Gemeente investeert in stadsentree Speelautomaat gaat niet langer naar de bliksem SCHOUWEN-DUIVELAND 17 'Visievorming moet anders' 4— Graffitispuiters aangehouden Veelpleger gepakt tijdens inbraak Dansclub houdt maandelijkse avond Goesenaar (16) deelt klappen uit MMNDAC 25 FEBRUARI 2013 zierikzee - De politiek moet an ders omgaan met het opstellen van lange termijnvisies. Dat be toogt fractievoorzitter Wout van den Berg op de site van de WD. Naar aanleiding van de onlangs gepresenteerde concept woonvi- sie constateert hij dat onderne mers en burgers in een 'visiemoe ras' belanden omdat hun idee niet past in het bestaande beleid. Daarom vindt de WD'er dat de overheid onmiddellijk op plan nen moet inspelen, zodat initia tiefnemers niet lange tijd moeten wachten op duidelijkheid van de overheid. Daarbij noemt Van den Berg de langlopende maar nooit uitgevoerde plannen voor het cen trum van Bruinisse als voorbeeld. door Joeri Wisse ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland wil 700.000 euro uittrekken voor de nieuwe stadsen- tree aan de zuidkant van Zierikzee door een perceel aan het Groene Weegje te kopen van Zeeuwland. De overeenkomst is gesloten op voorwaarde dat de gemeenteraad er mee instemt, zegt wethouder Ad Verseput. De gemeente heeft grootse plannen met het gebied. Als zwembad Onderdak en de sporthallen verhuizen naar de Lange Blokweg, kan het terrein herontwikkeld worden. Zo studeert de gemeente op de mogelijkheden om er een parkeer plaats aan te leggen, eventueel in combinatie met een knooppunt voor het openbaar vervoer. Ook de komst van een supermarkt is met de nieuwe detailhandelsstruc- tuurvisie onder voorwaarden een mogelijkheid op die plek „Dit is een strategische aankoop, die op langere termijn wordt ont wikkeld. De grond van je buur man komt maar één keer te koop", motiveert Verseput het be sluit. Als het betreffende perceel niet wordt gebruikt voor 'Stadsen- tree Havenpoort' dan leent het zich volgens Verseput ook uitste kend voor de herontwikkeling van het bedrijventerrein. Op het stuk grond dat de gemeen te wil kopen is nu nog Installatie Partners Zierikzee gevestigd. Dit bedrijf is onlangs failliet gegaan, maar dat staat los van de deal tus sen de gemeente en Zeeuwland. De woningbouwvereniging is al sinds de jaren tachtig eigenaar van het pand. „We gebruikten het voor onze onderhoudsdienst en hebben ook altijd delen verhuurd aan andere bedrijven", legt direc teur Antoine de Ceuster uit. Sinds twee jaar heeft Zeeuwland de opslag van materialen elders ondergebracht. „Aanvankelijk was er belangstelling van een andere partij voor het perceel", vertelt De Ceuster. „Vanwege onze goede re latie met de gemeente hebben we het perceel ook aan de gemeente te koop aangeboden." De aankoop wordt betaald uit een subsidiepotje van bijna anderhalf miljoen euro. Dit geld heeft de ge meente gekregen van de provin cie Zeeland voor de herstructure ring van 't Sas. Verseput sluit niet uit dat er in de toekomst nog meer strategische aankopen in de omgeving worden gedaan. Het huidige Onderdak ligt weliswaar hemelsbreed dicht bij het centrum, maar er is nog geen logische (loop)route naar de binnenstad. „Hierover zijn we in gesprek met diverse partijen", meldt de wethouder. GOES Drie mannen van 19,21 en 22 jaar met verfsporen op hun handen en kleding zijn vrij dagnacht rond 0.40 uur op gepakt wegens graffiti spui ten. De bekladdingen, waar onder de tekst 'Jood' werden eerder die avond aangetrof fen op auto's, prullenbakken en gevels op het Hollandiap- lein en de Gasthuisstraat in Goes. De politie verzoekt ge tuigen zich te melden. VLISSINGER De politie heeft zaterdag in Vlissingen een veelpleger be trapt bij een woninginbraak aan de Nicolaes Honigh- straat. Dat gebeurde na een tip. De man probeerde nog uit een raam te springen. Uit eindelijk werd hij in de tuin overmeesterd met behulp van een politiehond. Daarbij sloeg de inbreker een agent meerdere keren in het ge zicht. OUWERKERK Dansclub Ouwerkerk houdt zaterdag 2 maart, een dag na de officiële opening van het vernieuwde dorphuis, een dansavond. Vanaf 19.30 zijn zowel beginnende dansers als gevorderden welkom aan de Ring 42. De maandelijkse dansevenementen worden al acht jaar gehouden voor liefhebbers uit Ouwerkerk en omgeving. GOES Een Goesenaar (16) is zater dagnacht rond 00.15 uur op de Grote Markt in Goes aan gehouden op verdenking van mishandeling van een 17-jarige Middelburger. De 17-jarige liep door de Sint Ja- cobstraat toen hij door de Goesenaar werd geslagen en geschopt. Het slachtoffer deed aangifte bij de politie. De jongens kennen elkaar. ZIERIKZEE - Als iemand verstand heeft van carillons, dan is het wel Arie Abbenes. De gepensioneerde stadsbeiaardier van Utrecht heeft praktisch alle werkende carillons in Nederland bespeeld en was jaren lang verbonden als docent aan de Beiaardschool. „Als adviseur heb ik over de honderd restauraties bege leid", zegt hij. Het recentste project is de stad huistoren van Zierikzee. Histo risch gezien niet zo waardevol als het klokkenspel in de Zuidhaven poort, dat uit 1554 dateert en daar mee het oudste carillon van Ne derland is. „Maar dat in de stad huistoren is wel een apart instru ment. Het bestaat uit Engelse klok ken uit de jaren twintig. Dat is bij zonder, omdat er vrijwel niets is overgebleven van andere exempla ren. Die zijn massaal in de oorlog geconfisqueerd door de Duitsers en omgesmolten." De aanleiding voor de recente onderhoudsbeurt is de ongelukkige indeling van het stokkenklavier. „Dat was niet zo oud, maar het zat ergonomisch niet goed in elkaar. Janno kreeg na een uur spelen rugpijn." Ook zijn enkele onderdelen vervangen en zijn de afgevlakte klepels weer mooi rond gevijld. „Alles uitge voerd in roestvrij staal en koper, want met die zoute wind roest het anders weg." Vervanging van het automatische speelwerk stond eigenlijk over een paar jaar op de planning van de gemeente, eige naar van het carillon. „In overleg met de gemeente kon dit naar vo ren worden gehaald", zegt Abbe nes. Het oude elektromagnetische systeem was erg gevoelig voor blikseminslag. „In plaats van op de bliksemgeleider, sloeg het vaak op het speelwerk. Daardoor raakte het elektrisch systeem ontregeld." Met de nieuwe speelautomaat, die het stokkenklavier zelf aandrijft door middel van pneumatiek, doet dit probleem zich niet langer voor. „Deze speelautomaat kan makkelijk 25 jaar mee." Beiaardiers Janno den Engelsman en Arie Abbenes inspecteren de vernieuwde speeltafel van het carillon in de Stadhuistoren, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47