijn de sociaaldemocraten om. In de onderhandelingen over het regeerakkoord hebben ze bo vendien de WD meegekregen. Bijzonder, gezien de sceptische houding van de liberalen. Medio vorig jaar vonden zij - net als de PW - nog dat eerst de handha ving op alcohol vanaf zestien op orde moest zijn, alvorens een ver hoging in te stellen. Koninklijke Horeca Nederland hanteert dat standpunt nog steeds. CU-Kamerlid Joël Voordewind is blij met de meerderheid. „Het gaat om de gezondheid van jonge ren. Alle alcohol die ze niet drin ken voor hun achttiende is pure winst: het voorkomt hersenscha- de en dat is essentieel voor hun opleiding en dus toekomst." Voordewind denkt dat de maat schappelijke discussie de laatste ja ren heeft bijgedragen aan de hui dige politieke opinie. „Het coma- zuipen en onderzoeken die aanto nen hoe schadelijk het is, hebben voor draagvlak gezorgd. Ook bij jongeren zelf: 65 procent is vóór het verhogen van de leeftijd." Voordewind maakt zich weinig zorgen over handhaving. Eén leef tijd schept duidelijkheid: „Nu mag de horeca sterke drank aan 18-jarigen schenken, en 16-plus bier en wijn." Ook op school is het eenduidiger: „Armbandjes met '16-plus' of'16-min', werken CU-Kamerlid Joël Voordewind niet. Toen ik mijn oudste in de brugklas van een feest haalde, stonden leeftijdsgenoten te kot sen. Is achttien de grens, wordt er überhaupt niet meer gedronken op schoolfeesten." Achter de voordeur is controleren lastig, erkent het Kamerlid. „Er zijn één miljoen probleemdrin kers, die geven het verkeerde voor beeld." Buiten de deur heeft Voor dewind veel vertrouwen in de handhaving nu vanaf 1 januari de gewijzigde Drank- en Horecawet geldt. Eerst werd toezicht gehou den door de Voedsel- en Warenau toriteit. „Nu is het een gemeente lijke taak, daar is extra geld én dus mankracht voor beschikbaar." De wet stelt nu ook dat super markten geen alcohol meer mo gen verkopen als ze drie keer drank meegeven aan 16-minners. En naast drinken op straat, is be zit van drank illegaal. Binnenkort start een campagne over deze nieuwe regels. Met zestien als grensleeftijd. Voordewind: „Jam mer, beter was als de leeftijdsver hoging tegelijk met de verscherp te regels per 1 januari was inge gaan." Nu hoopt hij dat zijn voor stel per 1 juli een feit is. Zoef, en weg is door Paul Bots almere - „Mag ik u iets vragen?" Het verzoek van de verslaggever wordt snel beantwoord in het kou de en winderige winkelcentrum van Almere. „Jazeker", zegt een man op een scootmobiel, om ver volgens zonder het gas los te la ten verder te rijden tussen het winkelend publiek door. Zoef, weg is hij. Welkom in de wereld van wijk agent Boy Jansen. De politieman kondigde vorige week controles aan op hardrijdende scootmobiels in het centrum van Almere. Op bewonersbijeenkomsten wordt flink geklaagd over de gevaarlijke karretjes. Harde cijfers ondersteunen de klachten. Scootmobielen zijn de laatste jaren steeds vaker betrok ken bij aanrijdingen. Daarbij val len al snel gewonden. Het karre tje is zwaar en haalt snelheden tot 17 kilometer per uur. Veilig Verkeer Nederland pleit voor een verplichte basiscursus voor alle ge bruikers. Overigens niet zozeer om de voetgangers te bescher- Bert Gelderblom, echtgenoot van 'scootmobielster' Gesina men, maar vooral voor de veilig heid van de scootmobielers zélf. In 2011 overleden 23 gebruikers van scootmobiels en andere ge handicaptenwagentjes in het ver keer. Dat een aanrijding met een scoot mobiel hard kan aankomen, daar weet marktkoopman Yoshte Cra mer sinds vorige week alles van. Bij het opbouwen van de markt reed een scootmobieler zo hard, dat hij een laaghangende kabel over het hoofd zag. „Hij bleef ach ter de kabel hangen en schoot zo mijn kraam binnen." Gevolg: een flinke deuk in een van de ijzeren palen. „Je wil niet weten wat er was gebéurd als daar iemand tus sen had gezeten." De gehandicap te man viel uit zijn karretje. „We wilden hem helpen. Het eerste wat hij vroeg: 'wie kan ik aankla gen'. Nou, toen hebben we maar niet meer geholpen." Ook Bert en Gesina Gelderblom hebben ervaring met hardrijden de scootmobiels. Gesina heeft al 24 jaar zo'n handig karretje. „Maar soms ben ik bang in mijn eigen stoel als ik andere voorbij zie rijden. Zo hard! Die scootmo biel, dat zijn mijn voeten. Daarom moet ik me aanpassen aan voet gangers." Echtgenoot Bert is het er volmondig mee eens. Ook uit eigenbelang, erkent hij lachend. „Ik loop er altijd naast. Als ze te hard rijdt, kan ik haar niet bijhou den." Toen Gesina 24 jaar geleden haar scootmobiel kreeg, volgde ze meteen ook een cursus. Zo'n cursus is anno 2013 geen ge meengoed meer, blijkt uit het ver haal van Gerard - 'nee, liever geen achternaam' - die een stukje ver derop een overdekt winkelcen trum in zoeft. „Ze hebben me al leen uitgelegd waar de knopjes voor dienen", vertelt hij. Gerard vindt het terecht dat de politie hardrijders aanpakt. „Sommigen rijden als gekken. Ze denken dat ze in zo'n karretje alle rechten hebben." Marjan van Dijk zegt geen cursus nodig te hebben. „Ik heb altijd au to gereden en ik heb veel gefietst. 2 overnachtingen incl. ontbijt Direct aan het IJsselmeer 1/ Gratis Wi-Fi en parkeren s/ Vlakbij Hindeloopen en Sneek door Paul Bots AMSTERDAM - De Rooms-Katholie- ke Kerk in Nederland gaat praten met het meldpunt Seksueel Mis bruik over het grote aantal onte rechte afwijzingen van schade claims. Dat laten de bisschoppen weten in een reactie op uitlatingen van voorzitter Wiel Stevens van de klachtencommissie in NRC Han delsblad. Volgens Stevens wordt ongeveer eenderde van de klach ten wegens gebrek aan bewijs af gewezen. De voorzitter is er van overtuigd dat veel van deze kla gers terdege misbruikslachtoffer zijn. Voorzitter Guido Klabbers van slachtofferorganisatie KLOKK is verheugd. „Wij hebben dit pro bleem afgelopen zomer al aange kaart, maar toen is er niets mee gebeurd. Ik vind het moedig dat Stevens eerst bij het tv-program- ma Kruispunt en nu in NRC hier over naar buiten treedt." Tot de jaarwisseling keerde de ka tholieke kerk in Nederland 2,5 mil joen euro schade uit aan slachtof fers. Volgens een berekening van NRC Handelsblad loopt dat be drag uiteindelijk op tot 30 mil joen, inclusief de ruim 10 miljoen die nodig waren voor de commis sie Deetman die het misbruik on derzocht. Klabbers betwijfelt of de teller werkelijk zo hoog zal oplopen. Volgens hem is er fundamenteel iets mis bij het uitkeren van scha devergoedingen. Er worden bedra gen gekoppeld aan bepaalde han delingen. Dat terwijl de gevolgen bij slachtoffers van minder ern stig misbruik soms erger zijn dan bij anderen. „Er zijn mensen die de maximale vergoeding van een ton krijgen. Als je dat bedrag deelt over de vijftig jaar dat die mensen hebben geleden, komt het neer op tweeduizend euro per jaar voor een verkloot leven." Ook de Nederlandse Bisschoppen conferentie verwacht uiteindelijk geen 30 miljoen kwijt te zijn aan het schandaal, zegt woordvoerder Bert Elberse. „Zelfs als ik het hoog inschat, kom ik niet aan zo'n bedrag." Dat het bedrag in Nederland lager is dan in de VS, Ierland, Canada en Australië is lo gisch, vindt hij. In die landen be taalden kerken bij elkaar 2 miljard euro aan smartengeld en kosten. „De claimcultuur in Nederland is anders dan in de VS. En in Ierland waren veel meer misbruikgeval len, waardoor de bedragen ook veel hoger zijn." I alleen vandaag boekbaar! van09 per persoon, per arrangement 'Prijs o.b.v. 2-persoonskamer Excl res.kosten 15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4