'Tweede leven voor caisson Schelphoek bij Watersnoodmuseum' BEHA 10 DAAGSE KORTING 16 SCHOUWEN-DUIVELAND Zorgen over toekomst Veolia 120.000 kilo paard op de Ring Nutz naar finale van Regioruis Huisman is in voor twitterspreekuur CULTUREEL ERFGOED Het carillon in de stadhuistoren in Zierikzee is gemoderniseerd en uitgerust met een nieuwe computer. IEDERE 2e BEHA WANNEER IS HET CARILLON TE HOREN? door Joeri Wisse OUWERKERK - Het Watersnoodmu seum en het krekengebied bij Ou- werkerk kan over enkele jaren wel licht ook per boot worden bezocht. Er zijn plannen om het caisson dat nu nog in de haven Schelphoek ligt naar Ouwerkerk te verslepen. Daar zou het caisson dienst kun nen doen als aanlegplaats voor pleziervaart en rondvaartboten. Dat kan door er een ponton aan te bevestigen, dat weer in verbin ding staat met een loopbrug naar de kant. Volgens een grove schatting van Rijkswaterstaat en enkele betrok ken aannemers, kost het project een miljoen euro. Een belangrijk deel hiervan zou betaald kunnen worden uit de gelden die havenbe drijf Rotterdam beschikbaar stel de in verband met de natuurcom pensatie in de Voordelta voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte. Een subsidie-aanvraag kan alleen op basis van co-financiering. Daar om stelt de gemeente Schou- wen-Duiveland voor maximaal 100.000 euro uit te trekken voor het project. Als de gemeenteraad hiermee instemt, moeten ook an dere overheden of private partijen samen zo'n vier ton op tafel leg gen. Volgens wethouder Ad Verse- put zijn hiervoor onder andere de aannemers in beeld die aan de Deltawerken werkten. Verseput is enthousiast over het plan omdat het een schakel toevoegt in de toe ristische infrastructuur van Schouwen-Duiveland. Het pon ton kan een aanlegplaats worden voor rondvaartboten. Ook kun nen bedrijven in de omgeving pro fiteren van de extra bezoekers die via het water komen. Directeur Siemco Louwerse van het Watersnoodmuseum juicht het initiatief toe. „Het zou hele maal geweldig zijn als we een vijf de caisson buitendijks erbij zou den krijgen. Het museum kan ech ter geen bijdrage leveren", zegt hij meteen erbij. De stichting die onlangs is opgericht om het bui tengebied rondom het museum, de camping en de brasserie op te waarderen, kan volgens Louwerse wel een rol spelen in het toekom stig beheer van de voorziening. Rijkswaterstaat staat positief te genover het initiatief, maar levert volgens woordvoerder Edwin de Feijter geen financiële bijdrage. Wel worden ambtelijke uren in de eerste fase gestoken, waarvan Rijkswaterstaat deelprojectleider is. Daarin wordt onderzocht hoe het caisson kan worden verplaatst en wat er komt kijken bij de afzin ken voor de dijk bij Ouwerkerk. Het caisson zal daar, meer dan op de huidige beschutte plek, bloot staan aan de elementen. Daarom is nu al duidelijk dat het ponton en de loopbrug in het stormsei zoen moeten worden opgeborgen. OOSTBURG - De Sluise raadsfractie van Lijst Babijn is bezorgd over de mogelijke verkoop van de Ne derlandse vervoerstak van het Franse bedrijf Veolia. Dat wil zich terugtrekken uit het openbaar ver voer. Fractievoorzitter Francois Babijn vraagt aan het Sluise B en W om bij Veolia te informeren naar de gevolgen voor reizigers die de bus NOOROWELLE - Een broodje rookworst en een bekertje chocolademelk ging er wel in bij de honderdvijftig ruiters die zaterdag deelnamen aan de straö in Noordwelle. Nadat ze de snijdende kou op het strand hadden doorstaan, verza melden ze zich op de dorpsring. Daar werden ze niet alleen verwelkomd met een warme consumptie, maar ook met warme woorden van burgemeester Ge rard Rabelink en kinderburgemeester Annah Kooman. foto Pieter van der Laan Beiaardier kan carillon straks thuis bedienen door Joeri Wisse en het fiets-voetveer gebruiken. Hij vraagt zich ook af of de aanbe steding van het openbaar vervoer door de provincie niet duurder wordt, omdat het aantal 'grote spelers' afneemt. Babijn zegt dat de gevolgen voor Zeeland extra groot kunnen zijn, aangezien Veo lia ook voor 75 procent aandeel houder is van vervoersbedrijf Connexxion. ZIERIKZEE - Het is de laatste tijd stiller dan anders in de straten van Zierikzee. Vanwege een grote onderhoudsbeurt zwijgt het caril lon in de stadhuistoren al bijna twee maanden. Vanaf donderdag bespeelt stadsbeiaardier Janno den Engelsman de klokken weer en binnenkort klinkt ook elk kwartier weer een melodietje van uit de monumentale toren. De geoefende luisteraar zal horen dat het instrument na de onder houdsbeurt anders klinkt. Dat komt door de nieuwe speelauto maat die is geïnstalleerd, legt Den Engelsman uit. Tot voor kort luid de een klok doordat een hamertje tegen de buitenkant sloeg. Met het nieuwe systeem worden de toetsen als het ware automatisch ingedrukt, waardoor het de klepel is die de bel laat klinken. „Hier door klinkt het carillon zachter en is het geluid warmer", zegt Den Engelsman. „Mensen in de straat zullen het verschil echt ho ren", denkt hij. Met de moderniseringsslag heeft hij zichzelf niet overbodig ge maakt. „De speelautomaat heeft geen dynamische mogelijkheden. Als beiaardier kun je wel zelf be palen hoe hard je een toets aan slaat." Behalve dat Den Engels man het instrument regelmatig ZIERIKZEE - Bryan Noteboom heeft de tweede voorronde van Regioruis in popcentrum Brogum in Zierikzee gewonnen. De sin ger-songwriter uit Kapelle, die als Nutz alleen met gitaar en liedjes op het podium staat wist zowel de jury als het publiek voor zich te winnen. „Bryan verstaat de kunst om zijn liedjes, zowel eigen werk als eigenzinnige covers, te la ten leven. Op het podium staat ie mand die een maatschappelijk sta tement maakt en dat bovendien met humor kan overbrengen", luidde het jurycommentaar. Bryan Noteboom mag na de suc cesvolle voorronde door naar de fi nale op zaterdag 8 juni tijdens het Anywavefestival. blijft bespelen, bedient hij ook de nieuwe computer die in verbin ding staat met de speelautomaat. Omdat deze wordt uitgerust met een internetvervinding, kan Den Engelsman straks vanuit zijn huis in Bergen op Zoom de klokken in Zierikzee laten klinken. Niet dat de stadsbeiaardier dan te pas en te onpas melodietjes laat horen. „Het carillon is ooit be dacht als aankondiging van het luiden van de klok. Zodra men sen het melodietje hoorden, wis ten ze dat ze moesten opletten zo- Het carillon in de stad huistoren in Zierikzee heeft 36 klokken. Het carillon in de Zuid havenpoort telt er 12. dat ze konden horen hoeveel ke ren de klok sloeg." Wat meer va riatie in de vier vaste melodieën (heel uur, kwart over, half uur en kwart voor) mag, maar mensen moeten volgens Den Engelsman ook de tijd hebben om aan de me lodieën te wennen. Daardoor blijft een set van melodieën mini maal een aantal weken lang klin ken, verwacht hij. Als alles naar behoren werkt, wil Den Engelsman ook de Zierikzee- ënaren betrekken bij de melodie- keuze. Mensen kunnen dan bij hem een suggestie doen voor een bepaalde melodie. „Dat kan van al les zijn: filmmuziek, pop, een stukje opera, een kinderversje, volksmuziek... Er is veel mogelijk, maar het moet op de 36 klokken van het carillon passen, ik heb dus ook mijn beperkingen." Ook wil de stadsbeiaardier in de loop van het jaar mensen laten stemmen over de melodiekeuze. De eerste nieuwe set van vier me lodieën heeft hij echter zelf uitge kozen. Den Engelsman wil er nog niet veel over kwijt, maar belooft dat er in elk geval een 'bekend jaz zy nummer' tussenzit. Om het kwartier speelt het caril lon in de stadhuistoren een vaste melodie, op het hele uur wat lan ger dan de andere keren. Stadsbeiaardier Janno den Engels man bespeelt het instrument elke donderdag, in de wintermaanden eens in de twee weken. Komend jaar staan weer speciale concerten op stapel. Zo is er 18 mei een concert in samenwerking met harmonie Kunst en Eer. Ook is in Zierikzee dit jaar een (in ternationaal concert met vrouwe lijke beiaardiers. Verder zijn er op zomerse zaterda gen bespelingen. Na de herinrich ting van het Havenplein, zal dit dankzij de verdwenen auto's goed te horen zijn op de terrassen. KRUININGEN - De Reimerswaalse burgemeester Jan Huisman (CDA) voelt wel wat voor het hou den van een 'twitterspreekuur' om op die manier vragen van in woners te beantwoorden. Huis man noemde het spreekuur van zijn collega Pieter Smit van de Groningse gemeente Oldambt af gelopen weekeinde 'een idee dat navolging verdient'. Burgemees ter Huisman is zelf sinds kort ac tief op het sociale medium: @aeiltjan. 10,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46